Výbor pre životné prostredie Európskeho parlamentu je presvedčený, že kľúčové je tiež začleňovanie zásad obehového hospodárstva do národných plánov obnovy jednotlivých členských štátov.
Európska únia potrebuje jasné politické ciele, aby najneskôr do roku 2050 dosiahla uhlíkovo neutrálne, environmentálne udržateľné a plne obehové hospodárstvo, tvrdia poslanci Európskeho parlamentu.
Výbor pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín prijal dnes (27. januára) správu s doplňujúcimi návrhmi o novom akčnom pláne pre obehové hospodárstvo. Poslanci tak požadujú právne záväzné ciele na zníženie spotreby surovín.
Reagujú na vlaňajší akčný plán
Vlani v marci Európska komisia prijala „Nový akčný plán EÚ pre obehové hospodárstvo – Za čistejšiu a konkurencieschopnejšiu Európu“, ktorého cieľom je zredukovať odpad a podporovať udržateľnú produkciu tovarov.
Podľa Komisie sa až 80 % vplyvov výrobkov na životné prostredie ukazuje vo fáze návrhu. Očakáva, že globálna spotreba materiálov sa v nasledujúcich štyroch dekádach zdvojnásobí a množstvo každoročne produkovaného odpadu sa do roku 2050 zvýši o 70 %. Polovica celkových emisií skleníkových plynov a viac ako 90 % straty biodiverzity a nedostatku vody pochádza z ťažby a spracovania zdrojov.
Plán tiež zdôrazňuje, že v súlade s Európskou zelenou dohodou a ročnou stratégiou udržateľného rastu na rok 2020 Komisia posilní monitorovanie národných plánov a opatrení na urýchlenie prechodu na obehové hospodárstvo.
Požadujú právne záväzné ciele
Poslanci zdôrazňujú, že súčasné lineárne hospodárstvo typu „vezmi-urob-zlikviduj“ sa musí transformovať na reálne obehové hospodárstvo založené na rade kľúčových princípov, ako je predchádzanie vzniku odpadu a znižovanie spotreby energie a zdrojov.
Výrobky by mali byť navrhované tak, aby znižovali množstvo odpadu, škodlivých látok a znečisťovania a chránili ľudské zdravie. Mali by sa jasne uviesť spotrebiteľské výhody obehového hospodárstva.
Poslanci požadujú právne záväzné ciele EÚ v oblasti spotreby a využívania materiálov do roku 2030, ktoré by pokrývali celý životný cyklus každej kategórie výrobkov uvádzanej na únijný trh.
Za týmto účelom vyzývajú Komisiu, aby už v tomto roku zaviedla harmonizované, porovnateľné a jednotné obehové ukazovatele pre stopy materiálu a spotreby.
Zostáva vám 51% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.