NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Recyklovanie v USA sa stáva neudržateľným. Mnohé mestá nevedia ako ďalej

Náklady na recykláciu narastajú niekoľkonásobne. Situácia v štáte Massachusetts sa stáva neudržateľnou.

Recyklovanie v USA sa stáva neudržateľným. Mnohé mestá nevedia, ako ďalej

Foto: Pixabay

Americký štát Massachusetts sa dostáva do úzkych. Nevie, čo ďalej robiť s recykláciou, ktorá sa stáva pre samosprávy neúnosnou. Informoval o tom online denník Bostonglobe.

Po celej krajine je recyklačný trh silne zasiahnutý krízou, pričom narastá počet miest, ktoré čelia bolestivého zvažovaniu.

Môžu si aj naďalej dovoliť zbierať fľaše, plechovky, plasty a papier, ktorých hodnota sa tak prudko znížila, že sa v niektorých prípadoch stali v podstate bezcennými?

INISOFT

Mali by opustiť od svojho obľúbeného programu recyklácie (americký systém „curbside recycling“ - pozn. redakcie)? Alebo majú utrácať milióny na výstavbu vlastného závodu na spracovanie plastov a papiera?

„Sme svedkami toho, ako z nulovej sumy začíname platiť 500-tisíc dolárov ročne,“ uviedol Dave Billips, riaditeľ verejných prác vo Westfielde, ktorý hovoril o recyklačných nákladoch mesta. „Bude to mať zásadný vplyv,“ dodáva.

Napríklad Boston teraz platí takmer 5 miliónov dolárov za odvoz recyklačného materiálu, pričom v roku 2017 táto suma dosahovala len 200-tisíc dolárov.

Čo vyvolalo túto krízu?

Kríza sa začala pred dvoma rokmi, keď Čína oznámila, že už nebude akceptovať veľké množstvo papiera a plastov zo Spojených štátov, ktoré už roky vyvážali obrovské hordy materiálu do Ázie, pretože mnohé z nich boli kontaminované a nepoužiteľné.

Toto rozhodnutie vyvolalo v recyklačnom priemysle otrasy, čo viedlo k prudkému poklesu hodnoty papiera, plastov a iných recyklovateľných materiálov.

Waste Management, najväčšia recyklačná spoločnosť v krajine, zvykla zarobiť až 80 dolárov za tonu zozbieraného papiera.

Podľa úradníkov už v súčasnosti nezíska nič. Hodnota kartónu klesla o 70 percent, pričom teraz poplatky za recyklovanie skla vychádzajú vyššie ako samotné zisky, ktoré môže spoločnosť nadobudnúť následným predajom.

Obrovské straty

Steve Changaris, viceprezident Národnej asociácie pre odpady a recykláciu, tvrdí, že trh, ktorý spotrebúva tieto materiály, zaznamenal až 40 % stratu.

Až do tohto roku Westfield a väčšina ďalších komunít v západnej časti Massachusetts neplatili nič za recykláciu. Niektorí dokonca zarábali na výnosoch z najväčšieho recyklačného závodu v regióne, ktorý ich vyradený papier a fľaše menil na zisky.

CMT Goup

Rovnica sa však zmenila a do konca januára sa až 74 komunít v spomínanej oblasti museli rozhodnúť, či podpíšu nový a oveľa drahší kontrakt so štátom vlastneným recyklačným zariadením v Springfielde, ktorého dodávateľ uviedol, že bol nútený drastickým spôsobom zvyšovať ceny.

„Pri súčasných cenách komodít na historických minimách ich predaj nepokrýva náklady na spracovanie,“ uviedol hovorca spoločnosti Waste Management Garrett Trierweiler, ktorá prevádzkuje závod v Springfielde.

Výsledkom podľa neho je, že sa zvyčajne podpisujú nové zmluvy na spracovanie recyklovateľných materiálov, aby došlo k pokrytiu nákladov.

Možnosti sú limitované

Keď sa Čína stiahla z medzinárodného recyklačného biznisu, niektoré trhy prevzali časť amerického odpadu.

Teraz však mnohé z týchto krajín zaviedli podobné politiky ako Čína na obmedzenie kontaminovaných materiálov a drasticky znížili vývoz z USA. Recyklovateľné materiály sa totiž často považujú za kontaminované, ak nie sú správne vyčistené.

Napríklad Indonézia minulý rok oznámila, že bude akceptovať iba minimálnu kontamináciu v zmiešanom papieri, teda vo všetkom materiáli od novín po vlnitú lepenku, dôsledkom čoho je pokles vývozu amerického odpadu do tohto štátu až o 95 percent.

India v januári oznámila podobne prísnu politiku a zastavila všetok dovoz zmiešaného papiera. Po tom, čo Čína zmenila svoju politiku, sa India stala dominantným dovozcom zmiešaného papiera pre Spojené štáty, pričom prijímala až 40 % severoamerického vývozu.

Neudržateľná situácia

Michael Camara, generálny riaditeľ ABC Disposal Service, uviedol, že kríza v Massachusetts nevykazuje žiadne známky oslabovania.

V recyklačnom závode spoločnosti v Rochesteri, ktorý čelí 41 percentnému poklesu cien, čakajú na odoslanie do procesora stovky balíkov materiálu a toto množstvo sa každým dňom zvyšuje.

Podľa neho ide o vypätú situáciu, ktorú charakterizujú vysoké náklady a obmedzený dopyt. „V tomto momente nie je jasné, či sa nám podarí zostať v podnikaní. Niečo sa musí zmeniť,“ dodáva M. Camara.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Mäkké plasty sú problém. Recyklovať sa ich nedarí ani v Spojenom kráľovstve

Mäkké plasty sú problém. Recyklovať sa ich nedarí ani v Spojenom kráľovstve

Veľký obchodný reťazec spustil projekt, ktorým chce dokázať, že ich vyzbierané mäkké plasty skončia v recyklácii.

Naprší a stúpne hmotnosť. Predražiť odpady môže aj dážď, otvorené kontajnery sú problém

Naprší a stúpne hmotnosť. Predražiť odpady môže aj dážď, otvorené kontajnery sú problém

Základnou prevenciou je zatvárať kontajnery. K dispozícii sú však aj ďalšie riešenia.

Zníži Slovensko mieru skládkovania pod 10 % a od čoho to závisí?

Zníži Slovensko mieru skládkovania pod 10 % a od čoho to závisí?

Zhodnocovanie nerecyklovateľného odpadu môže znížiť ceny energií aj šetriť životné prostredie.