Do zelenej politiky poputujú miliardy eur. Časť financií bude smerovať aj do podpory rozvoja obehovej ekonomiky a odstraňovania najrizikovejších environmentálnych záťaží.
V článku sa dozviete:
- aký objem financií v rámci plánu obnovy poputuje do oblasti zelenej politiky,
- do akých oblastí zelenej politiky bude smerovať najväčší objem investícií,
- na čo sa chce štát zamerať v oblasti podpory obehovej ekonomiky,
- kedy štát plánuje uskutočniť reformu triedeného zberu,
- ako chce Slovensko zvýšiť mieru recyklácie,
- ako štát plánuje bojovať s envirokriminalitou,
- do akých ďalších oblastí odpadového hospodárstva chce štát investovať.
Ministerstvo financií Slovenskej republiky včera (5. októbra) zverejnilo analytický dokument Moderné a úspešné Slovensko (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku). Dokument má byť podkladom pre tvorbu plánu obnovy Slovenska, v rámci ktorého 37 % prostriedkov poputuje do zelených oblastí.
„Hlavným cieľom vízie Moderné a úspešné Slovensko a reforiem v ôsmich oblastiach je vymaniť krajinu z pasce stredného príjmu na úroveň 92 % priemeru EÚ 27 v HDP na hlavu do roku 2030,“ konštatuje rezort financií.
Medzi tieto hlavné oblasti patria fiškálne reformy, zelená ekonomika, trh práce a sociálna udržateľnosť, vzdelávanie, veda, výskum a inovácie, zdravie, verejné inštitúcie a regulácie a nakoniec digitalizácia.
Autormi vízie sú analytici a odborníci z verejného sektora. Na pripomienkovaní sa podieľalo približne sto expertov z mimovládneho a podnikateľského prostredia.
Envirozáťaže, energetická efektívnosť aj recyklácia
V rámci zelenej ekonomiky sa vízia opiera o štyri základné piliere. Patrí sem energetická efektívnosť, prechod na obehovú ekonomiku, ochrana prírody, podpora turizmu a regiónov a efektívne investície v doprave.
Podľa ministerstva má Slovensko veľký investičný dlh najmä v dobudovaní kanalizácií a vodovodov, environmentálnych záťažiach či nízkej energetickej efektívnosti budov.
„Zelené politiky sú nevyhnutné pre pružnú reakciu ekonomiky na megatrendy ako dekarbonizácia či nové technológie,“ zdôrazňuje sa v dokumente.
Ministerstvo vysvetľuje, že reforma regulácií vytvorí priestor na zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov energie, flexibilnejšie a odolnejšie siete. Komplexná obnova budov zase prispeje k zvýšeniu energetickej efektívnosti. Zámerom v oblasti energetiky sa podrobnejšie venujeme na Energie-portal.sk.
„Reforma odpadového hospodárstva bude smerovať k vyššej recyklácii. Na zmenu klímy sa Slovensko pripraví protipovodňovými a vodozádržnými opatreniami. Na základe medzinárodných štandardov sa dokončí zonácia národných parkov, posilní sa ochrana prírody a vynucovanie environmentálnej legislatívy,“ uvádza sa ďalej.
Miliardy eur
Zostáva vám 67% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.