NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Ministerstvo pripravuje dotácie na odstraňovanie eternitových striech

Odstraňovanie strešných krytín s obsahom azbestu je pre mnohých ľudí finančne náročný proces. Pomôcť môže finančná dotácia.

Ministerstvo pripravuje dotácie na odstraňovanie eternitových striech

Foto: Depositphotos

Eternitové/azbestové strechy sú pozostatkom stavebníctva minulého storočia, ktorý dodnes trápi mnohých Slovákov.

Azbest je technické označenie pre skupiny šiestich jemne vláknitých prirodzene sa vyskytujúcich silikátových materiálov.

Dlhé a tenké vláknité štruktúry dosahujú vysokú teplotu tavenia a práve z tohto dôvodu bol azbest často využívaný v priemysle, pričom sa využíval na výrobu azbestocementovej strešnej krytiny (eternit), potrubí či azbestových obkladov.

Všetky typy azbestu sú však zaradené do prvej skupiny dokázaných karcinogénov. Dlhodobejšie vystavenie azbestu vyvoláva chorobu zvanú azbestóza. Tieto ochorenia sa však môžu naplno prejaviť až po 20 či 30 rokoch od prvého vystavenia tejto látke.

Problém s odstránením azbestu

Eternit sa teda často využíval ako ľahká krytina v rámci striech. Od začiatku budovania takýchto striech však už prešli desaťročia a eternit je potrebné vymeniť.

Mnohí obyvatelia však poukazujú na finančnú záťaž, ktorá je spojená s týmto procesom. Je to z toho dôvodu, že ide o nebezpečný odpad a jeho výmenu môže uskutočniť len certifikovaná firma. Tá si za odškodnenie pýta nemalé peniaze.

Ojedinelé tiež nie sú prípady, keď si občania v snahe vyhnúť sa nákladom na odstránenie eternitových striech zo strany certifikovaných firiem vyberú inú alternatívu, a teda ich vyvezenie na nelegálne skládky odpadov.

Azbest môžu zlikvidovať len certifikované firmy

Fyzické osoby podľa zákona o odpadoch nemôžu nakladať a inak zaobchádzať s iným ako s komunálnym odpadom, drobným stavebným odpadom a stavebným odpadom z jednoduchých a drobných stavieb.

Fyzická osoba tiež nesmie nakladať alebo inak zaobchádzať so stavebným odpadom z jednoduchých stavieb alebo drobných stavieb s obsahom azbestu.

Zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia stanovuje, že odstraňovanie azbestu alebo materiálov obsahujúcich azbest zo stavieb pri búracích, údržbárskych prácach či opravách možno vykonávať len na základe oprávnenia na odstraňovanie azbest zo stavieb. Toto oprávnenie vydáva úrad verejného zdravotníctva.

Približná cena za odstránenie eternitovej krytiny sa pohybuje minimálne od desiatich eur za meter štvorcový. Pri ploche strechy 100 metrov štvorcových sa suma vyšplhá na tisíc eur. V prípade väčších striech môže ísť dokonca o náklady v tisíckach eur.

Za svojpomocné vykonanie likvidácie materiálov obsahujúcich azbest pritom hrozia vysoké pokuty. Občanovi, ktorý by svojvoľne nakladal s nebezpečným odpadom a uložil by ho na čiernej skládke, hrozí pokuta vo výške 2 500 eur. V prípade právnických osôb ide len o dolnú hranicu sadzby a pokuta môže dosahovať aj desiatky tisíc eur.

Riziká spojené s azbestom a názory odborníka

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

EP: Nové harmonizované pravidlá obehového hospodárstva treba prijať už v tomto roku

EP: Nové harmonizované pravidlá obehového hospodárstva treba prijať už v tomto roku

Výbor pre životné prostredie Európskeho parlamentu je presvedčený, že kľúčové je tiež začleňovanie zásad obehového hospodárstva do národných plánov obnovy jednotlivých členských štátov.

Produkcia odpadu na Slovensku raketovo rastie. Prognóza do budúcnosti nikoho nepoteší

Produkcia odpadu na Slovensku raketovo rastie. Prognóza do budúcnosti nikoho nepoteší

Na skládky by malo v roku 2035 smerovať iba 10 % komunálneho odpadu. V porovnaní s dneškom ho však bude podstatne viac.

Nová laserová senzorová technológia sľubuje vyššiu efektívnosť recyklácie kovového šrotu

Nová laserová senzorová technológia sľubuje vyššiu efektívnosť recyklácie kovového šrotu

Nemecký inštitút vyvinul laserový proces triedenia kovového šrotu, ktorý dokáže identifikovať viac ako 20 špeciálnych zliatin aj v malých častiach šrotu, a to automaticky, rýchlo a bez kontaktu.