Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Hodnoty odpadových emisií v EÚ klesajú. Na Slovensku je to naopak (Analýza)

Dnes je vyhlásený Svetový deň čistého ovzdušia. Pri tejto príležitosti Eva Sadovská z Wood & Company analyzuje situáciu s emisiami skleníkových plynov z odpadu v EÚ, ale predovšetkým na Slovensku.

Emisie skleníkových plynov z odpadu sú na Slovensku o štvrtinu vyššie jako před štvrťstoročím. Môžu za to skládky.

Foto: Pixabay

Na Slovensku produkujeme z roka na rok viac odpadu. A hoci ho triedime lepšie ako kedysi, drvivá väčšina končí na skládkach. Ide o dôvod, pre ktorý sú hodnoty skleníkových plynov z odpadu na Slovensku až o štvrtinu vyššie ako pred štvrťstoročím.

V Európskej únii prevláda opačný trend. Vďaka eliminácii skládkovania a prechodu k recyklácii či energetickému zhodnocovaniu za 25 rokov klesli hodnoty skleníkových plynov z odpadu o - 44 %.

Nasledujúci článok prináša aktuálnu analýzu spoločnosti WOOD & Company, v ktorej analytička Eva Sadovská prináša odpovede aj na niektoré otázky:

  • Ako sa zmenila emisia skleníkových plynov z odpadov za posledné štvrťstoročie u nás ako v EÚ?
  • Prečo sú odpadové emisie na Slovensku o štvrtinu vyššie ako pred štvrťstoročím?
  • Je skládkovanie v rámci nakladania s odpadom najväčším znečisťovateľom životného prostredia?
  • Čo musí Slovensko urobiť pre to, aby produkovalo menej škodlivín z odpadov a nasledovalo tak pozitívne trendy v EÚ? 

Analýza vychádza z aktuálnych údajov Eurostatu.

"Európska únia zaznamenala za posledné štvrťstoročie významný pokles odpadových emisií. Emisie skleníkových plynov z odpadov boli v roku 2018 o mínus 44 % nižšie ako pred 25 rokmi," uvádza E. Sadovská.

Kým v roku 2018 predstavovali 138 mil. ton ekvivalentu CO2, tak v roku 1993 sa jednalo o 247 mil. ton. Dôvodom je výmena skládkovania za recykláciu a energetické zhodnocovanie.

Drvivá väčšina odpadových emisií pochádza zo skládok (aktuálne cca. 78 %), menšia časť vzniká z odpadových vôd (cca. 19 %) alebo pri spaľovaní odpadu, ktoré produkuje zanedbateľné hodnoty (cca. 3 %). 

V EÚ pokles, na Slovensku nárast

Na Slovensku je situácia opačná. Emisie skleníkových plynov z odpadu v roku 2018 predstavovali u nás 1,68 mil. ton ekvivalentu CO2 a to bolo o 25 % viac ako v roku 1993 s hodnotou 1,35 mil. ton. A hoci v posledných rokoch triedime lepšie, drvivá väčšina odpadu končí naďalej na skládkach. Nehovoriac o tom, že za EÚ výrazne zaostávame aj nízkou mierou energetického zhodnocovania odpadu.

Medzi najväčších producentov odpadových emisií patrila v roku 2018 Veľká Británia s hodnotou 20,75 mil. ton ekvivalentu CO2, nasledovali Taliansko a Francúzsko s hodnotami 18,29 a 17,39 mil. ton ekvivalentu CO2.

Väčšine krajín EÚ sa pritom za posledné štvrťstoročie podarilo odpadové emisie znížiť. Najvýraznejším poklesom o – 80 až – 60 % sa môžu pochváliť Holandsko, Nemecko, už spomínaná Veľká Británia, Belgicko, Švédsko, Rakúsko či Fínsko, teda krajiny, ktorých odpadové hospodárstvo stojí na kombinácii recyklácie a energetického zhodnocovania odpadu v zariadeniach na energetické využitie odpadu (ZEVO).

Naopak, v prípade Českej republiky, Malty a Chorvátska bol za posledné štvrťstoročie zaznamenaný nárast emisií z odpadu o 70 až 90 %. Slovensko sa tak s nárastom o štvrtinu zaradilo do nelichotivej skupiny siedmich krajín EÚ, ktoré za posledných 25 rokov zaznamenali nárast emisií.

Kde je príčina negatívnych výsledkov Slovenska?

Prečo prechod zo skládkovania na recykláciu a energetické zhodnocovanie vedie k poklesu skleníkových plynov z odpadu?

Na ilustráciu môže dobre poslúžiť vývoj nakladania s komunálnym odpadom v Európskej únii a na Slovensku. Komunálny odpad síce tvorí z celkového odpadu iba určitú časť, avšak oproti iným druhom odpadu sa vyznačuje rôznorodosťou a vysokým zastúpením biozložky (napr. zvyškov potravín) a uhlíkových materiálov.

INISOFT

Práve komunálny odpad je zdrojom najnebezpečnejších skleníkových plynov, prioritne mimoriadne škodlivého metánu.

V EÚ bola v roku 2018 produkcia komunálneho odpadu o 14 % vyššia oproti roku 1995. Množstvo skládkovaného komunálneho odpadu ale v rovnakom období pokleslo o – 61 %. Únia v súčasnosti trojnásobne viac recykluje a dvojnásobne viac energeticky zhodnocuje ako v roku 1995.

"Produkcia odpadu rastie aj na Slovensku, avšak oveľa rýchlejším tempom ako je priemer EÚ. V roku 2018 sme vyprodukovali o takmer polovicu viac odpadu ako v roku 1995," hovorí analytička.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

ZMOS, Únia miest a 25 zberových spoločností žiadajú viac financií do triedeného zberu

ZMOS, Únia miest a 25 zberových spoločností žiadajú viac financií do triedeného zberu

Zberové spoločnosti sa sťažujú, že platby od OZV im dlhodobo nestačia na pokrytie reálnych nákladov na triedený zber odpadu.

Nový super-enzým rozkladá PET. Plasty by sa pomocou neho dali recyklovať donekonečna

Nový super-enzým rozkladá PET. Plasty by sa pomocou neho dali recyklovať donekonečna

Vedci vytvorili super-enzým, ktorý dokáže degradovať plasty na pôvodné stavebné jednotky šesťkrát rýchlejšie ako jeho predchodca. Na recykláciu by sa mohol začať plnohodnotne používať v horizonte jedného alebo dvoch rokov.

V srdci bratislavského sídliska vyrástol ďalší bezobalový obchod

V srdci bratislavského sídliska vyrástol ďalší bezobalový obchod

Majitelia zero waste obchodu v Lamači prišli s nápadom, ako ponúknuť poctivé a kvalitné výrobky všetkým, ktorým nie je ľahostajná ochrana životného prostredia a záchrana prírody.