NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Vedci odhalili princíp pohybu mikroplastov v životnom prostredí

Pôvodná domnienka, že sa drobné plastové častice natrvalo usadia v médiu, ktoré ich prenáša, sa nepotvrdila. Mikroplasty sa v prostredí presúvajú na veľké vzdialenosti.

Vedci odhalili princíp pohybu mikroplastov v životnom prostredí

Fotolia

Cyklická dynamika

Mikroplasty sú dnes v životnom prostredí široko rozšírené, no doposiaľ nie je úplne jasné, akým spôsobom sa tieto častice pohybujú a hromadia.

Výskum, ktorý sa uskutočnil na Princetonskej univerzite, odhaľuje mechanizmus, prostredníctvom ktorého sa mikroplasty a iné znečisťujúce častice presúvajú na veľké vzdialenosti cez pôdu a iné pórovité nosiče.

Výsledky štúdie môžu prispieť k obmedzeniu šírenia a hromadenia kontaminantov v potravinách a vodných zdrojoch.

Zo štúdie vyplýva, že keď mikroplastové častice prenášajú pórovité materiály, ako napríklad pôda a sedimenty, na istý čas v nich uviaznu, no neskôr sa z týchto médií uvoľnia a často sa nakoniec v rámci životného prostredia dostanú podstatne ďalej.

Konferencia ENVIROMANAGEMENT 2024

Docent chemického a biologického inžinierstva Sujit Datta tvrdí, že s jeho tímom prinášajú nový pohľad na tento proces a na podmienky, ktoré ho riadia. Vedci doposiaľ zotrvávali v domnienke, že keď sa mikročastice v prenosnom médiu zaseknú, spravidla v ňom aj zostanú natrvalo, čo značne obmedzovalo chápanie ich šírenia v prostredí.

Sujit Datta viedol výskumný tím, ktorý zistil, že keď médiom dostatočnou rýchlosťou preteká tekutina, mikročastice sa uvoľnia. Princetonskí vedci preukázali, že proces, kedy sa častice usadzujú a hromadia, a proces rozpadu zhlukov častíc, je cyklický.

Mikroplasty istú dobu v prenosnom médiu spočinú, no pod vplyvom tlaku prietoku sa uvoľnia a presunú do inej časti pórovitého materiálu, kde sa opäť na nejaký čas usadia.

Častice teda podliehajú cyklickej dynamike. Zaseknú sa, nahromadia sa, usadia sa a potom ich tekutina pretlačí z pórovitého materiálu von. Docent Datta podotýka, že tento proces umožňuje, aby sa častice šírili na oveľa väčšie vzdialenosti, ako vedci pôvodne predpokladali.

Fluorescenčné častice a priehľadné médium

Tím výskumníkov testoval dva typy častíc, ktoré rozlišujú ako „lepivé“ a „nelepivé“. Tieto častice zodpovedajú skutočným typom mikroplastov, ktoré sa nachádzajú v životnom prostredí.

Prekvapivým zistením bolo, že v priebehu cyklu nebol medzi časticami žiadny rozdiel – oba typy sa najprv zasekli a pri dostatočne vysokom tlaku tekutiny sa vylúčili. Líšili sa iba v tom, kde sa tvorili zhluky častíc.

„Nelepivé“ častice mali tendenciu uviaznuť iba v úzkych priechodoch, zatiaľ čo „lepivé“ sa zachytili na akomkoľvek povrchu pevného média, s ktorým prišli do kontaktu. Z výskumu tým pádom vyplýva, že aj „lepivé“ častice sa môžu šíriť na veľké vzdialenosti a môžu prejsť stovkami pórov.

Vo svojej štúdii vedci popisujú prečerpávanie fluorescenčných polystyrénových mikročastíc a kvapaliny cez priehľadné porézne médiá, ktoré vyvinuli v laboratóriu pod vedením docenta Datta, a následné sledovanie pohybu mikročastíc pod mikroskopom.

Práve polystyrén často preniká do pôdy a vodných zdrojov, napríklad z prepravných materiálov a potravinových obalov.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zálohovanie obalov sa neoplatí, tvrdí české ministerstvo

Zálohovanie obalov sa neoplatí, tvrdí české ministerstvo

Zavedenie zálohovania môže ohroziť zavedený systém triedenia obalov aj podľa štúdie Centra ekonomických a trhových analýz.

Ako sa darí firmám v odpadoch? Tri najziskovejšie podniky ukázali výsledky za rok 2023

Ako sa darí firmám v odpadoch? Tri najziskovejšie podniky ukázali výsledky za rok 2023

Traja najziskovejší hráči v slovenskom odpadovom hospodárstve vlani dosiahli tržby viac ako 130 miliónov eur.

Prečo Švajčiarsko nie je najlepšie v recyklácii odpadu? Problém je v koncovke

Prečo Švajčiarsko nie je najlepšie v recyklácii odpadu? Problém je v koncovke

Švajčiarsko má jednu z najvyšších mier recyklácie komunálneho odpadu v Európe, aspoň pokiaľ ide o hliník a sklo. Väčšina plastov sa však spaľuje. Cieľom novej iniciatívy je tento trend zvrátiť.