Vedci našli kúsky polystyrénu vo vnútornostiach malých organizmov žijúcich v pôde v Antarktíde, čo vyvoláva obavy, že znečistenie mikroplastmi už preniklo hlboko do najvzdialenejších suchozemských potravinových reťazcov na svete.
Pred dvomi mesiacmi objavili vedci v antarktickom pobrežnom ľade po prvý krát mikroplasty, ktoré boli už predtým zistené v rekordnom množstve v Severnom ľadovom oceáne.
Zatiaľ čo znečistenie oceánov mikroplastom je dobre známym faktom, nové zistenia poskytujú prvý dôkaz o tomto type kontaminácie v antarktickom terestriálnom potravinovom reťazci. Informoval o tom tento týždeň portál IFL Science.
„To, že plasty vstúpili aj do niektorých z najodľahlejších suchozemnských potravinových reťazcov na planéte predstavuje potenciálne riziko pre celý biotop a ekosystémy,“ uviedli autori štúdie, uverejnenej tento týždeň v časopise Biology Letters.
Výskumníci varujú, že by mohlo ísť najmä o potenciálne nové ohrozenie krehkých polárnych ekosystémov, ktoré už beztak čelia hrozbám vyplývajúcim zo zmeny klímy.
Autori štúdie sa pri svojom výskume zamerali na tamojší druh Cryptopygus antarcticus. Ide o drobný druh chvostoskoka, ktorý patrí medzi bezstavovce s dĺžkou iba jeden milimeter.
Tieto živočíchy dokážu skákať podobným spôsobom ako blchy, hoci nie sú klasifikované ako hmyz.
Skúmaný kus polystyrénu osídlený riasami. Zdroj: Bergami a kol.
Tento druh, ktorý je pozostatkom z posledného zaľadnenia Zeme je jedným z mála organizmov, ktoré sú prispôsobené na prežitie v drsných antarktických podmienkach.
V niekoľkých oblastiach, ktoré nie sú pokryté ľadom ide často o prevládajúci druh. Antarktické chvostoskoky sa živia najmä mikroskopickými riasami a lišajníkmi.
Vedci z talianskej univerzity v Siene preto zozbierali tieto živočíchy z kúska polystyrénovej peny pokrytej zelenou vrstvou mikrorias, machu a lišajníkov. Vzorku odobrali na Ostrove kráľa Juraja, ktorý patrí medzi Južné shetlandské ostrovy.
Ľudská činnosť v tejto oblasti, vrátane staníc pre vedecký výskum, letiskových a vojenských zariadení a cestovného ruchu spôsobila, že táto oblasť sa stala jedným z najviac znečistených regiónov Antarktídy.
Pri skúmaní chvostoskokov pomocou zobrazovacej techniky s infračerveným žiarením a porovnaním obrázkov s fragmentmi polystyrénu výskumníci jednoznačne zistili stopy plastu v tráviacom ústrojenstve živočícha.
Čiastočky polystyrénu v tráviacom ústrojenstve chvostoskoka. Zdroj: Bergami a kol.
Autori štúdie sú presvedčení o tom, že chvostoskokom sa plastové fragmenty dostali do tiel zároveň s obvyklou potravou.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.