Eversheds Sutherland

Dobrovoľníci vyčistili lesy okolo Krupiny. Zaplnili dva veľkokapacitné kontajnery

Organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI-PAK, zberová spoločnosť Marius Pedersen a obce v okolí Krupiny spojili sily, aby pomohli pri akcií viac ako 150 dobrovoľníkov.

Dobrovoľníci vyčistili lesy okolo Krupiny. Zaplnili dva veľkokapacitné kontajnery
Foto: ENVI-PAK

Staré pneumatiky, plné vrecia jednorazových plienok či veľký gumený bazén. Aj takéto odpady našli dobrovoľníci pri čistení lesov v okolí Krupiny.

Viac 150 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok z obcí Senohrad, Horné Mladonice, Dolné Mladonice a Lackov sa rozhodlo stráviť horúcu prázdninovú sobotu zbieraním odpadov v okolí okolia. PZ Líška Senohrad zareagovalo na výzvu Slovenskej poľovníckej komory a zorganizovalo dobrovoľnícku aktivitu, ktorá môže byť inšpiráciou i veľkým mestám.

Veľké podujatie zamerané na boj s voľne pohodeným odpadom sa nieslo v duchu iniciatívy Vezmi si ma! v poľovnom revíri v Krupinskej planine. O kampani organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) ENVI-PAK, ktorej cieľom je čistiť Slovensko od voľne pohodeného odpadu, sme podrobnejšie písali už vlani.

Nájdený odpad vytriedili

Dobrovoľníci a dobrovoľníčky sa od skorého rána schádzali v obciach Senohrad, Horné Mladonice, Dolné Mladonice a Lackovi. Prioritou akcie bolo vyzbierať voľne pohodený odpad.

Aby však všetok odpad neskončil na skládke, dobrovoľnícke skupinky dostali farebné vrecia a už počas zberu nájdený odpad triedili.

Zberová spoločnosť Marius Pedersen poskytla veľkokapacitné kontajnery, OZV ENVI - PAK vrecia na triedenie a obecné úrady spolu s miestnymi sponzormi zasa rukavice a traktory s vlečkami, ktoré zvážali odpad ku kontajnerom.

Hoci príroda vyzerala na prvý pohľad čistá, pozorným očiam dobrovoľníkov neušlo, že v lese leží množstvo odpadu. V prírode objavili nielen obaly potravín, cigaretové ohorky, fľaše či plechovky, ale aj plné vrecia jednorazových plienok, pneumatiky, staré okná, dvere i veľký gumený bazén.

Mnohé druhy odpadu ležali v prírode už dlhé roky. Aj to bolo dôvodom, že vrecia sa plnili relatívne rýchlo a popri cestách čakali na odvoz. Dva veľkokapacitné kontajnery sa po pár hodinách celkom naplnili.

„Toto podujatie bolo kombináciou dvoch pocitov, na jednej strane zúfalstva, aké obrovské množstvo odpadu sa nachádza v prírode a na strane druhej zasa viera v ľudí, ktorí chcú ísť príkladom a priložiť ruku k tomu, aby ich okolie bolo pre nich i zvieratá čistejšie a bezpečnejšie,“ komentovala Katarína Kretter z organizácie zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK.

Vzdelávali o triedení odpadu

Všetci účastníci boli po práci odmenení skvelým guľášom, ktorý bol servírovaný v ekologickom riade a pohárom čapovaného piva či kofoly. Spestrením bola i tombola, do ktorej venovali ceny miestni podnikatelia, poľovné združenia i OZV ENVI – PAK.

Počas celého dňa sa deťom i dospelým venovali dobrovoľníčky, ktoré odpovedali na otázky a distribuovali vzdelávacie materiály o triedení odpadu a ochrane prírody.

Verím, že sa táto akcia zopakuje i o rok, prípadne bude inšpiráciou pre iné združenia či skupiny, keďže si ju poľovníci v duchu Vezmi si ma! zorganizovali úplne sami. Na druhej strane tiež dúfam, že na nej budú mať dobrovoľníci oveľa menej práce s voľne pohodeným odpadom,“ dodala K. Kretter.


Diskusia(0)