IKEA do roku 2021 ukončí predaj jednorazových alkalických batérií | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

IKEA do roku 2021 ukončí predaj jednorazových alkalických batérií

Spoločnosť si dala záväzok, že bude ľudí inšpirovať a umožní im viesť zdravší a udržateľnejší život v domácnosti.

IKEA do roku 2021 ukončí predaj jednorazových alkalických batérií

Foto: IKEA

IKEA vyradí tento druh batérií zo svojho sortimentu bytového zariadenia od októbra budúceho roka. Týmto rozhodnutím chce motivovať zákazníkov, ktorí potrebujú batérie používať často, aby prešli z jednorazových batérií na nabíjateľné. Pravidelným a dlhodobým používaním nabíjateľných batérií môžu zákazníci ušetriť a znížiť množstvo odpadu, ktorý doma vyprodukujú.

Viacero aktuálnych štúdií zameraných na porovnávacie analýzy životných cyklov ukazuje, že alkalické batérie predstavujú v porovnaní s nabíjateľnými nikel-metalhydridovými batériami väčšiu záťaž na životné prostredie.

Platí to v prípade, že sa používajú v bežnej domácej elektronike s vysokou spotrebou energie (napríklad v hračkách, baterkách na svietenie, prenosných reproduktoroch či fotoaparátoch), a teda ich treba pravidelne vymieňať alebo nabíjať.1

Už po desiatich dobitiach nabíjateľnej NiMH batérie, napríklad zo série LADDA, ktorá je v ponuke v obchodných domoch IKEA, sú jej emisie skleníkových plynov nižšie než emisie alkalických batérií potrebných na poskytnutie rovnakého množstva energie.

Po 50 dobitiach je celková záťaž na životné prostredie2 NiMH batérie rovná alebo nižšia než záťaž, ktorá by vznikla používaním alkalických batérií.3

Predplatné denníkov Odpady-portal.sk, Energie-portal.sk a Voda-portal.sk

„Pre spotrebiteľov, ktorí potrebujú batérie používať často, môže byť prechod z alkalických batérií na nabíjateľné výhodný. Pri dlhšom používaní môžu zákazníci výrazne ušetriť a rovnako veľmi pomôcť aj životnému prostrediu. Minulý rok IKEA celosvetovo predala približne 300 miliónov alkalických batérií. Vidíme teda veľký potenciál v tom, aby sme našich zákazníkov inšpirovali k novým návykom, s ktorými budú naplno využívať nabíjateľné batérie,“ vysvetľuje Emelie Knoester, vedúca sortimentu v IKEA Range & Supply (Sortiment a zásobovanie IKEA).

Vo finančnom roku 2019 IKEA po celom svete predala približne 300 miliónov alkalických batérií. Výpočty naznačujú, že ak by všetci zákazníci IKEA prešli z alkalických batérií ALKALISK na nabíjateľné batérie LADDA, používali by ich v zariadeniach s vysokou spotrebou energie a dobili by ich aspoň 50-krát, celosvetové množstvo vzniknutého odpadu by sa každoročne znížilo až o 5 000 ton.4 Keďže batéria LADDA sa dá nabiť až 500-krát, množstvo vzniknutého odpadu sa dá znížiť ešte výraznejšie.

„Vydali sme sa na cestu, ktorej cieľom je inšpirovať ľudí a umožniť im viesť zdravší a udržateľnejší život v rámci možností našej planéty. Vyradením alkalických batérií z nášho sortimentu a kladením dôrazu na našu ponuku nabíjateľných batérií sa na tejto ceste posúvame o krok ďalej. Ponúkame zákazníkom cenovo dostupný a praktický spôsob, ako predĺžiť životnosť výrobkov i materiálov a znížiť množstvo vzniknutého odpadu,“ hovorí Vladimír Víšek, manažér tímu udržateľnosti IKEA pre región Česká republika, Maďarsko a Slovensko.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Odsabotovali nám energetické využitie odpadu, reaguje hlavné mesto na rozhodnutie vlády

Odsabotovali nám energetické využitie odpadu, reaguje hlavné mesto na rozhodnutie vlády

Cenové stropy a odvody z nadmerných príjmov pre výrobcov elektriny ohrozili projekt v rámci zariadenia na energetické využitie odpadu v Bratislave. Mestský podnik tak príde o milióny eur.

Navrhujú monopolný systém RZV. MŽP zverejnilo kľúčovú štúdiu o textilnom odpade

Navrhujú monopolný systém RZV. MŽP zverejnilo kľúčovú štúdiu o textilnom odpade

Inšpiráciu môžeme hľadať vo francúzskom systéme, v prípade kontroly sa môžeme inšpirovať napríklad aj slovenským systémom zálohovania.

Čaká sa na nové nariadenie pre obaly. Treba viac udržateľných výrobkov, odkazuje slovenský envirorezort

Čaká sa na nové nariadenie pre obaly. Treba viac udržateľných výrobkov, odkazuje slovenský envirorezort

Vlastnú pozíciu k návrhom Európskej komisie chystá aj MŽP SR. Pýtali sme sa na podrobnosti.