Česko zaplavujú zvyšky z triedenia plastov. Na skládku ísť už nemôžu | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Česko zaplavujú zvyšky z triedenia plastov. Na skládku ísť už nemôžu

Plastový odpad z triediacich liniek sa hromadí, odpadárske firmy ich nedokážu spracovať podľa pravidiel novej legislatívy.

Česko zaplavujú zvyšky z triedenia plastov. Na skládku ísť už nemôžu

Foto: Odpady-portal.sk

Obmedzovanie skládkovania komunálnych odpadov a zároveň výrazného obmedzenia možnosti ich vyvážania do zahraničia prináša pre odpadárske spoločnosti rôzne problémy. V Česku sa začína hromadiť nevyužiteľný plastový odpad ako zvyškový materiál z triediacich liniek.

“Vzhľadom k ukončeniu vývozu do zahraničia a nízkemu dopytu po druhotnom využití plastov, spôsobenémuu aj nízkou cenou ropy, môžeme konštatovať, že priemerná vytriediteľnosť plastových odpadov za účelom materiálového využitia je maximálne 30 % hmotnosti, reálne zhruba 23-26  %. Každá triediaca linka tak produkuje do 70 % odpadu z plastov, ktorý musí niekam premiestniť a zákonne odstrániť alebo využiť,” cituje server Průmyslová ekologie Libora Luňáčka, predsedu predstavenstva spoločnosti FCC Regios.

“Naša spoločnosť časť týchto plastových zvyškov presúvala na vlastnú linku na výrobu tuhého alternatívneho paliva. Toto palivo sa následne distribuuje do cementární, kde nahrádza uhlie alebo mazut. Časť zo zvyškov naozaj skončila na skládkach, pretože v danom čase alebo mieste nebolo možné tento odpad racionálne využiť.”

Situáciu však skomplikoval nový zákon o odpadoch, ktorý od tohto roka zakazuje ukladanie využiteľného alebo recyklovateľného komunálneho odpadu na skládke. Ministerstvo životného prostredia síce dodatočne určilo, že 15 % takýchto plastov ešte môže ísť na skládku, odpadárske spoločnosti však túto hranicu považujú za nedostatočnú.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ZOP: Nestačí upratať po Budajovi, odpady sa musia začať riešiť koncepčne

ZOP: Nestačí upratať po Budajovi, odpady sa musia začať riešiť koncepčne

Pre nekompetentnosť politických nominantov v kresle ministra chýba elementárna technická infraštruktúra pre odpady, tvrdí Ján Chovanec zo Zväzu odpadového priemyslu.

Potraviny s blížiacim sa dátumom spotreby by mali byť lacnejšie. Profituje predajca aj spotrebiteľ, vyplýva z analýzy

Potraviny s blížiacim sa dátumom spotreby by mali byť lacnejšie. Profituje predajca aj spotrebiteľ, vyplýva z analýzy

Podľa amerického vedca je najvýhodnejšou metódou predchádzania vzniku potravinového odpadu takzvaná dynamická cenotvorba.

Obalové nariadenie zdraží výrobky. Expertka hodnotí návrh novej legislatívy

Obalové nariadenie zdraží výrobky. Expertka hodnotí návrh novej legislatívy

Nové pripravované nariadenie o obaloch a odpade z obalov spôsobuje subjektom v odvetví veľké investičné neistoty, uviedla šéfka združenia SYBA.