Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Obehová ekonomika aj miliardový boj proti envirokriminalite. Čo prinesie plán obnovy?

Do zelenej politiky poputujú miliardy eur. Časť financií bude smerovať aj do podpory rozvoja obehovej ekonomiky a odstraňovania najrizikovejších environmentálnych záťaží.

Obehová ekonomika aj miliardový boj proti envirokriminalite. Čo prinesie plán obnovy?

Foto: Depositphotos

V článku sa dozviete:

 • aký objem financií v rámci plánu obnovy poputuje do oblasti zelenej politiky,
 • do akých oblastí zelenej politiky bude smerovať najväčší objem investícií,
 • na čo sa chce štát zamerať v oblasti podpory obehovej ekonomiky,
 • kedy štát plánuje uskutočniť reformu triedeného zberu,
 • ako chce Slovensko zvýšiť mieru recyklácie,
 • ako štát plánuje bojovať s envirokriminalitou,
 • do akých ďalších oblastí odpadového hospodárstva chce štát investovať.

Ministerstvo financií Slovenskej republiky včera (5. októbra) zverejnilo analytický dokument Moderné a úspešné Slovensko (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku). Dokument má byť podkladom pre tvorbu plánu obnovy Slovenska, v rámci ktorého 37 % prostriedkov poputuje do zelených oblastí.

„Hlavným cieľom vízie Moderné a úspešné Slovensko a reforiem v ôsmich oblastiach je vymaniť krajinu z pasce stredného príjmu na úroveň 92 % priemeru EÚ 27 v HDP na hlavu do roku 2030,“ konštatuje rezort financií.

Medzi tieto hlavné oblasti patria fiškálne reformy, zelená ekonomika, trh práce a sociálna udržateľnosť, vzdelávanie, veda, výskum a inovácie, zdravie, verejné inštitúcie a regulácie a nakoniec digitalizácia.

Autormi vízie sú analytici a odborníci z verejného sektora. Na pripomienkovaní sa podieľalo približne sto expertov z mimovládneho a podnikateľského prostredia.

INISOFT

Envirozáťaže, energetická efektívnosť aj recyklácia

V rámci zelenej ekonomiky sa vízia opiera o štyri základné piliere. Patrí sem energetická efektívnosť, prechod na obehovú ekonomiku, ochrana prírody, podpora turizmu a regiónov a efektívne investície v doprave.

Podľa ministerstva má Slovensko veľký investičný dlh najmä v dobudovaní kanalizácií a vodovodov, environmentálnych záťažiach či nízkej energetickej efektívnosti budov. 

„Zelené politiky sú nevyhnutné pre pružnú reakciu ekonomiky na megatrendy ako dekarbonizácia či nové technológie,“ zdôrazňuje sa v dokumente.

Ministerstvo vysvetľuje, že reforma regulácií vytvorí priestor na zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov energie, flexibilnejšie a odolnejšie siete. Komplexná obnova budov zase prispeje k zvýšeniu energetickej efektívnosti. Zámerom v oblasti energetiky sa podrobnejšie venujeme na Energie-portal.sk.

„Reforma odpadového hospodárstva bude smerovať k vyššej recyklácii. Na zmenu klímy sa Slovensko pripraví protipovodňovými a vodozádržnými opatreniami. Na základe medzinárodných štandardov sa dokončí zonácia národných parkov, posilní sa ochrana prírody a vynucovanie environmentálnej legislatívy,“ uvádza sa ďalej.

Miliardy eur

 
 

Zostáva vám 67% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (2)

 1. info@odpadovyhospodar.sk06.10.2020 (15:09)
  je to smiešne. v dokumente sa píše, že: Systém odpadového hospodárstva stagnuje a potrebuje výraznú reformu, ktorá priblíži Slovensko k obehovej ekonomike. Teda potrebujeme výraznú reformu a oni si stanovili ciele pre rok 2024 50 % triedenia komunálnych odpadov. Teda to číslo, ktoré máme splniť už teraz. Je to žalostne malý pokrok, navyše na tento malý počin chcú minúť 216 mil. €. Neviem, ale výraznú reformu by som si predstavoval inak.
 2. envi@envi.sk07.10.2020 (09:46)
  Dobrý deň, Áno, recyklácia je správna, ale iba vtedy, ak odpad máte kde ďalej odovzdať. Takže spolu s recykláciou musí byť aj "rovná sa" k zariadeniam, kde odpad môžete odovzdať, zhodnotiť. Na Slovensku je akútny nedostatok zariadení na zhodnocovanie a zneškodňovanie odpadov. Príklad, ako to dnes funguje v praxi: Firmy separujú odpad ako nebezpečný, tak aj ostatný, majú uzatvorené zmluvy so spoločnosťami na vývoz odpadu a keď si objednajú vývoz, tak zberové spoločnosti neprídu, predlžujú vývoz odpadu, prípadne sa vôbec neozvú. Dôvodom je skutočnosť, že aj kapacity a možnosti zberových spoločností sú plné a nemajú odpad komu ďalej odovzdať, pretože na Slovensku zariadenia chýbajú, je ich nedostatok. Takže základom je mať potrebné množstvo zariadení na zhodnocovanie a zneškodňovanie odpadov v príslušnom kraji a zhodnocovať a zneškodňovať v prvom rade odpad zo Slovenska a nie si zaplniť kapacity zhodnocovania a zneškodňovania odpadmi zo zahraničia. Chápem, že zahraničie platí viac zariadeniam za zneškodnenie a zhodnotenie, takže je pre nich rentabilnejšie brať zahraničný odpad ako slovenský, ale takto sa potom nikam neposunieme, lebo sa budeme točiť v jednom kruhu. Treba v prvom rade podporiť budovanie zariadení na zhodnocovanie, zneškodňovanie, avšak obávam sa, že už včera bolo neskoro a budeme musieť odpad vyvážať do zahraničia na spracovanie, čo si samozrejme nikto nezaplatí. A tak sa bude odpad hromadiť..... a sme znova na začiatku tohto komentára.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Konzultácie k zámeru pripojiť sa do ETS potrvajú do začiatku augusta.

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Najnovšou akvizíciou KOSIT-u je firma s miliónovými obratmi. Na trhu je už takmer 25 rokov.

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Zabezpečenie kontinuálneho chladenia by mohlo ročne zachrániť 620 miliónov ton potravín a znížiť emisie z potravinového odpadu o viac ako 40 %. Podobné výsledky sa však dajú docieliť aj skrátením dodávateľských reťazcov.

X
X
X
X