Kontajnery na drobný elektroodpad v Petržalke ničia vandali, štyri museli stiahnuť | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Kontajnery na drobný elektroodpad v Petržalke ničia vandali, štyri museli stiahnuť

Červeno-biele kontajnery určené na drobný elektroodpad spoločnosť ASEKOL SK rozmiestnila v Petržalke koncom minulého roka.

kontajner na elektroodpad

Foto: MČ Petržalka

V decembri 2020 organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) ASEKOL SK v spolupráci s oddelením životného prostredia bratislavskej mestskej časti Petržalka umiestnila na najväčšom slovenskom sídlisku 15 kusov červeno-bielych kontajnerov na zber drobného elektroodpadu, batérií a akumulátorov. O dva mesiace neskôr niektoré z nich už na svojich miestach nie sú.

Mestská časť eviduje viaceré podnety k poškodeniu kontajnerov. Spoločnosť ASEKOL SK musela pre vandalizmus v niektorých prípadoch pristúpiť k radikálnejšiemu kroku, a to k úplnému stiahnutiu kontajnerov z ulíc. Ide zatiaľ o štyri prípady na Fedinovej ulici, Jasovskej ulici, Mánesovom námestí a Švabinského ulici.

Keďže ASEKOL SK momentálne nemá nové kontajnery, ktorými by poškodené nahradila, je otázne, či sa červeno-biele kontajnery na dané miesta vrátia.

Mimo Bratislavy evidujú jediný prípad

„Je veľká škoda, že práve v Petržalke dochádza k poškodzovaniu kontajnerov na drobný elektroodpad, ktorý tvorí približne 1 % z celkového objemu vyprodukovaného odpadu v najväčšej mestskej časti“, uvádza vedúca oddelenia životného prostredia Daniela Vašková Kasáková.

Služba odvozu a spracovania drobného elektroodpadu, batérií a akumulátorov je poskytovaná bezodplatne. Momentálne sa v Petržalke nachádza 11 kusov červeno-bielych kontajnerov, ktoré môžu obyvatelia využiť.

Mimo Bratislavského kraja, kde sú v mestách a obciach umiestnené kontajnery, eviduje spoločnosť ASEKOL SK iba jeden prípad.

„Snažíme sa, aby červeno-biele kontajnery boli bezpečné, no nedokážeme zabezpečiť ich celodennú stráž. Vieme ale viac vylepšiť bezpečnostné prvky a poprosiť vás, aby ste nám pri ich ochrane pomohli," reagoval ASEKOL SK na sociálnej sieti.

„Pokiaľ nájdete zničený kontajner alebo uvidíte ako sa doň niekto pokúša dostať, obráťte sa, prosím, na mestskú políciu."

Čo patrí do kontajnerov?

Do stacionárnych kontajnerov patria: mobilné telefóny, IT zariadenia, hobby náradie, kuchynské spotrebiče, elektronické hračky, batérie, všetok drobný elektroodpad s maximálnymi rozmermi 51x36x40 cm, napríklad kalkulačky, rádia, prehrávače, slúchadlá, fotoaparáty, videokamery či elektrické hudobné nástroje.

Do kontajnerov naopak nepatria televízory, monitory, žiarivky a úsporné žiarovky, komunálny odpad, zdravotnícky materiál, bioodpad a podobne. Rovnako sa do nich nesmie nasilu umiestňovať elektroodpad, ktorý presahuje rozmery vhadzovacieho otvoru, nebezpečný odpad, autobatérie, farby, plasty ani oleje.

Mestská časť zároveň vyzýva jej obyvateľov, aby v prípade zistenia úmyselného poškodzovania kontaktovali mestskú políciu na telefónnom čísle +421 2 625 253 31 alebo na 159. Obrátiť sa na okrskárov môžete aj prostredníctvom e-mailu okrskar.petrzalka@mp.bratislava.sk.

Vzhľadom na poškodenie kontajnera, ktoré presahuje výšku 266 eur, dochádza takýmto konaním k spáchaniu trestného činu.

ZDROJ: ASEKOL SK, MČ Petržalka


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring odpadového hospodárstva | 25. - 28. 9. 2023

Monitoring odpadového hospodárstva | 25. - 28. 9. 2023

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

ZOP: Nestačí upratať po Budajovi, odpady sa musia začať riešiť koncepčne

ZOP: Nestačí upratať po Budajovi, odpady sa musia začať riešiť koncepčne

Pre nekompetentnosť politických nominantov v kresle ministra chýba elementárna technická infraštruktúra pre odpady, tvrdí Ján Chovanec zo Zväzu odpadového priemyslu.

Potraviny s blížiacim sa dátumom spotreby by mali byť lacnejšie. Profituje predajca aj spotrebiteľ, vyplýva z analýzy

Potraviny s blížiacim sa dátumom spotreby by mali byť lacnejšie. Profituje predajca aj spotrebiteľ, vyplýva z analýzy

Podľa amerického vedca je najvýhodnejšou metódou predchádzania vzniku potravinového odpadu takzvaná dynamická cenotvorba.