NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Mikroplasty boli prvýkrát objavené v potravinovom reťazci v Antarktíde

Vedci našli kúsky polystyrénu vo vnútornostiach malých organizmov žijúcich v pôde v Antarktíde, čo vyvoláva obavy, že znečistenie mikroplastmi už preniklo hlboko do najvzdialenejších suchozemských potravinových reťazcov na svete.

Mikroplasty boli prvý krát objavené v potravinovom reťazci v Antarktíde

Ilustračné foto: Wikimedia Commons

Pred dvomi mesiacmi objavili vedci v antarktickom pobrežnom ľade po prvý krát mikroplasty, ktoré boli už predtým zistené v rekordnom množstve v Severnom ľadovom oceáne.

Zatiaľ čo znečistenie oceánov mikroplastom je dobre známym faktom, nové zistenia poskytujú prvý dôkaz o tomto type kontaminácie v antarktickom terestriálnom potravinovom reťazci. Informoval o tom tento týždeň portál IFL Science.

„To, že plasty vstúpili aj do niektorých z najodľahlejších suchozemnských potravinových reťazcov na planéte predstavuje potenciálne riziko pre celý biotop a ekosystémy,“ uviedli autori štúdie, uverejnenej tento týždeň v časopise Biology Letters.

Výskumníci varujú, že by mohlo ísť najmä o potenciálne nové ohrozenie krehkých polárnych ekosystémov, ktoré už beztak čelia hrozbám vyplývajúcim zo zmeny klímy.

Autori štúdie sa pri svojom výskume zamerali na tamojší druh Cryptopygus antarcticus. Ide o drobný druh chvostoskoka, ktorý patrí medzi bezstavovce s dĺžkou iba jeden milimeter.

Tieto živočíchy dokážu skákať podobným spôsobom ako blchy, hoci nie sú klasifikované ako hmyz.

Skúmaný kus polystyrénu osídlený riasami. Zdroj: Bergami a kol.

Tento druh, ktorý je pozostatkom z posledného zaľadnenia Zeme je jedným z mála organizmov, ktoré sú prispôsobené na prežitie v drsných antarktických podmienkach.

V niekoľkých oblastiach, ktoré nie sú pokryté ľadom ide často o prevládajúci druh. Antarktické chvostoskoky sa živia najmä mikroskopickými riasami a lišajníkmi.

Vedci z talianskej univerzity v Siene preto zozbierali tieto živočíchy z kúska polystyrénovej peny pokrytej zelenou vrstvou mikrorias, machu a lišajníkov. Vzorku odobrali na Ostrove kráľa Juraja, ktorý patrí medzi Južné shetlandské ostrovy.

Ľudská činnosť v tejto oblasti, vrátane staníc pre vedecký výskum, letiskových a vojenských zariadení a cestovného ruchu spôsobila, že táto oblasť sa stala jedným z najviac znečistených regiónov Antarktídy.

Pri skúmaní chvostoskokov pomocou zobrazovacej techniky s infračerveným žiarením a porovnaním obrázkov s fragmentmi polystyrénu výskumníci jednoznačne zistili stopy plastu v tráviacom ústrojenstve živočícha.

Čiastočky polystyrénu v tráviacom ústrojenstve chvostoskoka. Zdroj: Bergami a kol.

Autori štúdie sú presvedčení o tom, že chvostoskokom sa plastové fragmenty dostali do tiel zároveň s obvyklou potravou.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V časti Nórska sa rozhodli hádzať plasty do čiernych kontajnerov. Takéto sú výsledky

V časti Nórska sa rozhodli hádzať plasty do čiernych kontajnerov. Takéto sú výsledky

Región stavil na plne automatizovanú triedičku zmesového odpadu so zariadeniami na spracovanie plastov a triedenie papiera, ako aj na zrušenie triedeného zberu plastov. Výsledky prekvapujú.

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohované PET fľaše a plechovky majú smerovať naspäť do obchodov. Ministerstvo tvrdí, že adekvátne tomu treba znížiť nároky na poskytovaný objem nádob pre plast a kovy.

Vláda prijala Program odpadového hospodárstva na roky 2021 – 2025. Pripúšťa aj nové ZEVO

Vláda prijala Program odpadového hospodárstva na roky 2021 – 2025. Pripúšťa aj nové ZEVO

Ministerstvo životného prostredia chce tiež nastaviť nové pravidlá pre kompostárne a zaviesť triedený zber textilu.