NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Česko zaplavujú zvyšky z triedenia plastov. Na skládku ísť už nemôžu

Plastový odpad z triediacich liniek sa hromadí, odpadárske firmy ich nedokážu spracovať podľa pravidiel novej legislatívy.

Česko zaplavujú zvyšky z triedenia plastov. Na skládku ísť už nemôžu

Foto: Odpady-portal.sk

Obmedzovanie skládkovania komunálnych odpadov a zároveň výrazného obmedzenia možnosti ich vyvážania do zahraničia prináša pre odpadárske spoločnosti rôzne problémy. V Česku sa začína hromadiť nevyužiteľný plastový odpad ako zvyškový materiál z triediacich liniek.

“Vzhľadom k ukončeniu vývozu do zahraničia a nízkemu dopytu po druhotnom využití plastov, spôsobenémuu aj nízkou cenou ropy, môžeme konštatovať, že priemerná vytriediteľnosť plastových odpadov za účelom materiálového využitia je maximálne 30 % hmotnosti, reálne zhruba 23-26  %. Každá triediaca linka tak produkuje do 70 % odpadu z plastov, ktorý musí niekam premiestniť a zákonne odstrániť alebo využiť,” cituje server Průmyslová ekologie Libora Luňáčka, predsedu predstavenstva spoločnosti FCC Regios.

“Naša spoločnosť časť týchto plastových zvyškov presúvala na vlastnú linku na výrobu tuhého alternatívneho paliva. Toto palivo sa následne distribuuje do cementární, kde nahrádza uhlie alebo mazut. Časť zo zvyškov naozaj skončila na skládkach, pretože v danom čase alebo mieste nebolo možné tento odpad racionálne využiť.”

Situáciu však skomplikoval nový zákon o odpadoch, ktorý od tohto roka zakazuje ukladanie využiteľného alebo recyklovateľného komunálneho odpadu na skládke. Ministerstvo životného prostredia síce dodatočne určilo, že 15 % takýchto plastov ešte môže ísť na skládku, odpadárske spoločnosti však túto hranicu považujú za nedostatočnú.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu AHK Slowakei: Zelené technológie pre Slovensko

Pozvánka na konferenciu AHK Slowakei: Zelené technológie pre Slovensko

Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora privíta 19. mája delegáciu bavorských spoločností na Slovensku.

Monitoring odpadového hospodárstva | 26. 4. - 3. 5. 2021

Monitoring odpadového hospodárstva | 26. 4. - 3. 5. 2021

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

OLO bude roznášať vrecia v mestských častiach Bratislavy zapojených v prvej etape

OLO bude roznášať vrecia v mestských častiach Bratislavy zapojených v prvej etape

Spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu, a.s. roznesie ďalšie vrecia pre MČ zapojené v prvej etape vrecového zberu triedeného odpadu z rodinných domov.