Nový výskum zistil, že stovky tisíc ton mikroplastov, ktoré sa dostanú do oceánov môžu byť prepravené naspäť na pobrežie pomocou morského vánku.
Kontaminácia mikroplastmi je na Zemi všadeprítomná a vyskytuje sa snáď na všetkých miestach planéty. Len v roku 2018 sa celosvetovo vyrobilo 359 miliónov ton plastov a asi 10 percent z nich sa každoročne dostáva do oceánov prostredníctvom znečistenia.
Rôzne predchádzajúce štúdie naznačili, že mikroplasty sa dokážu pomocou vetra dopravovať na veľké vzdialenosti.
Príkladom bol objav zarážajúceho množstva mikroplastov v odľahlej časti Pyrenejí. Vedci, ktorí tento fenomén skúmali zistili, že tu kvôli vetru pribúdajú každý deň.
Až doteraz sa predpokladalo, že na pobrežie sa mikroplasty dostávajú z oceánu výlučne pomocou morských prúdov, ktoré ich dokážu zaniesť aj do najhlbších častí oceánu.
Vedci z University of Strathclyde a Observatoire Midi-Pyrénées preskúmali literatúru týkajúcu sa mikroplastov a zistili, že existujú jasné dôkazy o tom, že mikroplasty sa dostávajú do niektorých z najvzdialenejších kútov sveta. No doteraz sa iba v obmedzenej miere diskutovalo o tom, ako sa tam dostali.
Na určenie toho, aké procesy by mohli prispievať k ich globálnemu rozšíreniu tím zorganizoval pilotnú štúdiu s cieľom analyzovať mikroplasty v aerosóle generovanom príbojom pozdĺž juhozápadného pobrežia Atlantiku vo Francúzsku. O ich výskume informoval portál IFL Science.
Zdroj: Allen S. a kol., PLOS ONE
Tím používal stroj - “lapač mrakov“ a čerpacie filtre na zachytenie kvapôčok vody, ktoré analyzoval na prítomnosť mikroplastov.
V priebehu jedného týždňa odoberali vzorky z rôznych smerov a rýchlostí vetra. Zachytili aj rôzne poveternostné udalosti vrátane búrky a morskej hmly.
Vo vzduchu našli malé fragmenty a vlákna s veľkosťou 5 až 140 mikrometrov v množstve priemerne 2,9 mikroplastov na m3 a počas vetra priemerne 9,6 mikroplastov na m3.
Aerosól generovaný príbojom produkoval najvyšší počet – až 19 plastických častíc na m3. Celková extrapolovaná hodnota množstva mikroplastov vyfukovaných z mora, ktorú vedci uviedli v štúdii predstavuje obrovské množstvo až 136 000 ton.
Z výsledkov uverejnených v časopise PLOS ONE vyplýva, že mikroplasty v oceáne by mohli byť prenášané do vzduchu procesom “vyhadzovania z bubliniek“ a pôsobením vĺn, napríklad počas silných turbulencií vetra alebo mora.
Zdroj: Allen S. a kol., PLOS ONE
Predchádzajúce štúdie už poukázali na to, že mikroplasty môžu byť prepravované vetrom na veľké vzdialenosti v atmosfére, vrátane práce vedcov, ktorí skúmali znečistenie mikroplastmi v Pyrenejach.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.