NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

EP: Nové harmonizované pravidlá obehového hospodárstva treba prijať už v tomto roku

Výbor pre životné prostredie Európskeho parlamentu je presvedčený, že kľúčové je tiež začleňovanie zásad obehového hospodárstva do národných plánov obnovy jednotlivých členských štátov.

EP: Nové harmonizované pravidlá obehového hospodárstva treba prijať už v tomto roku

Foto: Depositphotos

Európska únia potrebuje jasné politické ciele, aby najneskôr do roku 2050 dosiahla uhlíkovo neutrálne, environmentálne udržateľné a plne obehové hospodárstvo, tvrdia poslanci Európskeho parlamentu.

Výbor pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín prijal dnes (27. januára) správu s doplňujúcimi návrhmi o novom akčnom pláne pre obehové hospodárstvo. Poslanci tak požadujú právne záväzné ciele na zníženie spotreby surovín.

Reagujú na vlaňajší akčný plán

Vlani v marci Európska komisia prijala „Nový akčný plán EÚ pre obehové hospodárstvo –  Za čistejšiu a konkurencieschopnejšiu Európu“, ktorého cieľom je zredukovať odpad a podporovať udržateľnú produkciu tovarov.

Podľa Komisie sa až 80 % vplyvov výrobkov na životné prostredie ukazuje vo fáze návrhu. Očakáva, že globálna spotreba materiálov sa v nasledujúcich štyroch dekádach zdvojnásobí a množstvo každoročne produkovaného odpadu sa do roku 2050 zvýši o 70 %. Polovica celkových emisií skleníkových plynov a viac ako 90 % straty biodiverzity a nedostatku vody pochádza z ťažby a spracovania zdrojov.

Plán tiež zdôrazňuje, že v súlade s Európskou zelenou dohodou a ročnou stratégiou udržateľného rastu na rok 2020 Komisia posilní monitorovanie národných plánov a opatrení na urýchlenie prechodu na obehové hospodárstvo.

Požadujú právne záväzné ciele

Poslanci zdôrazňujú, že súčasné lineárne hospodárstvo typu „vezmi-urob-zlikviduj“ sa musí transformovať na reálne obehové hospodárstvo založené na rade kľúčových princípov, ako je predchádzanie vzniku odpadu a znižovanie spotreby energie a zdrojov.

Výrobky by mali byť navrhované tak, aby znižovali množstvo odpadu, škodlivých látok a znečisťovania a chránili ľudské zdravie. Mali by sa jasne uviesť spotrebiteľské výhody obehového hospodárstva.

Poslanci požadujú právne záväzné ciele EÚ v oblasti spotreby a využívania materiálov do roku 2030, ktoré by pokrývali celý životný cyklus každej kategórie výrobkov uvádzanej na únijný trh.

Za týmto účelom vyzývajú Komisiu, aby už v tomto roku zaviedla harmonizované, porovnateľné a jednotné obehové ukazovatele pre stopy materiálu a spotreby.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

V časti Nórska sa rozhodli hádzať plasty do čiernych kontajnerov. Takéto sú výsledky

V časti Nórska sa rozhodli hádzať plasty do čiernych kontajnerov. Takéto sú výsledky

Región stavil na plne automatizovanú triedičku zmesového odpadu so zariadeniami na spracovanie plastov a triedenie papiera, ako aj na zrušenie triedeného zberu plastov. Výsledky prekvapujú.

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohované PET fľaše a plechovky majú smerovať naspäť do obchodov. Ministerstvo tvrdí, že adekvátne tomu treba znížiť nároky na poskytovaný objem nádob pre plast a kovy.

Vláda prijala Program odpadového hospodárstva na roky 2021 – 2025. Pripúšťa aj nové ZEVO

Vláda prijala Program odpadového hospodárstva na roky 2021 – 2025. Pripúšťa aj nové ZEVO

Ministerstvo životného prostredia chce tiež nastaviť nové pravidlá pre kompostárne a zaviesť triedený zber textilu.