NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Do čoho zbierať kuchynský odpad? Plastové, bioplastové, papierové alebo žiadne vrecká?

Štúdia porovnávala efektívnosť používania vrecka z polyetylénu, kompostovateľného plastu, papiera a zberu kuchynského odpadu bez vrecka.

Do čoho zbierať kuchynský odpad? Plastové, bioplastové, papierové alebo žiadne vrecká?

Foto: Depositphotos

Aké vrecko je najlepšie zvoliť pri zbere kuchynského biologicky rozložiteľného odpadu? Presne túto otázku riešila vo svojej štúdii konzultačná spoločnosť Sancroft International. Porovnávala efektívnosť používania vrecka z polyetylénu, kompostovateľného plastu, papiera alebo riešenie s nádobou bez vrecka.

Analýzu financovali spoločnosti zaoberajúce sa biotechnológiami a výrobou biologicky rozložiteľných materiálov.  Pri hodnotení jednotlivých riešení vychádzala z viacerých kritérií: okrem celkových nákladov systému na zber a spracovanie odpadu je to aj podpora zberu v čo najvyššej kvalite a objeme, minimalizácia zdravotného rizika pre obyvateľov a emisií skleníkových plynov a tiež zvyšovanie cirkulárnosti.

Na základe týchto parametrov, a tiež vzhľadom k existujúcemu nastaveniu systému preferujúceho spracovanie odpadu anaeróbnym spôsobom v bioplynových staniciach, štúdia dospela k názoru, že najsľubnejším riešením je používať pri zbere kompostovateľné vrecká. Po oddelení od bioodpadu sa spracujú v kompostovacích zariadeniach spolu so zachyteným materiálom.

Podľa autorov štúdie (link nájdete v druhej časti článku) sú biovrecká logickým riešením vzhľadom k existujúcim technológiám a štandardom, pričom náklady na spracovanie sú iba o niečo vyššie ako pri plastových vreckách, ktoré sa používajú v súčasnosti a posielajú sa do spaľovne. Sancroft uvádza, že takéto menej cirkulárne riešenie znižuje živinovú hodnotu digestátu a nezohľadňuje riziko kontaminácie pôdy mikroplastami.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

  1. obchod@mkn.sk30.12.2020 (14:27)
    Dobrý deň, nie je mi po prečítaní článku jasné, prečo nepoužívanie vreciek vyšlo ako najhoršia možnosť? Viete k tomu dať bližšie vysvetlenie? V článku je o tom iba tento odsek: "Používanie papierových vreciek alebo žiadnych vreciek vyhodnotila štúdia ako oveľa drahšie a menej efektívne spôsoby, vzhľadom k rozložiteľnosti papiera a nižších výnosov z odpadu pri oboch riešeniach." , ktorý to ale nevysvetľuje. :(

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ISOH z nás robí rukojemníkov, tvrdia OZV. Ministerstvo chystá trestnoprávne kroky

ISOH z nás robí rukojemníkov, tvrdia OZV. Ministerstvo chystá trestnoprávne kroky

Výrobcovia a OZV musia podľa zákona od 1. januára 2021 administrovať svoje dáta cez ISOH. Upozorňujú však, že zákonnú povinnosť splniť nemôžu, pretože ISOH stále nie je funkčný.

Odpadovú legislatívu čakajú v roku 2021 viaceré zmeny. Pozrite si prehľad

Odpadovú legislatívu čakajú v roku 2021 viaceré zmeny. Pozrite si prehľad

Ministerstvo plánuje novelizovať viaceré právne predpisy aj navrhnúť jeden úplne nový zákon.

Nebezpečný odpad z testovania uskladnili na Liptove, prvých 50 ton už spálili

Nebezpečný odpad z testovania uskladnili na Liptove, prvých 50 ton už spálili

Odpad z plošného testovania na COVID-19 v súčasnosti zhodnocuje jediná spaľovňa. Vojenská nemocnica hľadá ďalšie spaľovne, ktoré môžu nebezpečný odpad zlikvidovať.