Pred rekonštrukciou budov je nutné vykonať prieskum o výskyte azbestu, upozorňuje APOH | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Pred rekonštrukciou budov je nutné vykonať prieskum o výskyte azbestu, upozorňuje APOH

Asociácia podnikateľov v odpadovom hospodárstve pritom zdôrazňuje, že v mnohých krajinách je zanedbanie prieskumu výskytu azbestu dokonca trestným činom.

Pred rekonštrukciou budov je nutné vykonať prieskum o výskyte azbestu, upozorňuje APOH

Foto: Depositphotos

Pomerne často pri rekonštrukcii verejných budov dochádza k tomu, že sa v priebehu prác narazí na azbest, kedy veľakrát dochádza ku kontaminácii okolia týmto nebezpečným materiálom.

V školách a škôlkach, zariadeniach sociálnych služieb, úradoch, kancelárskych či administratívnych budovách, ktoré boli postavené pred rokom 1990, je prítomnosť azbestu viac ako pravdepodobná.

Asociácia podnikateľov v odpadovom hospodárstve vysvetľuje, že azbest sa v týchto nehnuteľnostiach môže nachádzať napríklad v podobe interiérových priečok, podláh, balkónov, protipožiarnych izolácií alebo nástrekov. Môžu ho však obsahovať aj kanalizačné potrubia, prípadne obvodové – boletické panely.

Azbest je pritom tichým zabijakom. O jeho vlastnostiach, problémoch spojených s jeho odstránením, ako aj pripravovanej finančnej dotácii na odstraňovanie strešných krytín s obsahom azbestu písal denník Odpady-portal.sk podrobne v tomto článku.

Spôsobuje mezotelióm

APOH takisto zdôrazňuje, že azbestové vlákna sú časom prakticky nezničiteľné. Dokonca aj pri slabom vystavení a dlhom latentnom období môže dôjsť k rozvinutiu rakoviny pľúc.

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa každoročne len v Európskej únii zaznamená 20 až 30-tisíc prípadov ochorení, ktoré súvisia práve s vystavením sa azbestu, pričom vo svete je to približne 112-tisíc.

Odborníci v Stanovisku Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Zbavme sa v EÚ azbestu“ odhadujú, že do roku 2030 môže v EÚ zomrieť na pomerne vzácne nádorové ochorenie pohrudnice, takzvaný mezotelióm, viac ako 300-tisíc ľudí.

Pred rekonštrukciami je potrebné vykonať prieskum

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Eurokomisia chce znížiť závislosť od kritických dodávok z Číny. Kľúčom má byť recyklácia

Eurokomisia chce znížiť závislosť od kritických dodávok z Číny. Kľúčom má byť recyklácia

Európski recyklátori nový recyklačný cieľ vítajú. V opatreniach by však chceli ísť ešte ďalej. Poznáme prvé podrobnosti predstaveného plánu.

OZV búra mýty o recyklácii odpadu vzdelávaním o jeho triedení

OZV búra mýty o recyklácii odpadu vzdelávaním o jeho triedení

18. marca si pripomíname Svetový deň recyklácie. OZV ENVI - PAK edukuje ľudí v otázkach triedenia, aby odpad nekončil na skládke ako nevyužitá surovina, ale aby sa ďalej spracoval.

Globálne sa obchoduje len so zlomkom plastového odpadu. Tu sú TOP exportéri (+GRAFY)

Globálne sa obchoduje len so zlomkom plastového odpadu. Tu sú TOP exportéri (+GRAFY)

Predstava, že väčšina plastového odpadu sa prepravuje do zahraničia, je mylná. Akí sú TOP exportéri? Na deviatom mieste je malý európsky štát, ktorý nedosahuje ani rozlohu Slovenska.