NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Triedenie odpadu pri zdroji ako úprava odpadu. Envirorezort predstavil návrh vyhlášky

Do konca roka 2022 bude možné považovať triedenie odpadu pri zdroji za úpravu odpadu.

Triedenie odpadu pri zdroji ako úprava odpadu. Envirorezort predstavil návrh vyhlášky

Foto: Depositphotos

V nasledujúcich rokoch budú platiť nové pravidlá pre uloženie odpadu na skládky. Od januára 2021 však bude zatiaľ možné považovať za úpravu odpadu pred skládkovaním aj samotné triedenie odpadu pri zdroji.

Vyplýva to z návrhu vyhlášky o skládkovaní odpadov, ktorú včera (9. novembra) predložilo Ministerstvo životného prostredia SR do legislatívneho procesu v rámci medzirezortného pripomienkového konania (odkaz na všetky dokumenty nájdete na konci článku). Pripomienkovať je možné do 30. novembra.

V návrhu vyhlášky sa dopĺňajú podrobnosti o úprave odpadu pred uložením na skládku, precizujú sa povinnosti pri ukladaní odpadov na skládku odpadov (skládkovací plán), upresňuje sa príloha č. 4 pri monitorovacích procesoch skládky odpadov, teda podrobnosti pre topografiu skládky odpadov, a dopĺňajú sa poznatky z aplikačnej praxe pri náležitostiach záväzných stanovísk.

Rezort chce odstrániť transpozičné nedostatky smernice

Podľa ministerstva je cieľom návrhu vyhlášky odstrániť transpozičné nedostatky vo vzťahu k smernici o skládkach odpadov z roku 1999, ako aj nedostatky, na ktoré poukazuje Európska komisia.

Podľa smernice Rady majú totiž členské štáty zabezpečiť, aby bol na skládku ukladaný len taký odpad, ktorý bol predtým upravený.

Konferencia ENVIROMANAGEMENT 2024

Toto ustanovenie sa však nemusí vzťahovať na inertný odpad, ktorého úprava s cieľom zníženia množstva odpadu a jeho nebezpečenstva pre zdravie ľudí alebo pre životné prostredie nie je technicky možná, ani na akýkoľvek iný odpad, u ktorého by takáto úprava neprispela k dosahovaniu cieľov tejto smernice.

Zvýšenie poplatkov bude motivovať obce, tvrdí envirorezort

Ministerstvo uvádza, že návrh vyhlášky má pozitívny vplyv na životné prostredie, avšak predpokladá negatívne vplyvy na rozpočet verejnej správy, podnikateľské prostredie, ako aj negatívne sociálne vplyvy.

„Predpokladá sa, že najviac budú negatívne vplyvy zasahovať občanov Slovenskej republiky, a to prostredníctvom zvýšenia miestnych poplatkov za komunálne odpady. Súčasne je však potrebné brať do úvahy, že prípadné zvyšovanie poplatkov bude motivovať obce, aby zavádzali sofistikované systémy zberu,“ konštatuje ministerstvo.

Znížením množstva uloženého odpadu na skládku dôjde k poklesu odvedenia poplatkov za skládkovanie od prevádzkovateľov skládok do Environmentálneho fondu, a teda aj k zníženiu odvodu obciam.

Ministerstvo je však presvedčené, že tento výpadok nebude potrebné sanovať z rozpočtu verejnej správy z dôvodu, že mechanizmus poskytovania príspevku je priamo naviazaný na výšku, ktorá je odvedená do Environmentálneho fondu v kontexte množstva uloženého odpadu.

Zmeny finančne pocítia prevádzkovatelia skládok, zberovky aj občania

 
 

Zostáva vám 65% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (3)

 1. info@odpadovyhospodar.sk10.11.2020 (15:41)
  No nie je to tak celkom. Zaujímavo to rozdelili, ale paragrafové znenie je iné ako opis v dôvodovej správe. V dôvodovej správe píšu, že úprava odpadov pred skládkovaním nemusí byť, ak sa triedia dané odpady. A píšu, že od 2023 sa toto už ale využiť nebude dať. Nie nie, paragrafy hovoria iné. V nich je napísané, že písmeno a) teda tá výnimka že ak sa bude triediť pri zdroji, sa neskončí na konci roka 2022. Oni ju tam nerušia. Písmeno a) ostane aj potom. V čom je rozdiel? aj po roku 2023 sa bude môcť skládkovať zmesový odpad len na základe toho, že obec triedi dané odpady. Ale musí splniť podmienku v písmene b), ktorá začne platiť od 2023, t.j. že spĺňa parameter biologickej stability podľa prílohy č. 3a. To znamená, že ak sa nájde obec, ktorá by dokonale triedila zelený a kuchynský odpad, mohla by zmesové komunálne odpady skládkovať aj po roku 2023, nakoľko je teoretický predpoklad, že by mohla splniť biologickú stabilitu. je to ďalší fígeľ? možno. lebo ak by odpad aj spĺňal biologickú stabilitu, určite obsahuje aj niečo čo horí, ale to by sa ich týkalo až od roku 2027, kedy príde na rad ďalšie písmenko c) a celá táto vec by sa stopla, lebo odpad bude mať určite viac ako 6,5 MJ.
 2. info@odpadovyhospodar.sk10.11.2020 (15:41)
  inak, pozor obce a mestá, ktoré aktuálne spaľujete odpady a využívate výnimku zo zberu kuchynských BRKO. Počas odstávky spaľovne by Váš odpad nemali na skládke prevziať ani v roku 2021 ani v roku 2022. Lebo kuchynské BRKO je medzi povinnými odpadmi, aby ste mohli využiť túto výnimku.
 3. info@odpadovyhospodar.sk10.11.2020 (15:42)
  a inak celé je to divné, lebo Ministerstvo na tlačovke oznámilo, že by chcelo posunúť zber kuchynských BRKO až na júl 2021 a táto vyhláška by mala platiť od januára 2021. Ten polrok čo?

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zálohovanie obalov sa neoplatí, tvrdí české ministerstvo

Zálohovanie obalov sa neoplatí, tvrdí české ministerstvo

Zavedenie zálohovania môže ohroziť zavedený systém triedenia obalov aj podľa štúdie Centra ekonomických a trhových analýz.

Ako sa darí firmám v odpadoch? Tri najziskovejšie podniky ukázali výsledky za rok 2023

Ako sa darí firmám v odpadoch? Tri najziskovejšie podniky ukázali výsledky za rok 2023

Traja najziskovejší hráči v slovenskom odpadovom hospodárstve vlani dosiahli tržby viac ako 130 miliónov eur.

Prečo Švajčiarsko nie je najlepšie v recyklácii odpadu? Problém je v koncovke

Prečo Švajčiarsko nie je najlepšie v recyklácii odpadu? Problém je v koncovke

Švajčiarsko má jednu z najvyšších mier recyklácie komunálneho odpadu v Európe, aspoň pokiaľ ide o hliník a sklo. Väčšina plastov sa však spaľuje. Cieľom novej iniciatívy je tento trend zvrátiť.