NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Nigéria spúšťa projekt na recykláciu plastových vreciek na vodu

Obyvatelia budú môcť prázdne obaly odovzdať na zberných miestach a vymeniť ich za hotovosť, potraviny, kredit do mobilného telefónu alebo rôzne úžitkové predmety.

Nigéria spúšťa projekt na recykláciu plastových vreciek na vodu

Dow

Výrobca obalov Dow oznámil, že v Nigérii spúšťa pilotný projekt s názvom ReflexNG, v rámci ktorého bude zbierať a recyklovať plastový odpad. V spolupráci s nigérijskými spoločnosťami Omnik a RecyclePoints bude cieľom iniciatívy odkloniť približne tristo miliónov plastových vrecúšok na vodu od skládok, teda spolu približne šesťsto ton odpadu, a presmerovať ich do recyklačných závodov.

Zároveň sa projekt zameria na vzdelávanie vybranej skupiny menších a stredne veľkých podnikov pôsobiacich v oblasti odpadového hospodárstva o princípoch trvalej udržateľnosti. Pilotný projekt sa okrem toho tiež bude snažiť podporovať a propagovať používanie recyklátu na výrobu obalových materiálov určených na rôzne účely mimo balenia potravín.

Výmenný trh

V Nigérii, rovnako ako v niekoľkých ďalších rozvojových krajinách, existuje neformálny systém odpadového hospodárstva. Vzhľadom na to, že zberatelia odpadu sú platení podľa hmotnosti, uprednostňujú tvrdé plasty a po plastových vreckách, v ktorých sa predáva voda, nie je dopyt.

Cieľom projektu ReflexNG je vyriešiť tento problém s pomocou spoločnosti RecyclePoints, ktorá pôsobí v oblasti zberu, spracovania a likvidácie odpadu.

Zaviazala sa zamestnať vyše dvesto registrovaných zberačov odpadu na zber plastových vreciek na vodu a za úlohu tiež bude mať zriaďovanie stánkov, kde budú môcť obyvatelia Nigérie vymieňať zozbieraný odpad za potraviny, kredit do mobilného telefónu či hotovosť.

Plastový odpad sa odovzdá spoločnosti Omnik, ktorá za zaoberá výrobou plastových výrobkov a použité jednorazové plastové vrecká na vodu spracuje na recyklát. Spoločnosti Dow a Omnik budú spolupracovať na jeho premene na užitočný produkt, zatiaľ pripadá do úvahy napríklad film, ktorý obaľuje kapsule s pracím prostriedkom.  

V súčasnosti boli prvé plastové vrecká dopravené do priemyselného závodu spoločnosti Dow, ktorý sa nachádza v katalánskom meste Tarragona, kde ich zanalyzujú a otestujú. Pilotná fáza projektu potrvá do februára 2021.

Pitná voda z plastového vrecka

Znečistenie plastmi je v súčasnosti v rozvojových krajinách vážnym problémom, keďže pre mnohých obyvateľov nie je pitná voda ľahko dostupná alebo si ju vôbec nemôžu dovoliť, preto sa musia spoliehať na dostupné riešenia v jednorazových obaloch.

V Nigérii nemajú prístup k čistej a bezpečnej pitnej vode milióny ľudí, odhadom približne 19 % populácie. Ľahko dostupným riešením sú pre nich plastové vrecúška naplnené vodou, ktoré sú rozšírené predovšetkým v husto zaľudnených mestských oblastiach.

INISOFT

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Polopodzemné kontajnery plánujú inštalovať aj v Piešťanoch

Polopodzemné kontajnery plánujú inštalovať aj v Piešťanoch

Celkovo 250 štandardných kontajnerov na vybraných stojiskách má byť nahradených 107 nádobami zapustenými v zemi.

Microsoft chce byť do roku 2030 bez odpadovej stopy

Microsoft chce byť do roku 2030 bez odpadovej stopy

Prispieť majú recyklovateľné obaly, ale aj nové cirkulárne centrá.

Samosprávy žiadajú odklad povinného triedenia kuchynského bioodpadu

Samosprávy žiadajú odklad povinného triedenia kuchynského bioodpadu

Povinnosť by mala platiť až od roku 2022, tvrdí ZMOS. Ministerstvo konštatuje, že nechce byť odkladačom termínov, ktorý slúži ako zdroj výhovoriek pred Európskou komisiou.