Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Reťazec spustil projekt na zber PET fliaš a plechoviek, peniaze pôjdu na podporu zelene

Pilotný projekt v Devínskej Novej Vsi má za úlohu pripraviť zákazníkov na nový systém zberu nápojových obalov.

Reťazec spustil projekt na zber PET fliaš a plechoviek, peniaze pôjdu na podporu zelene

Foto: TERNO real estate

Prvá predajňa KRAJ, ktorá má automat na zber PET fliaš a plechoviek, sa nachádza v Devínskej Novej Vsi. Pilotný projekt má za úlohu pripraviť zákazníkov na nový systém zberu nápojových obalov, a tiež je skúškou pre samotnú spoločnosť.

Ako uvádza Ministerstvo životného prostredia, ročne skončí na skládkach alebo voľne pohodených v prírode až 400 miliónov PET fliaš. Miera ich recyklácie dosahuje na Slovensku iba 60 % a práve povinné zálohovanie od roku 2022 má za cieľ vyzbierať prostredníctvom recyklačných zariadení v obchodoch až 95 % z nich.

Spoločnosť Terno real estate sa rozhodla spustiť pilotný projekt na zber PET fliaš a plechoviek začiatkom roka 2021. Jej prvý vratný automat nájdu obyvatelia Devínskej Novej Vsi v predajni KRAJ.

„Rozhodli sme sa vyskúšať automat na PET fľaše a plechovky na vlastnej koži už teraz, aby sme sa vopred pripravili na povinný zber. Otestujeme si tak fungovanie i logistiku s ním súvisiacu o rok skôr, nech vieme poskytovať kvalitné služby pre našich zákazníkov už od prvého týždňa roku 2022,“ vysvetľuje Stanislav Čajka, riaditeľ spoločnosti TERNO real estate, pod ktorú spadajú predajne Terno i KRAJ.

Investícia do zelene

Pilotný projekt v predajni KRAJ v Devínskej Novej Vsi si už teraz získal na popularite. Peniaze za vrátené obaly budú počas pilotného projektu použité ako dotácia na obnovu a skrášľovanie zelene v mestskej časti Devínska Nová Ves.

Automat funguje na jednoduchom princípe. Zákazníci prinesú nestlačené PET fľaše a plechovky aj s pôvodnou etiketou. Po vložení do zariadenia ich automat identifikuje rovnako ako pri vrátení sklenených fliaš od piva.

Vďaka inteligentnej detekcii vie vratný automat sám rozlíšiť, o aký druh nápojového obalu ide – či je to sklo, PET fľaša alebo plechovka. Po ukončení vkladania vratných obalov zákazníci v pilotnom projekte však neobdržia vratný lístok s vyčíslenou sumou, tak ako sú zvyknutí pri sklenených fľašiach.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Kam patrí odpad z testovania na COVID-19 v domácnosti? Ministerstvo vysvetľuje

Kam patrí odpad z testovania na COVID-19 v domácnosti? Ministerstvo vysvetľuje

Odpad z domáceho testovania môžete vyhodiť do čierneho kontajnera na zmesový komunálny odpad, tvrdí envirorezort.

V českom meste zväčšujú objem nádob na triedený odpad

V českom meste zväčšujú objem nádob na triedený odpad

Často vznikajúce “vláčiky” nádob s odpadom popri bytových domoch nahradia veľkoobjemovými kontajnermi na papier, plasty a sklo.

Monitoring odpadového hospodárstva | 25. - 30. 11. 2021

Monitoring odpadového hospodárstva | 25. - 30. 11. 2021

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.