NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Recyklovanie v USA sa stáva neudržateľným. Mnohé mestá nevedia ako ďalej

Náklady na recykláciu narastajú niekoľkonásobne. Situácia v štáte Massachusetts sa stáva neudržateľnou.

Recyklovanie v USA sa stáva neudržateľným. Mnohé mestá nevedia, ako ďalej

Foto: Pixabay

Americký štát Massachusetts sa dostáva do úzkych. Nevie, čo ďalej robiť s recykláciou, ktorá sa stáva pre samosprávy neúnosnou. Informoval o tom online denník Bostonglobe.

Po celej krajine je recyklačný trh silne zasiahnutý krízou, pričom narastá počet miest, ktoré čelia bolestivého zvažovaniu.

Môžu si aj naďalej dovoliť zbierať fľaše, plechovky, plasty a papier, ktorých hodnota sa tak prudko znížila, že sa v niektorých prípadoch stali v podstate bezcennými?

INISOFT

Mali by opustiť od svojho obľúbeného programu recyklácie (americký systém „curbside recycling“ - pozn. redakcie)? Alebo majú utrácať milióny na výstavbu vlastného závodu na spracovanie plastov a papiera?

„Sme svedkami toho, ako z nulovej sumy začíname platiť 500-tisíc dolárov ročne,“ uviedol Dave Billips, riaditeľ verejných prác vo Westfielde, ktorý hovoril o recyklačných nákladoch mesta. „Bude to mať zásadný vplyv,“ dodáva.

Napríklad Boston teraz platí takmer 5 miliónov dolárov za odvoz recyklačného materiálu, pričom v roku 2017 táto suma dosahovala len 200-tisíc dolárov.

Čo vyvolalo túto krízu?

Kríza sa začala pred dvoma rokmi, keď Čína oznámila, že už nebude akceptovať veľké množstvo papiera a plastov zo Spojených štátov, ktoré už roky vyvážali obrovské hordy materiálu do Ázie, pretože mnohé z nich boli kontaminované a nepoužiteľné.

Toto rozhodnutie vyvolalo v recyklačnom priemysle otrasy, čo viedlo k prudkému poklesu hodnoty papiera, plastov a iných recyklovateľných materiálov.

Waste Management, najväčšia recyklačná spoločnosť v krajine, zvykla zarobiť až 80 dolárov za tonu zozbieraného papiera.

Podľa úradníkov už v súčasnosti nezíska nič. Hodnota kartónu klesla o 70 percent, pričom teraz poplatky za recyklovanie skla vychádzajú vyššie ako samotné zisky, ktoré môže spoločnosť nadobudnúť následným predajom.

Obrovské straty

Steve Changaris, viceprezident Národnej asociácie pre odpady a recykláciu, tvrdí, že trh, ktorý spotrebúva tieto materiály, zaznamenal až 40 % stratu.

Až do tohto roku Westfield a väčšina ďalších komunít v západnej časti Massachusetts neplatili nič za recykláciu. Niektorí dokonca zarábali na výnosoch z najväčšieho recyklačného závodu v regióne, ktorý ich vyradený papier a fľaše menil na zisky.

MIM Esona 1

Rovnica sa však zmenila a do konca januára sa až 74 komunít v spomínanej oblasti museli rozhodnúť, či podpíšu nový a oveľa drahší kontrakt so štátom vlastneným recyklačným zariadením v Springfielde, ktorého dodávateľ uviedol, že bol nútený drastickým spôsobom zvyšovať ceny.

„Pri súčasných cenách komodít na historických minimách ich predaj nepokrýva náklady na spracovanie,“ uviedol hovorca spoločnosti Waste Management Garrett Trierweiler, ktorá prevádzkuje závod v Springfielde.

Výsledkom podľa neho je, že sa zvyčajne podpisujú nové zmluvy na spracovanie recyklovateľných materiálov, aby došlo k pokrytiu nákladov.

Možnosti sú limitované

Keď sa Čína stiahla z medzinárodného recyklačného biznisu, niektoré trhy prevzali časť amerického odpadu.

Teraz však mnohé z týchto krajín zaviedli podobné politiky ako Čína na obmedzenie kontaminovaných materiálov a drasticky znížili vývoz z USA. Recyklovateľné materiály sa totiž často považujú za kontaminované, ak nie sú správne vyčistené.

Napríklad Indonézia minulý rok oznámila, že bude akceptovať iba minimálnu kontamináciu v zmiešanom papieri, teda vo všetkom materiáli od novín po vlnitú lepenku, dôsledkom čoho je pokles vývozu amerického odpadu do tohto štátu až o 95 percent.

India v januári oznámila podobne prísnu politiku a zastavila všetok dovoz zmiešaného papiera. Po tom, čo Čína zmenila svoju politiku, sa India stala dominantným dovozcom zmiešaného papiera pre Spojené štáty, pričom prijímala až 40 % severoamerického vývozu.

Neudržateľná situácia

Michael Camara, generálny riaditeľ ABC Disposal Service, uviedol, že kríza v Massachusetts nevykazuje žiadne známky oslabovania.

V recyklačnom závode spoločnosti v Rochesteri, ktorý čelí 41 percentnému poklesu cien, čakajú na odoslanie do procesora stovky balíkov materiálu a toto množstvo sa každým dňom zvyšuje.

Podľa neho ide o vypätú situáciu, ktorú charakterizujú vysoké náklady a obmedzený dopyt. „V tomto momente nie je jasné, či sa nám podarí zostať v podnikaní. Niečo sa musí zmeniť,“ dodáva M. Camara.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Akú budúcnosť má energetické využívanie odpadu? EE Club priniesol diskusiu expertov (VIDEO)

Akú budúcnosť má energetické využívanie odpadu? EE Club priniesol diskusiu expertov (VIDEO)

Pozvanie do diskusie prijali zástupcovia MŽP SR, advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland, ako aj predstavitelia spoločností ecorec Slovensko, ewia a MH Teplárenský holding.

V meste s výnimočným triedením sa pozreli do žltých nádob. Čo ukázala analýza? (GRAFY)

V meste s výnimočným triedením sa pozreli do žltých nádob. Čo ukázala analýza? (GRAFY)

Analýza okrem iného ukázala, akú časť obsahu žltých nádob tvoria PET fľaše a plechovky, ktoré budú od Nového roka spadať pod zálohovanie nápojových obalov.

Čo OZV očakávajú od ekomodulácie? A ako vnímajú odklad nového zákona? (ANKETA)

Čo OZV očakávajú od ekomodulácie? A ako vnímajú odklad nového zákona? (ANKETA)

Ekomodulácia by mala priniesť ľahšie recyklovateľné obaly, zhodujú sa zástupcovia piatich OZV. Potrebu legislatívnych zmien však vnímajú rôzne.