Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Marek Brinzík: Zopár výrobcov koná nezodpovedne a deformujú celý systém RZV

Zlepšenia musia nastať aj na strane kontroly, píše PR manažér OZV NATUR-PACK.

noviny

Ilustračné foto: redakcia

Zákon o odpadoch musí platiť pre všetkých rovnako, vrátaní samospráv, organizácií zodpovednosti výrbocov (OZV) aj výrobcov. Niektorí výrobcovia novín a časopisov ho však nezodpovedne porušujú. Vo svojom blogu na to poukazuje PR riaditeľ OZV NATUR-PACK Marek Brinzík.

"Zopár spoločností (zákon o odpadoch ich volá výrobcovia) si povedalo, že bez ohľadu na to, že je to protiprávne konanie, nepodpíšu zmluvu so žiadnou OZV a nebudú uhrádzať recyklačné poplatky, z ktorých sa hradí triedenie a recyklácia odpadov zozbieraných v slovenských obciach a mestách. A sú medzi nimi aj najvýznamnejší hráči na trhu printových novín a časopisov," píše M. Brinzík.

Zákon hovorí jasne

Noviny a časopisy pritom zákon o odpadoch definuje ako tzv. neobalové výrobky (neobaly), za ktoré je potrebné uhrádzať recyklačné poplatky. Slovensko je v tomto smere v EÚ unikátom, v ostatných krajinách totiž výrobcovia uhrádzajú poplatky iba za obalové výrobky (obaly). 

"Ak sa na to pozrieme z pohľadu toho, či tieto odpady končia v modrých kontajneroch, tak je to potom celkom opodstatnené, aby sa recyklačné poplatky vzťahovali aj na tieto výrobky, ktoré sú navyše zvyčajne vyrobené z dobre recyklovateľného papiera," pokračuje M. Brinzík. Odkazuje pritom na takmer 80 analýz triedených zložiek odpadov, ktoré NATUR-PACK realizoval po celom Slovensku. Tie potvrdili, že noviny a časopisy sa v modrých kontajneroch vyskytujú pravidelne.

"Zákon o odpadoch je plný nedostatkov a potreboval by systémovú zmenu, namiesto neustálych a čoraz neprehľadenejších noviel (od roku 2016 ich bolo 10). Zákon je však zákon a pre všetkých by mal platiť rovnako, tak pre samosprávy, výrobcov i OZV-čky," zdôrazňuje M. Brinzík.

Zlepšenia však podľa PR manažéra OZV NATUR-PACK musia nastať aj na strane kontroly. Argumentuje, že pre pružne a plnohodnotne fungujúcu Slovenskú inšpekciu životného prostredia (SIŽP) by nemalo byť žiadnym problémom odhaľovať a náležite sankcionovať všetkých, ktorí porušujú legislatívu.

"Recyklačné ciele Slovenskej republiky sú záväzné a neustále narastajú, z tohto dôvodu budú aj náklady na triedený zber a recykláciu odpadov neustále stúpať. Výrobcovia sa však nemôžu vyhýbať plneniu svojich povinností tým, že budú vedome porušovať zákon a nezodpovedne tak deformovať celý systém RZV," píše M. Brinzík.

Odhaliť firmy, ktoré majú vždy k 1. januáru kalendárneho roka byť zazmluvnené v niektorej z OZV fungujúcich na Slovensku, by podľa neho nemalo byť o nič ťažšie, ako zistiť, že motorové vozidlo nemá platnú STK a EK. "Verím, že nové vedenie Ministerstva životného prostredia SR sa s týmto problémom popasuje čo najskôr a urýchlene urobí nápravu problému, ktorý pretrváva už piaty mesiac," uzatvára M. Brinzík.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zníženie potravinového odpadu: opatrenia EÚ

Zníženie potravinového odpadu: opatrenia EÚ

Európsky parlament sumarizuje svoje aktivity pre obmedzovanie vzniku potravinového odpadu.

Monitoring odpadového hospodárstva | 11. - 17. 4. 2024

Monitoring odpadového hospodárstva | 11. - 17. 4. 2024

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

Novela zákona o EIA prešla v parlamente prvým čítaním

Novela zákona o EIA prešla v parlamente prvým čítaním

Envirorezort pôvodne navrhoval, aby novela nadobudla účinnosť už od mája. Termín posunuli.