Prevádzkovateľ, spoločnosť ASEKOL SK umiestnil ďalších pätnásť kontajnerov na najväčšom sídlisku v strednej Európe.
Slovensko si čoraz viac osvojuje základy správneho triedenia odpadu. Aj napriek rastúcim číslam je miera recyklácie odpadu pod priemerom Európskej únie, a to až o celých 10 percentuálnych bodov. Zvýšiť podiel vytriedenej zložky z komunálneho odpadu v Petržalke majú aj červeno-biele kontajnery určené na zber drobného elektroodpadu.
V pätnástich kontajneroch 20 ton drobného elektroodpadu
Už od začiatku decembra majú byť v Petržalke umiestnené nové zberné nádoby určené na drobný elektroodpad. Až pätnásť nových červeno-bielych kontajnerov budú mať Petržalčania k dispozícii nonstop bez obmedzení.
"Nie je vylúčené, že tento počet mestská časť navýši. Dôvodom, prečo sa aj Petržalka rozhodla zapojiť do projektu bol najmä záujem poskytnúť občanom ďalšiu službu v oblasti odpadového hospodárstva a zvýšiť tak mieru vytriedenia,“ hovorí Daniela Kasáková, vedúca oddelenia životného prostredia.
O význame a možnostiach unikátnych zberných nádob hovorí aj Ronald Blaho konateľ spoločnosti ASEKOL SK, ktorá projekt prevádzkuje.
„S pätnástimi červeno-bielymi kontajnermi dokážeme v Petržalke vyzbierať 20 000 kilogramov drobného elektroodpadu ročne, pri navýšení o desať kusov by vyzbierané množstvo mohlo byť až 30 000 kilogramov za rok,“ upresňuje R. Blaho.
Menej elektroodpadu v komunáli
Stacionárne zberné nádoby na zber drobného elektroodpadu sú štandardom už v mnohých slovenských mestách a obciach. Významne prispievajú k ochrane životného prostredia.
Obyvateľom slovenských samospráv uľahčujú cestu k správnej recyklácii a zamedzujú vzniku rizika, ktoré sa spája s nesprávnou manipuláciou s elektroodpadom. Ten častokrát končí v zberných nádobách na komunálny odpad a nakoniec na skládkach, kde do prostredia uvoľnuje nebezpečné a škodlivé látky.
Od decembra je do projektu spoločnosti ASEKOL SK zapojená aj Petržalka. Tá je ako najväčšie sídlisko v strednej Európe aj najväčším producentom komunálneho odpadu. Ročne sa tu vyprodukuje viac ako 48 tisíc ton odpadu. Elektroodpad tvorí približne 1% z jeho celkového objemu.
Dostatok zbernej kapacity
Nové červeno-biele kontajnery budú umiestnené v rôznych lokalitách mestskej časti, aby sa vytvorila čo najefektívnejšia zberná sieť. Každá z pätnástich nádob obsahuje senzor na snímanie naplnenia, vďaka čomu je možné zabezpečiť efektívne vyprázdňovanie zberných nádob. Červeno-biele kontajnery budú umiestnené v lokalitách:
- Križovatka Osuského – Hrobákova
- Haanova
- Ovsištské námestie
- Furdekova
- Rovniankova
- Mánesovo námestie
- Gercenova/ Záporožská
- Wolkrova
- Fedinova
- Švabinského 1
- Beňadická 21
- Budatínska 27
- Holíčska 13
- Jasovská 12
- Jasovská 33
Občania majú možnosť využívať aj aplikáciu spoločnosti Sensoneo, vďaka ktorej je možné sledovať naplnenie červenobielych kontajnerov a nájsť nielen najbližšiu nezaplnenú zbernú nádobu ale aj nahlásiť poškodenie.
Čo patrí do červeno-bielych kontajnerov, ako aj mapu ich umiestnenia nájdete na stránke cervenobielekontajnery.sk.
O spoločnosti
ASEKOL SK je neziskovo hospodáriaca organizácia, ktorá od roku 2010 zabezpečuje na Slovensku nakladanie s elektroodpadom, použitými batériami a akumulátormi a od roku 2020 i na obaly a neobalové výrobky. ASEKOL SK je najväčšia organizácia zodpovednosti výrobcov pre prenosné batérie a akumulátory na Slovensku.
Ako jediná spoločnosť zo Slovenska je členom EUCOBAT, asociáciou združujúcou organizácie, ktoré v mene výrobcov zabezpečujú v členských krajinách Európskej únie zber použitých batérií.
ASEKOL SK doteraz rozmiestnil 5365 zberných nádob určených na triedenie elektroodpadu a použitých batérií a stále pribúdajú ďalšie.
Zdroj: ASEKOL SK
Spoločnosť ASEKOL SK je komunikačným partnerom denníka Odpady-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.