Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Slovenské firmy sa pustili do boja proti koronavírusu, viaceré preorientovali výrobu

St. Nicolaus sa na linkách Slovenských Liehovarov zameral na výrobu čistého liehu, Skupina Slovnaft vyrába vlastný dezinfekčný prípravok.

dezinfekčné prostriedky

Foto: NATUR-PACK

Slovenskí výrobcovia v reakcii na aktuálnu pandémiu koronavírusu menia orientáciu svojej výroby. Mnohí z nich sa preorientovali, napríklad, na výrobu dezinfekčných prostriedkov, po ktorých je na trhu aktuálne veľký dopyt.

„V súčasnej situácii šírenia nákazy COVID-19 sa ukázal, tak na Slovensku, ako aj v ďalších krajinách, problém s nedostatkom ochranných pomôcok a dezinfekčných prostriedkov, na ktorý však viaceré firmy dokázali promptne a pružne zareagovať a prispôsobiť svoju výrobu aktuálnym a nevyhnutným požiadavkám zdravotníctva a celej spoločnosti,“ zhrnula organizácia zodpovednosti výrobcov NATUR-PACK, ktorá na svojom webe informuje o viacerých dobrých príkladoch z praxe z radov jej klientov. 

Spoločnosť St. Nicolaus, napríklad, vzhľadom na šíriacu sa nákazu obmedzila výrobu octu na linkách Slovenských Liehovarov v Leopoldove a zamerala sa na výrobu čistého liehu. Ten je potrebný na dezinfekciu - prioritne v zdravotníctve, ale aj v iných oblastiach.

„Tiež sme spustili výrobu dezinfekčného prostriedku a všetku našu produkciu budeme poskytovať slovenským nemocniciam, lekárňam, ale aj domovom seniorov,“ uviedol St. Nicolaus na sociálnej sieti.

Spoločnosť VÚRUP, ktorá je členom Skupiny Slovnaft, začala v marci 2020 s výrobou vlastnej dezinfekcie na ochranu pred šírením koronavírusu. Podrobnosti o novom produkte na báze etanolu a izopropanolu a jeho využití sme priniesli na Energie-portal.sk.

Ďalší z klientov OZV NATUR-PACK, Prelika Prešov, rozšírila svoje produkty o dezinfekčný sprej AntiVir s obsahom liehu vhodný na ruky aj na povrchy v rámci prevencie kontaminácie baktériami alebo vírusmi.

Rozšírili aj výrobu rúšok a respirátorov

Spoločnosť ANGEL GROUP, ktorej výrobky sú známe pod značkou RED ANT, rozšírila svoj sortiment o ochranné textilné rúška. 

Medzi plánované projekty závodu práškovej metalurgie GEVORKYAN sa zas dostala myšlienka vyrábať polomasky a respirátory. Dodávať ich chce pre slovenský trh.

„Rozhodnutie zahájiť výrobu prišlo na základe toho, že firma má niekoľko desaťročí skúseností s výrobou filtrov pre rôzne druhy použitia. V našej výrobe vieme kombinovať prakticky akékoľvek materiály,“ priblížil majiteľ spoločnosti, Artur Gevorkyan.

„Navyše, sme jedna z mála firiem vo svete, ktorá má skúsenosti s použitím práškov zo striebra, nasycovaním jedných materiálov druhými, čím sa dajú dosiahnuť neopakovateľné vlastnosti produktov. Tieto skúsenosti budú aplikované do veľkosériovej výroby respirátorov s vymeniteľnými filtrami, ktoré budú mať viacnásobné použitie, v závislosti od požiadaviek trhu,“ doplnil.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OLO si vrecový zber v Bratislave pochvaľuje, vytriedené odpady sú čistejšie

OLO si vrecový zber v Bratislave pochvaľuje, vytriedené odpady sú čistejšie

Vrecový zber triedeného odpadu z rodinných domov v Bratislave zaviedli počas leta.

Za predané kontajnery vysádzajú stromčeky. MEVA-SK spustila unikátny projekt

Za predané kontajnery vysádzajú stromčeky. MEVA-SK spustila unikátny projekt

Zamestnanci rožňavskej firmy a štátneho podniku LESY SR vysadili v Nízkych Tatrách tisíce sadeníc stromčekov.

Štátni ochranári opäť vyzývajú mesto Vysoké Tatry na zabezpečenie komunálneho odpadu

Štátni ochranári opäť vyzývajú mesto Vysoké Tatry na zabezpečenie komunálneho odpadu

ŠOP SR sa sťažuje, že mesto ani po opakovaných výzvach nespolupracuje a stojiská na komunálny odpad v Tatrách nie sú vhodne zabezpečené.