Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Estónsky start-up vyrába obalový materiál zo zvyškov ovčej vlny

Inovatívna firma vyhrala v súťaži start-upov zo strednej a východnej Európy.

ovčia vlna

Estónsko sa stalo víťazom najväčšej startupovej súťaže v regióne strednej a východnej Európy, ktorú organizuje platforma EIT InnoEnergy. V šiestom ročníku súťaže získala firma Woola ocenenie „Startup rokav regióne strednej a východnej Európy“, šek na 50 000 eur a možnosť zapojiť sa do akceleračného programu spoločnosti InnoEnergy.

Woola vznikla na konci roku 2019 a vyrába obalový materiál zo zvyškov ovčej vlny. Cieľom estónskeho startupu je zmeniťe-commerce výrazným znížením výroby, spotreby a odpadu environmentálne škodlivých materiálov, ako sú polystyrén a plasty.

Woola je ekologický bublinkový obal vyrobený z ovčej vlny. Produkt je odolný voči nárazom, žiaruvzdorný a kompostovateľný doma do šiestich mesiacov. Woola využíva bohatý zdroj, ktorý by inak vyhodený. Iba v Estónsku končí každý rok 135 ton ovčej vlny na skládke.

Víťazom medzinárodnej súťaže sa v minulom roku stala slovenská spoločnosť Danubia Nanotech. Podrobnosti o start-upe a jeho technológii sme na priniesli na Energie-portal.sk v tomto článku.

Tretie miesto pre českú firmu

Pri výbere víťaza porota zohľadnila najmä potenciál úspechu daného riešenia v globálnom meradle, životaschopnosť a potenciál pre dlhodobý rozvoj.

„Sme veľmi šťastní! Získanie titulu Startup roka v regióne strednej a východnej Európy môže pre nás znamenať zásadnú zmenu a pomôcť nám dosiahnuť ciele,“ uviedla Anna-Liisa Palatu z Woola. „Účasť na PowerUp! Challenge EIT InnoEnergy určite pomôže pri rozvoji nášho podnikania.“

Projekt Viezo z Litvy, ktorý sa umiestnil na druhom mieste, sa zaoberá vývojom nových typov materiálov, ktoré môžu vyrábať energiu z vibrácií a využívať ju namiesto batérií. Elektrická energia generovaná zbytočnými vibráciami môže napájať bezdrôtové senzory IoT, čím sa predlžuje ich životnosť alebo zvyšuje množstvo signálov.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring odpadového hospodárstva | 4. - 10. 4. 2024

Monitoring odpadového hospodárstva | 4. - 10. 4. 2024

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

Chcú riešiť littering z cigariet. ZMOS a SPAK-EKO sa dohodli na spolupráci

Chcú riešiť littering z cigariet. ZMOS a SPAK-EKO sa dohodli na spolupráci

Východisko vidia v uplatňovaní rozšírenej zodpovednosti výrobcov.

Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním

Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním

Formulár Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním (predtým pod názvom "Hlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním") sa podáva podľa § 3 Vyhlášky č. 366/2015 Z. z.o evidenčnej povinnosti a ohlasovacej povinnosti v z.n.p., konkrétne v jej prílohe č. 2.