Zlepšenia musia nastať aj na strane kontroly, píše PR manažér OZV NATUR-PACK.
Zákon o odpadoch musí platiť pre všetkých rovnako, vrátaní samospráv, organizácií zodpovednosti výrbocov (OZV) aj výrobcov. Niektorí výrobcovia novín a časopisov ho však nezodpovedne porušujú. Vo svojom blogu na to poukazuje PR riaditeľ OZV NATUR-PACK Marek Brinzík.
"Zopár spoločností (zákon o odpadoch ich volá výrobcovia) si povedalo, že bez ohľadu na to, že je to protiprávne konanie, nepodpíšu zmluvu so žiadnou OZV a nebudú uhrádzať recyklačné poplatky, z ktorých sa hradí triedenie a recyklácia odpadov zozbieraných v slovenských obciach a mestách. A sú medzi nimi aj najvýznamnejší hráči na trhu printových novín a časopisov," píše M. Brinzík.
Zákon hovorí jasne
Noviny a časopisy pritom zákon o odpadoch definuje ako tzv. neobalové výrobky (neobaly), za ktoré je potrebné uhrádzať recyklačné poplatky. Slovensko je v tomto smere v EÚ unikátom, v ostatných krajinách totiž výrobcovia uhrádzajú poplatky iba za obalové výrobky (obaly).
"Ak sa na to pozrieme z pohľadu toho, či tieto odpady končia v modrých kontajneroch, tak je to potom celkom opodstatnené, aby sa recyklačné poplatky vzťahovali aj na tieto výrobky, ktoré sú navyše zvyčajne vyrobené z dobre recyklovateľného papiera," pokračuje M. Brinzík. Odkazuje pritom na takmer 80 analýz triedených zložiek odpadov, ktoré NATUR-PACK realizoval po celom Slovensku. Tie potvrdili, že noviny a časopisy sa v modrých kontajneroch vyskytujú pravidelne.
"Zákon o odpadoch je plný nedostatkov a potreboval by systémovú zmenu, namiesto neustálych a čoraz neprehľadenejších noviel (od roku 2016 ich bolo 10). Zákon je však zákon a pre všetkých by mal platiť rovnako, tak pre samosprávy, výrobcov i OZV-čky," zdôrazňuje M. Brinzík.
Zlepšenia však podľa PR manažéra OZV NATUR-PACK musia nastať aj na strane kontroly. Argumentuje, že pre pružne a plnohodnotne fungujúcu Slovenskú inšpekciu životného prostredia (SIŽP) by nemalo byť žiadnym problémom odhaľovať a náležite sankcionovať všetkých, ktorí porušujú legislatívu.
"Recyklačné ciele Slovenskej republiky sú záväzné a neustále narastajú, z tohto dôvodu budú aj náklady na triedený zber a recykláciu odpadov neustále stúpať. Výrobcovia sa však nemôžu vyhýbať plneniu svojich povinností tým, že budú vedome porušovať zákon a nezodpovedne tak deformovať celý systém RZV," píše M. Brinzík.
Odhaliť firmy, ktoré majú vždy k 1. januáru kalendárneho roka byť zazmluvnené v niektorej z OZV fungujúcich na Slovensku, by podľa neho nemalo byť o nič ťažšie, ako zistiť, že motorové vozidlo nemá platnú STK a EK. "Verím, že nové vedenie Ministerstva životného prostredia SR sa s týmto problémom popasuje čo najskôr a urýchlene urobí nápravu problému, ktorý pretrváva už piaty mesiac," uzatvára M. Brinzík.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.