Bývalý Vassal EKO chce výrazne rozšíriť kapacitu svojej triediacej linky | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Bývalý Vassal EKO chce výrazne rozšíriť kapacitu svojej triediacej linky

Bývalá kontroverzná odpadová firma Vassal EKO, ktorá sa od decembra 2018 volá Bratislavská recyklačná a má aj nového majiteľa, chce rozšíriť a zefektívniť triedenie vo svojom separačnom stredisku.

Bývalá Vassal EKO chce výrazne rozšíriť kapacitu svojej triediacej linky

Slávnostné otvorenie triediacej linky v máji 2018 / Foto: Odpady-portal.sk

Spoločnosť Bratislavská recyklačná, ktorá bola do decembra 2018 známa pod názvom Vassal EKO, pravdepodobne nainštaluje nové bloky vo svojom separačnom stredisku. Vyplýva to zo zámeru aj z rozhodnutia Okresného úradu Bratislava, ktoré sú zverejnené na Informačnom portáli rezortu MŽP SR (odkaz na všetky dokumenty nájdete na konci článku).

V roku 2018 začala firma Vassal EKO čeliť podozreniam z nelegálneho nakladania s odpadmi v súvislosti s nepovolenou skládkou v Podunajských Biskupiciach.

V spojitosti so šéfom firmy Michalom Kováčom sa tiež objavili podozrenia z podplácania policajtov, ktorí mali údajne zabezpečiť bezproblémové pôsobenie firmy v odpadovom biznise.

V tom istom roku sa tiež v médiách objavila fotografia, na ktorej bol bývalý šéf Vassal EKO na jachte s vtedajším šéfom bratislavskej zberovej spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) Branislavom Cimermanom, ale aj na výlete v Moskve s enviropolicajtom z druhého bratislavského okresu Martinom Samuelom a Patrickom Lutterom z okresného úradu.

Firma Vassal EKO začala s OLO spolupracovať práve po nástupe nového vedenia na čele so spomínaným B. Cimermanom. Uspela vo viacerých súťažiach, ktoré vypísala OLO na dodávku služieb.

Práve od tohto obdobia sa firme začalo výraznejšie dariť. Aj vďaka viacerým zmluvám s OLO jej tržby od roku 2015 postupne vzrástli z dvoch až na šesť miliónov eur v roku 2017.

V júni 2018 polícia zadržala M. Kováča a ďalších troch mužov. Dvaja z nich boli policajti. Obvinila ich z korupčnej trestnej činnosti, avšak o pár mesiacov šéfa spomínanej spoločnosti prepustili z vyšetrovacej väzby.

Čo sa stalo s Vassal EKO?

V decembri 2018 spoločnosť Vassal EKO v tichosti zmenila svoj názov aj majiteľa. Od 5. decembra sa volá Bratislavská recyklačná a jej novým jediným spoločníkom sa stal František Vizváry.

Konateľom spoločnosti je Oto Hornák, ktorý bol v minulosti dlhoročným generálnym riaditeľom Slovenskej inšpekcie životného prostredia.

Spoločnosť v roku 2019 dosiahla takmer štvormiliónové tržby, hoci od roku 2018 jej celkový zisk dosiahol prvýkrát červené hodnoty. Rovnako tomu bolo aj v roku 2019.

Dotrieďovať plasty a papier chceli už od leta 2018

 
 

Zostáva vám 67% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

OZV búra mýty o recyklácii odpadu vzdelávaním o jeho triedení

OZV búra mýty o recyklácii odpadu vzdelávaním o jeho triedení

18. marca si pripomíname Svetový deň recyklácie. OZV ENVI - PAK edukuje ľudí v otázkach triedenia, aby odpad nekončil na skládke ako nevyužitá surovina, ale aby sa ďalej spracoval.

Globálne sa obchoduje len so zlomkom plastového odpadu. Tu sú TOP exportéri (+GRAFY)

Globálne sa obchoduje len so zlomkom plastového odpadu. Tu sú TOP exportéri (+GRAFY)

Predstava, že väčšina plastového odpadu sa prepravuje do zahraničia, je mylná. Akí sú TOP exportéri? Na deviatom mieste je malý európsky štát, ktorý nedosahuje ani rozlohu Slovenska.

Vracia sa do Talianska. SIŽP rieši nelegálne dovezený odpad, asistuje polícia

Vracia sa do Talianska. SIŽP rieši nelegálne dovezený odpad, asistuje polícia

Prípad sa týka desiatok ton odpadu. Našli ho na severe Slovenska.