NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Microsoft chce byť do roku 2030 bez odpadovej stopy

Prispieť majú recyklovateľné obaly, ale aj nové cirkulárne centrá.

Microsoft chce byť do roku 2030 bez odpadovej stopy

Foto: Depositphotos

Spoločnosť Microsoft pred niekoľkými dňami oznámila cieľ, ktorým je dosiahnutie produkcie nulového odpadu pri priamych operáciách, výrobkoch a baleniach do roku 2030.

Ide o tretiu etapu v rámci rozsiahlej iniciatívy spoločnosti Microsoft v oblasti environmentálnej udržateľnosti, ktorá sa začala začiatkom tohto roka so zameraním na uhlík, vodu, ekosystémy a odpad.

Do roku 2030 plánuje odstrániť najmenej 90 percent odpadu, ktorý by inak skončil na skládkach alebo v spaľovniach, zo svojich pracovísk a dátových centier.

Ďalej spoločnosť plánuje vyrábať 100 percent recyklovateľných obalov a dosiahnuť minimálne 75 % odklon stavebného a demolačného odpadu pre všetky projekty.

Cirkulárne centrá spoločnosti Microsoft

Budúcnosť bez odpadu chce spoločnosť zabezpečiť aj prostredníctvom nových cirkulárnych centier, ktoré budú vybudované u existujúcich datacentier, ktoré zaisťujú chod cloudových služieb.

V súčasnosti majú servery spoločnosti priemernú životnosť päť rokov a prispievajú k rastúcemu problému elektronického odpadu na svete.

V týchto centrách bude dochádzať k recyklácii použitej elektroniky, ktorú Microsoft následne využije. Pôjde pritom o novinku, lebo doposiaľ spoločnosť posielala odpad tretím firmám.

V Amsterdame pilotný projekt cirkulárneho centra Microsoft Circular Center znížil časové prestoje v datacentre a zvýšil dostupnosť serverových a sieťových častí pre vlastné opätovné použitie spoločnosti a spätný nákup zo strany dodávateľov.

Takisto sa znížili náklady na prepravu serverov a hardvéru do spracovateľských zariadení, čím došlo k poklesu emisií uhlíka.

„Očakávame, že cirkulárne centrá spoločnosti Microsoft zvýšia do roku 2025 opätovné použitie našich serverov a komponentov až o 90 percent,“ konštatuje spoločnosť vo svojom blogu.

Spoločnosť chce taktiež do roku 2025 vylúčiť plasty na jedno použitie, ktoré sú najčastejšie v obaloch ponúkaných produktov.

INISOFT

Zlepšenie údajov o odpade

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

ZMOS, Únia miest a 25 zberových spoločností žiadajú viac financií do triedeného zberu

ZMOS, Únia miest a 25 zberových spoločností žiadajú viac financií do triedeného zberu

Zberové spoločnosti sa sťažujú, že platby od OZV im dlhodobo nestačia na pokrytie reálnych nákladov na triedený zber odpadu.

Nový super-enzým rozkladá PET. Plasty by sa pomocou neho dali recyklovať donekonečna

Nový super-enzým rozkladá PET. Plasty by sa pomocou neho dali recyklovať donekonečna

Vedci vytvorili super-enzým, ktorý dokáže degradovať plasty na pôvodné stavebné jednotky šesťkrát rýchlejšie ako jeho predchodca. Na recykláciu by sa mohol začať plnohodnotne používať v horizonte jedného alebo dvoch rokov.

V srdci bratislavského sídliska vyrástol ďalší bezobalový obchod

V srdci bratislavského sídliska vyrástol ďalší bezobalový obchod

Majitelia zero waste obchodu v Lamači prišli s nápadom, ako ponúknuť poctivé a kvalitné výrobky všetkým, ktorým nie je ľahostajná ochrana životného prostredia a záchrana prírody.