Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Vietor vynáša mikroplasty z oceánov naspäť na pevninu

Nový výskum zistil, že stovky tisíc ton mikroplastov, ktoré sa dostanú do oceánov môžu byť prepravené naspäť na pobrežie pomocou morského vánku.

Vietor vynáša mikroplasty z oceánov naspäť na pevninu

Foto: Flickr

Kontaminácia mikroplastmi je na Zemi všadeprítomná a vyskytuje sa snáď na všetkých miestach planéty. Len v roku 2018 sa celosvetovo vyrobilo 359 miliónov ton plastov a asi 10 percent z nich sa každoročne dostáva do oceánov prostredníctvom znečistenia.

Rôzne predchádzajúce štúdie naznačili, že mikroplasty sa dokážu pomocou vetra dopravovať na veľké vzdialenosti.

Príkladom bol objav zarážajúceho množstva mikroplastov v odľahlej časti Pyrenejí. Vedci, ktorí tento fenomén skúmali zistili, že tu kvôli vetru pribúdajú každý deň.

Až doteraz sa predpokladalo, že na pobrežie sa mikroplasty dostávajú z oceánu výlučne pomocou morských prúdov, ktoré ich dokážu zaniesť aj do najhlbších častí oceánu.

Vedci z University of Strathclyde a Observatoire Midi-Pyrénées preskúmali literatúru týkajúcu sa mikroplastov a zistili, že existujú jasné dôkazy o tom, že mikroplasty sa dostávajú do niektorých z najvzdialenejších kútov sveta. No doteraz sa iba v obmedzenej miere diskutovalo o tom, ako sa tam dostali.

Na určenie toho, aké procesy by mohli prispievať k ich globálnemu rozšíreniu tím zorganizoval pilotnú štúdiu s cieľom analyzovať mikroplasty v aerosóle generovanom príbojom pozdĺž juhozápadného pobrežia Atlantiku vo Francúzsku. O ich výskume informoval portál IFL Science.

Zdroj: Allen S. a kol., PLOS ONE

Tím používal stroj - “lapač mrakov“ a čerpacie filtre na zachytenie kvapôčok vody, ktoré analyzoval na prítomnosť mikroplastov.

V priebehu jedného týždňa odoberali vzorky z rôznych smerov a rýchlostí vetra. Zachytili aj rôzne poveternostné udalosti vrátane búrky a morskej hmly.

Vo vzduchu našli malé fragmenty a vlákna s veľkosťou 5 až 140 mikrometrov v množstve priemerne 2,9 mikroplastov na m3 a počas vetra priemerne 9,6 mikroplastov na m3.


Aerosól generovaný príbojom produkoval najvyšší počet – až 19 plastických častíc na m3. Celková extrapolovaná hodnota množstva mikroplastov vyfukovaných z mora, ktorú vedci uviedli v štúdii predstavuje obrovské množstvo až 136 000 ton.

Z výsledkov uverejnených v časopise PLOS ONE vyplýva, že mikroplasty v oceáne by mohli byť prenášané do vzduchu procesom “vyhadzovania z bubliniek“ a pôsobením vĺn, napríklad počas silných turbulencií vetra alebo mora.

Zdroj: Allen S. a kol., PLOS ONE

Predchádzajúce štúdie už poukázali na to, že mikroplasty môžu byť prepravované vetrom na veľké vzdialenosti v atmosfére, vrátane práce vedcov, ktorí skúmali znečistenie mikroplastmi v Pyrenejach.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Niektoré odpady z kalov majú vysokú energetickú hodnotu, ukazuje štúdia

Niektoré odpady z kalov majú vysokú energetickú hodnotu, ukazuje štúdia

Vedci Žilinskej univerzity skúmali zloženie a výhrevnosť odpadných kalov z automobilky.

Spúšťajú tender na likvidáciu PCB sudov v Chemku Strážske. Vyrieši to len časť envirozáťaže

Spúšťajú tender na likvidáciu PCB sudov v Chemku Strážske. Vyrieši to len časť envirozáťaže

Verejné obstarávanie začala pripravovať už úradnícka vláda, plán odobrila v septembri 2023.

Navrhujú znížiť niektoré recyklačné ciele. Taraba chce novelizovať kľúčový dokument

Navrhujú znížiť niektoré recyklačné ciele. Taraba chce novelizovať kľúčový dokument

Návrh sa týka batérií a akumulátorov. Súčasný Program odpadového hospodárstva vláda prijala za Jána Budaja.