Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Toto sú dôvody, prečo sanácia environmentálnych záťaží na Slovensku napreduje pomaly

Oficiálne potvrdených je 310 záťaží. Náklady na ich odstránenie sa odhadujú na miliardy eur.

Toto sú dôvody, prečo sanácia environmentálnych záťaží na Slovensku napreduje pomaly

Foto: Photodune

Na Slovensku sa v súčasnosti oficiálne eviduje viac než 1 800 environmentálnych záťaží, z toho je 310 potvrdených a 932 pravdepodobných. Medzi najväčšie patria často výrobné areály bývalých veľkých štátnych podnikov. Alebo sú v rukách nových majiteľov, ktorí sa zodpovednosť a náklady na sanáciu snažia preniesť na štát.

Ministerstvo životného prostredia odhaduje, že náklady na sanáciu iba pri potvrdených lokalitách dosahujú vyše dve miliardy eur. Niet sa preto čo čudovať, že do odstraňovania dedičstva z minulosti sa podnikateľom ani štátu, v prípade neidentifikovania pôvodcu znečistenia alebo právneho nástupcu, nechce.

Svedčí o tom aj správa ombudsmanky Márie Patakyovej o situácii v riešení environmentálnych záťaží na Slovensku (odkaz na správu nájdete v druhej časti článku). Z celkového počtu 152 registrovaných potvrdených environmentálnych záťaží s vysokou prioritou, v 73 prípadoch nebol ešte určený pôvodca znečistenia. Úrady totiž ani nezačali konanie o určení povinnej osoby, ktorá by mala sanáciu zabezpečovať.  

Podľa ombudsmanky tak ide o porušenie ústavného práva na ochranu zdravia a práva na priaznivé životné prostredie. Navrhuje, aby okresné úrady v sídle kraja z vlastného podnetu okamžite začali konanie o určenie povinnej osoby na sanáciu zmienených 73 environmentálnych záťaží.

Ombudsmanka v správe identifikovala niekoľko problémových bodov týkajúcich sa rozhodovania úradov v tejto oblasti:

Nerešpektovanie zákonných lehôt

Úrady často nerozhodnú v zákonnej lehote o tzv. pláne prác na odstránenie záťaže pre povinnú osobu. Predloženie plánu práce povinnou osobou je pritom základnou podmienkou pre začatie reálneho odstraňovania záťaže.

“Podľa môjho názoru ide o veľmi vágne a široko formulovanú možnosť odkladať začatie sanačných prác. Navrhujem zváženie spresnenia a najmä presné časové určenie takto vágne formulovanej legislatívnej úpravy, ktoré by prispelo k rýchlejšiemu odstraňovaniu environmentálnych záťaží,” uvádza v správe.

Zastavené konania z dôvodu, že povinnú osobu nemožno určiť a následné nekonanie vlády

Zákon neurčuje žiadnu lehotu pre určenie povinnej osoby v prípade štátu, teda konkrétneho ministerstva. Tento proces tak trvá často už niekoľko rokov. “Zmena legislatívy vo vzťahu k stanoveniu lehoty, podľa môjho názoru, môže prispieť k rýchlejšiemu odstraňovaniu existujúcich environmentálnych záťaží na území Slovenskej republiky.”

Odporúčania verejného ochrancu práv

Ombudsmanka odporúča, aby ministerstvo v konaniach o určenie povinnej osoby usmernilo okresné úrady, aby v takých prípadoch (pôvodca alebo právny nástupca v likvidácii) ukončili konanie a umožnili tak štátu prevziať zodpovednosť za odstránenie záťaže.

“Náklady takejto likvidácie si štát môže spätne vysúdiť, ak sa likvidácia alebo konkurz pôvodcu alebo jeho právneho nástupcu neuskutoční.”

MIM / ESONA

Zároveň navrhuje aj zmenu legislatívy, aby štát realizoval potrebné kroky, ak sa nepodarí určiť zodpovednú osobu do určitého času, napríklad do dvoch rokov od začatia konania. Následne by mohol spätne vymáhať náklady na sanáciu od neskôr určenej povinnej osoby.

Kritizuje aj fakt, že verejnosť nemá prístup k informáciám z registra pravdepodobných environmentálnych záťaží na základe súčasného znenia zákona o geologických prácach.

 
 

Zostáva vám 55% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Mechanický zber plastov z vodných plôch je podľa vedcov neefektívny. Treba obmedziť zdroje odpadu

Mechanický zber plastov z vodných plôch je podľa vedcov neefektívny. Treba obmedziť zdroje odpadu

Výskumníci tvrdia, že odstraňovanie plastového odpadu z vodného prostredia pomocou rôznych technológií rieši problém znečistenia iba minimálne.

Odpadové firmy súhlasia s Tarabovým riešením. Ako bude vyzerať úprava odpadov?

Odpadové firmy súhlasia s Tarabovým riešením. Ako bude vyzerať úprava odpadov?

Profesijné združenia očakávajú, že väčšina firiem sa stihne budúci rok technologicky pripraviť. Popísali ako bude o rok vyzerať proces prípravy odpadu pre skládkovaním.

Chcú postaviť najväčšie ZEVO na Slovensku. Slovnaft ukázal projekt novej spaľovne

Chcú postaviť najväčšie ZEVO na Slovensku. Slovnaft ukázal projekt novej spaľovne

Zariadenie má zhodnocovať komunálny aj priemyselný odpad.