Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Nosením sa z oblečenia môže uvoľňovať viac mikrovláken ako praním, tvrdí štúdia

Pôvodné odhady, že zo šatníka pochádza až tretina mikroplastov, môžu byť poddimenzované. Výskumy sa doteraz sústredili na pranie, ktorým sa z textílií odštepuje veľké množstvo mikrovláken, ktoré nedokážu odstrániť ani čistiarne odpadových vôd. V novej štúdii sa vedci rozhodli prvýkrát zamerať aj na čiastočky, ktoré vznikajú pri nosení.

Nosením sa z oblečenia môže uvoľňovať viac mikrovláken ako praním, tvrdí štúdia

Pexels

400 mikrovláken za 20 minút

Z nového výskumu vyplýva, že nosením odevov sa do životného prostredia môže uvoľňovať možno ešte väčšie množstvo mikrovláken ako pri praní.

Vedci z Národnej výskumnej rady Talianska a Plymouthskej Univerzity podrobili výskumu štyri rôzne kusy oblečenia vyrobené z polyesteru a porovnali množstvo vláken, ktoré sa z nich uvoľnilo pri nosení a pri praní.

Výsledky ukázali, že pri bežnom praní sa z gramu tkaniny môže uvoľniť až štyritisíc vláken. Počas dvadsiatich minút zvyčajnej činnosti sa z gramu oblečenia, ktoré máme na sebe, môže uvoľniť okolo štyristo mikrovláken.

Zo šatníka jedného človeka by tým pádom mohlo do životného prostredia ročne preniknúť takmer tristo miliónov polyesterových mikrovláken praním a viac ako deväťsto miliónov nosením oblečenia.

Vedci tiež poukazujú na fakt, že významné rozdiely v tom, koľko jednotlivé kusy oblečenia púšťali mikrovláken, sa odvíjali od spôsobu ich výroby. Autori štúdie preto konštatujú, že v obmedzení množstva vláken prenikajúcich do životného prostredia zohrávajú dôležitú úlohu návrhári a výrobcovia odevov.

Zaujímalo ich ovzdušie

Súčasná štúdia sa zakladá na predošlom výskume rovnakých vedeckých inštitúcií, ktorý preukázal, že značné množstvo vláken sa z oblečenia uvoľňuje pri praní.

Hlavná autorka novej štúdie Dr Francesca De Falco hovorí: „V súčasnosti sa hromadí čoraz viac dôkazov o prítomnosti syntetických mikrovlákien nielen vo vodnom prostredí, ale aj v ovzduší. Preto sme sa rozhodli vytvoriť túto sériu experimentov, ktoré nám umožnili študovať uvoľňovanie mikrovláken do oboch prostredí.“

„Ide o druh znečistenia, ktorý treba podchytiť priamo pri zdroji, teda pri samotnej textílii. Skúmali sme vplyv rôznych parametrov textílií na uvoľňovanie vláken a výsledky ukázali, že textílie s veľmi kompaktnou štruktúrou, ako napríklad tkané, ktoré sa skladajú z pevne spletených a spojitých vláken, pravdepodobne uvoľňujú menej mikrovláken do vzduchu aj do vody,“ vysvetľuje.

foto: Fotolia

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V časti Nórska sa rozhodli hádzať plasty do čiernych kontajnerov. Takéto sú výsledky

V časti Nórska sa rozhodli hádzať plasty do čiernych kontajnerov. Takéto sú výsledky

Región stavil na plne automatizovanú triedičku zmesového odpadu so zariadeniami na spracovanie plastov a triedenie papiera, ako aj na zrušenie triedeného zberu plastov. Výsledky prekvapujú.

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohované PET fľaše a plechovky majú smerovať naspäť do obchodov. Ministerstvo tvrdí, že adekvátne tomu treba znížiť nároky na poskytovaný objem nádob pre plast a kovy.

Vláda prijala Program odpadového hospodárstva na roky 2021 – 2025. Pripúšťa aj nové ZEVO

Vláda prijala Program odpadového hospodárstva na roky 2021 – 2025. Pripúšťa aj nové ZEVO

Ministerstvo životného prostredia chce tiež nastaviť nové pravidlá pre kompostárne a zaviesť triedený zber textilu.