NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Nová spaľovňa odpadu s kapacitou 110-tisíc ton vyrastie v Poľsku

Juhokórejská spoločnosť Doosan vidí príležitosti na európskom trhu energetického zhodnocovania odpadu, ktorého kapacita by mala vzrásť na 1,6 GW do roku 2024.

Nová spaľovňa odpadu s kapacitou 110-tisíc ton vyrastie v Poľsku

Vizualizácia: Doosan Lentjes

Juhokórejská spoločnosť Doosan Heavy Industries & Construction získala kontrakt na prípravu, projektovanie a výstavbu na kľúč celkovo ôsmej spaľovne v Poľsku za 186 miliónov dolárov.

Nové zariadenie, premieňajúce odpad na energiu s kapacitou 300 ton odpadu denne, vyrastie v meste Olsztyn, 200 kilometrov od hlavného mesta Varšava. Majiteľom a prevádzkovateľom bude poľská energetická spoločnosť Dobra Energia. 

Priemyselný a komunálny odpad sa tu má premieňať na teplo a elektrinu prostredníctvom procesu splyňovania, spaľovania alebo pyrolýzy.

Výstavba zariadenia, spĺňajúceho všetky požiadavky na recykláciu a zneškodňovanie odpadu ako aj emisné limity, má byť spolufinancovaná aj prostriedkami z EÚ. Spustenie prevádzky sa predpokladá v roku 2023, kapacita bude dosahovať 110-tisíc ton tuhého alternatívneho odpadu ročne.

Kapacita ZEVO v Európe bude rásť

Priemyselný a komunálny odpad sa premení v zariadení na elektrinu aj teplo, schopné pokryť 30 % potreby tepla v miestnom systéme centrálneho vykurovania. Tento objem má napomôcť vykompenzovať stratu produkcie z plánovaného zatvorenia tamojšej uhoľnej elektrárne.

“Nové zariadenie v Olsztyne bude predstavovať míľnik v zlepšovaní infraštruktúry odpadového hospodárstva v Poľsku. Ide o ôsme zariadenie tohto

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. info@odpadovyhospodar.sk04.12.2020 (15:13)
    Fúú a na toto je ako možné získať EÚ fondy?

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kam odovzdať nebezpečný odpad z testovania na COVID? Štát narýchlo mení pravidlá

Kam odovzdať nebezpečný odpad z testovania na COVID? Štát narýchlo mení pravidlá

Ministerstvo bude poverovať zariadenia na zhodnocovanie odpadov, aby spracovali nebezpečný odpad z testovania aj nad rámec platného povolenia.

Bioplynovú stanicu v Liptovskom Mikuláši zastavilo rozhonutie mesta

Bioplynovú stanicu v Liptovskom Mikuláši zastavilo rozhonutie mesta

Zariadenie na spracovanie odpadu najmä z priemyselnej sféry v objeme takmer 20 000 ton ročne by malo vyrásť iba 400 metrov od obytnej zóny.

Marcel Slávik nezmyselne brzdí EIA, tvrdí Sulík a podáva trestné oznámenie

Marcel Slávik nezmyselne brzdí EIA, tvrdí Sulík a podáva trestné oznámenie

Svoje podanie minister podložil aj prípadom recyklačnej firmy, ktorej projekt zbrzdili pripomienky združenia Marcela Slávika v procese EIA.