Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Českí výrobcovia vyhrávajú spor o poplatky za recykláciu fotovoltických panelov

V hre je až 62 miliónov eur.

fotovoltické panely

Foto: Fotolia

Českým majiteľom solárnych elektrární sa nepáči, že museli päť rokov platiť poplatky za recykláciu fotovoltických panelov. V iných európskych krajinách je to na bedrách výrobcov.

Zažalovali tak štát, pričom v hre je až 1,64 miliardy českých korún (v prepočte 62 miliónov eur). Mnohé prípady už riešili aj české súdy a dávali väčšinou za pravdu majiteľom elektrární. Informuje o tom Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).

„Už sme množstvo súdov právoplatne vyhrali. Máme skóre 10:1, zatiaľ sme vysúdili 24 miliónov korún (0,9 milióna eur). Ďalšie desiatky prípadov sú ale na súdoch,“ povedal pre HN Pavel Vincík z právnej kancelárie bpv Braun Partners. Spor má dohru na Európskom súdnom dvore. 

Na Slovensku síce nie je zavedená schému povinných recyklačných odvodov z historicky nainštalovaných panelov, avšak na druhej strane pre určité druhy panelov neexistuje žiadna možnosť recyklácie.

Podrobnosti priniesol týždenník Trend.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kam patrí odpad z testovania na COVID-19 v domácnosti? Ministerstvo vysvetľuje

Kam patrí odpad z testovania na COVID-19 v domácnosti? Ministerstvo vysvetľuje

Odpad z domáceho testovania môžete vyhodiť do čierneho kontajnera na zmesový komunálny odpad, tvrdí envirorezort.

V českom meste zväčšujú objem nádob na triedený odpad

V českom meste zväčšujú objem nádob na triedený odpad

Často vznikajúce “vláčiky” nádob s odpadom popri bytových domoch nahradia veľkoobjemovými kontajnermi na papier, plasty a sklo.

Monitoring odpadového hospodárstva | 25. - 30. 11. 2021

Monitoring odpadového hospodárstva | 25. - 30. 11. 2021

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.