Európska komisia si chce v novej spotrebiteľskej agende posvietiť na greenwashing | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Európska komisia si chce v novej spotrebiteľskej agende posvietiť na greenwashing

Komisia plánuje podporiť lepšiu informovanosť o udržateľnosti produktov, ako aj zabrániť greenwashingu a predčasným zastaraniam výrobkov. V epicentre premeny má stáť práve spotrebiteľ.

Európska komisia si chce v novej spotrebiteľskej agende posvietiť na greenwashing

Foto: Depositphotos

V piatok (13. novembra) spustila Európska komisia Nový program pre spotrebiteľov, ktorý má európskym spotrebiteľom umožniť zohrávať aktívnu úlohu v zelenej a digitálnej transformácii. Celý dokument si môžete stiahnuť prostredníctvom odkazu na konci článku.

Program pritom uvádza priority a kľúčové akčné body, ktoré je potrebné prijať v nasledujúcich piatich rokoch na európskej aj vnútroštátnej úrovni.

Agenda bude okrem iného zahŕňať nový právny návrh zameraný na poskytovanie lepších informácií o udržateľnosti pre spotrebiteľov, prispôsobenie existujúcich právnych predpisov digitálnej transformácii, ako aj akčný plán pre spoluprácu s Čínou v oblasti bezpečnosti výrobkov.

Kľúčom má byť zelená transformácia

Program sa zameriava na päť hlavných oblastí. Ide o zelenú transformáciu, digitálnu transformáciu, účinné presadzovanie práv spotrebiteľov, osobitné potreby určitých skupín spotrebiteľov (zraniteľní spotrebitelia) a medzinárodnú spoluprácu.

V oblasti zelenej transformácie je cieľom Komisie zabezpečiť, aby boli udržateľné výrobky dostupné spotrebiteľom na trhu EÚ a aby spotrebitelia mali lepšie informácie, a tým mohli robiť informované rozhodnutia.

Predplatné Odpady-portal.sk

Európska komisia tak na budúci rok predloží návrh s cieľom poskytnúť spotrebiteľom lepšie informácie o udržateľnosti výrobkov a bojovať proti praktikám, ako je napríklad environmentálne klamlivá reklama alebo predčasné zastaranie.  Zároveň prisľubuje, že bude podporovať opravy a udržateľnejšie či „obehové“ výrobky.

V epicentre zmien má stáť spotrebiteľ

Program podporuje zámery Európskej zelenej dohody aj akčného plánu pre obehové hospodárstvo, ktorého cieľom je do roku 2030 znížiť produkciu nerecyklovaného komunálneho odpadu na polovicu.

Už v júni tohto roku pritom Európska spotrebiteľská organizácia (BEUC) vo svojom prieskume uskutočnenom v 11 krajinách poukázala na to, že až dve tretiny spotrebiteľov v EÚ sú ochotné zmeniť stravovacie návyky z environmentálnych dôvodov, bráni im však nedostatok informácií, vysoké ceny a práve obmedzená dostupnosť udržateľných potravín.

„Európski spotrebitelia sa nachádzajú v epicentre globálnej zmeny. Môžu k nej svojou činnosťou významne prispieť. Spotrebitelia musia mať možnosť prijímať udržateľné rozhodnutia a musia byť uistení, že ich práva sú chránené za každých okolností. Novým programom sa zavádzajú opatrenia, ktorými sa podporí spravodlivá digitálna a ekologická spoločnosť, pričom sa zohľadní skutočnosť, že správanie spotrebiteľov prekračuje hranice jednotlivých členských štátov,“ uviedol komisár pre spravodlivosť a spotrebiteľov Didier Reynders.

Lepšia informovanosť má viesť k udržateľnejším vzorcom správania

 
 

Zostáva vám 62% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Odmietli centrum na zhodnocovanie odpadu pod Tatrami

Odmietli centrum na zhodnocovanie odpadu pod Tatrami

Zámer spoločností SPP a Brantner na vybudovanie zariadenia na spracovanie bioodpadu narazil na odpor obyvateľov.

Pozreli sa do hnedých nádob a zanalyzovali kuchynský odpad z domácností

Pozreli sa do hnedých nádob a zanalyzovali kuchynský odpad z domácností

Väčšinu obsahu hnedých nádob tvoril kuchynský odpad. Našiel sa však i odpad zo záhrad, kompostovateľné vrecká a v menšej miere aj nerozložiteľné znečistenie.

„Superčervy“ sa živia polystyrénom. Odštartujú novú éru recyklácie?

„Superčervy“ sa živia polystyrénom. Odštartujú novú éru recyklácie?

Vedci zistili, že enzýmy v čreve larvy potemníka peruánskeho, ktorý je kŕmnym hmyzom, dokážu rozkladať polystyrén.