Pri Jelšave má vyrásť nová bioplynová stanica, z odpadu bude vyrábať elektrinu a teplo | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Pri Jelšave má vyrásť nová bioplynová stanica, z odpadu bude vyrábať elektrinu a teplo

Bioplyn vyrobený z biologicky rozložiteľných odpadov a potravinárskeho odpadu bude slúžiť na pohon kogeneračnej jednotky.

bioplynová stanica

Foto: Fotolia

Spoločnosť PRIMA Revúca, s.r.o. plánuje pri Jelšave vybudovať novú bioplynovú stanicu s projektovanou ročnou kapacitou 9 350 t odpadov. Zariadenie má spracovávať biologicky rozložiteľné odpady z komunálneho odpadu a potravinársky a iný odpad mimo komunálneho odpadu. Projekt prechádza posudzovaním vplyvov na životné prostredie (EIA).

Vyplýva to zo zámeru investora uverejneného na Informačnom portáli rezortu MŽP SR. Celý materiál si môžete stiahnuť pomocou odkazu v závere článku.

Denne spracujú 26 ton odpadu

Nová bioplynová stanica má vyrásť v katastrálnom území mesta Jelšava. Investor chce s výstavbou začať po ukončení procesu EIA a stavebného konania. Výstavba by mali ukončiť do šiestich mesiacov od získania stavebného povolenia.

Bioplynová stanica Jelšava III bude slúžiť pre vysoko účinné ekologické zhodnocovanie odpadov. Zariadenie má podľa zámeru investora odpad premieňať na bioplyn, ktorý však bude iba medziproduktom procesu. Vyrobený bioplyn sa bude používať na pohon kogeneračnej jednotky. Výstupom bude elektrická energia a teplo. 

Časť elektrickej energie sa má spotrebúvať priamo v objekte hygienizačnej technológie a jej prebytok plánuje spoločnosť v povolenom množstve predávať do rozvodnej siete. Teplo bude použité pre ohrev fermentačných nádrží a vykurovanie objektu osadenia technológie hygienizácie. 

Celková projektovaná kapacita na spracovanie odpadov je 9 350 ton ročne, čo predstavuje 25,6 ton materiálu denne. Zariadenie bude v nepretržitej prevádzke.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring odpadového hospodárstva | 25. - 28. 9. 2023

Monitoring odpadového hospodárstva | 25. - 28. 9. 2023

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

ZOP: Nestačí upratať po Budajovi, odpady sa musia začať riešiť koncepčne

ZOP: Nestačí upratať po Budajovi, odpady sa musia začať riešiť koncepčne

Pre nekompetentnosť politických nominantov v kresle ministra chýba elementárna technická infraštruktúra pre odpady, tvrdí Ján Chovanec zo Zväzu odpadového priemyslu.

Potraviny s blížiacim sa dátumom spotreby by mali byť lacnejšie. Profituje predajca aj spotrebiteľ, vyplýva z analýzy

Potraviny s blížiacim sa dátumom spotreby by mali byť lacnejšie. Profituje predajca aj spotrebiteľ, vyplýva z analýzy

Podľa amerického vedca je najvýhodnejšou metódou predchádzania vzniku potravinového odpadu takzvaná dynamická cenotvorba.