NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Štátni ochranári opäť vyzývajú mesto Vysoké Tatry na zabezpečenie komunálneho odpadu

ŠOP SR sa sťažuje, že mesto ani po opakovaných výzvach nespolupracuje a stojiská na komunálny odpad v Tatrách nie sú vhodne zabezpečené.

kontajnery, medvede

Foto: ŠOP SR

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR) písomne vyzval mesto Vysoké Tatry na zabezpečenie komunálneho odpadu. Dlhodobo nezabezpečený a voľne prístupný komunálny odpad je podľa štátnych ochranárov hlavnou príčinou výskytu jedincov medveďa v zastavanom území Vysokých Tatier.

Pracovníci Zásahového tímu za posledný mesiac zrealizovali 19 výjazdov po nahlásení výskytu medveďa. Mesto však podľa ŠOP SR pri riešení tohto problému aj napriek všetkým odporúčaniam nespolupracuje. 

„Aj napriek opakovaným odporúčaniam ŠOP SR a Správy TANAP-u a žiadostiam o riešenie problematiky nezabezpečeného komunálneho odpadu vedenie mesta Vysoké Tatry dlhodobo zanedbáva povinnosti ustanovené v zákone o odpadoch, a to aj napriek tomu, že si je vedomé následkov, ktoré dlhodobým neriešením situácie s odpadom vznikajú,“ skonštatoval Marián Hletko zo Zásahového tímu.

Stojiská majú technické nedostatky

Podľa zistení štátnych ochranárov je v súčasnosti najzávažnejší problém s nezabezpečeným odpadom v časti Dolný Smokovec – Pod Lesom.

„Hoci na predmetnej lokalite boli vybudované kontajnerové stojiská, ich výrazným technickým nedostatkom sú veľké rozostupy mreží, ktoré umožňujú medveďom manipuláciu s odpadovými nádobami a ich následné prevrhnutie, výsledkom čoho je následná konzumácia odpadu a opakovaný výskyt medveďov v intraviláne,“ objasňuje Zásahový tím vo svojej písomnej výzve adresovanej primátorovi Jánovi Mokošovi.

Problémom sú podľa pracovníkov ŠOP SR aj odpadové nádoby mnohých súkromných rekreačných zariadení. Tie je potrebné nahradiť nádobami so zabezpečením proti vnikaniu medveďov a následne aj pravidelne kontrolovať dodržiavanie nariadenia.

Situácia sa nezlepšuje

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kam patrí odpad z testovania na COVID-19 v domácnosti? Ministerstvo vysvetľuje

Kam patrí odpad z testovania na COVID-19 v domácnosti? Ministerstvo vysvetľuje

Odpad z domáceho testovania môžete vyhodiť do čierneho kontajnera na zmesový komunálny odpad, tvrdí envirorezort.

V českom meste zväčšujú objem nádob na triedený odpad

V českom meste zväčšujú objem nádob na triedený odpad

Často vznikajúce “vláčiky” nádob s odpadom popri bytových domoch nahradia veľkoobjemovými kontajnermi na papier, plasty a sklo.

Monitoring odpadového hospodárstva | 25. - 30. 11. 2021

Monitoring odpadového hospodárstva | 25. - 30. 11. 2021

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.