Zaolejované a horľavé odpady sa za správnych podmienok vznietia aj spontánne.
Horľavé odpady a odpady znečistené olejmi v dielni, vo firemnej prevádzke alebo v domácnosti môžu predstavovať riziko vzniku požiaru. Vyhadzovať takéto odpady do bežných odpadových košov rozhodne nie je bezpečné riešenie.
„Za týmto účelom boli vyvinuté oceľové odpadkové koše so samozatváracím vekom, ktoré dokážu bezpečne eliminovať možné spontánne vznietenie odpadu,“ vysvetľuje spoločnosť MEVA-SK, ktorá je dodávateľom rôznych druhov odpadových nádob na slovenský trh.
Konštrukcia znižuje teplotu
Odpadové koše na horľavé a zaolejované odpady sú vyrábané z kvalitnej zinkovanej ocele podľa požiadaviek OSHA. Zvýšené dno koša zaisťuje cirkuláciu vzduchu pod dnom a tým redukuje teplotu vo vnútri nádoby.
Prednosťou týchto nádob z pohľadu bezpečnosti je tiež samouzatvárateľné veko. To sa nedá otvoriť pod viac ako 60°, zamedzuje prístupu vzduchu, iskier a ďalších zdrojov a tým zabraňuje zvýšeniu rizika prípadného vzplanutia odpadu.
Foto: MEVA-SK
Koše sú zároveň vybavené aj pedálovým mechanizmom pre otvorenie veka, vďaka čomu pri manipulácii s košom nie je nutné dotýkať sa ho.
„Výrobky sú testované podľa noriem FM, UL a TÜV podľa nemeckej normy o bezpečnosti výrobkov GS a je na ne poskytovaná záruka 10 rokov,“ približuje MEVA-SK.
Aký odpad do koša patrí?
Do bežných odpadkových košov sa zvyknú vkladať plastové vrecia, čím sa zjednodušuje vyprázdňovanie nádoby. V prípade týchto špeciálnych košov sa však plastovým vreciam, vložkám a podobnému príslušenstvu vyhnite.
„Vložené vrece či vložka môže kolidovať s úplným uzavretím veka koša. V prípade, že veko nie je úplne uzatvorené, dochádza k prieniku vzduchu do koša a tým hrozí riziko vznietenia odpadu vo vnútri koša,“ upozorňuje MEVA-SK.
V prípade, že použijete plastové vrece, vložku alebo iné príslušenstvo, narušíte tak funkčnosť odpadkového koša.
Aké odpady môžete do týchto nádob vyhadzovať? Koše sú vyrobené tak, aby sa stali vhodným úložným riešením pre látky a handry, ktoré sú znečistené olejom, rozpúšťadlom, roztokom, riedidlom, horľavými aditívami a ďalšími horľavými látkami.
„Takto znečistené textílie predstavujú riziko vzniku požiaru, ak nie sú vhodne uskladnené. Samouzatváracie veko zamedzuje prieniku vzduchu do koša a zostáva uzavreté, ak nie je kôš používaný,“ uvádza MEVA-SK.
Dôležité je však pamätať na to, že kôš treba po každom pracovnom dni vyprázdniť a odpad vhodne zlikvidovať.
Kedy hrozí vznietenie?
Pri tom, ako olej alebo iná horľavá látka zasychá na vyradenej handre, produkuje teplo. Vzduch zvonka záhybov handry sa mieša s výparmi a vytvára tak horľavú zmes. Za správnych podmienok sa handra spontánne vznieti.
„Existujú však aj iné zdroje vznietenia. Iskry produkované v dielenskom prostredí môžu dopadať na látky a handry nasiaknuté horľavinou. Zdrojom môžu byť aj nedbalo vyradené fajčiarske materiály, tkaniny, obrúsky, čistiace handry a podobne,“ upozorňuje MEVA-SK na svojom blogu.
Zdrojov vznietenia je v dielňach, skladoch, výrobných halách, ale aj v prostredí domácností veľa. Zodpovedným riešením je preto potenciálne horľavý odpad vhodne uskladniť a likvidovať.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.