NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

OLO si s podozrivou firmou rozumie. Za dva roky jej zaplatili už milióny

Od roku 2016 vystavila firma „susediaca s nelegálnou skládkou“ bratislavskej odpadovej spoločnosti faktúry za 3,7 milióna eur.

OLO si s podozrivou firmou rozumie. Za dva roky jej zaplatili už milióny

Vassal EKO si v areáli spaľovne OLO prenajíma priestory | Foto: Odpady-portal.sk

Pol roka po nástupe do funkcie sa nový primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal rozhodol vypísať výberové konanie na šéfov štyroch kľúčových mestských podnikov, medzi nimi aj bratislavskej odpadovej spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadov (OLO).

Proces výberového konania sprevádzali mnohé pochybnosti. K spolupráci na výberovom procese bola pôvodne prizvaná aj organizácia Transparency International Slovensko (TIS), ktorá pripravila zoznam odporúčaní a kritérií pre výber kandidátov.

Tá však od spolupráce neskôr odstúpila a deň pred hlasovaním zverejnila správu, v ktorej spochybnila výberový proces. Mestu vyčítala politizáciu procesu ako aj to, že primátor, mestské zastupiteľstvo ani výberová komisia neprijali žiadne ďalšie formálne pravidlá pre prácu výberovej komisie.

Výberový proces vtedy kritizovali aj niektorí mestskí poslanci. „Do druhého kola neboli úmyselne pustení niektorí kandidáti (napríklad Achimský),“ uviedol poslanec Ján Hrčka.

Práve Hrčkovi a starostke Karlovej Vsi mal poradca primátora Ján Holeš podľa zverejnenej nahrávky ponúkať miesto v predstavenstve OLO za hlas pre dohodnutých kandidátov, pričom údajne ponuku neskôr potvrdil aj Nesrovnal. Primátor sa od podozrení dištancoval a Holeša to následne stálo miesto poradcu.

Poslanec Ondrej Dostál označil konanie bratislavského magistrátu pri výbere manažérov mestských firiem za frašku.

Ivo Nesrovnal, Branislav Cimerman

Ivo Nesrovnal a Branislav Cimerman | Foto: Odpady-portal.sk

Nový šéf s preferenciami

Ivo Nesrovnal potvrdil za víťaza výberového konania Branislava Cimermana. Bývalý štátny tajomník aj šéf sekcie na ministerstve životného prostredia Cimerman sa počas svojho pôsobenia v rezorte najmenej dvakrát zastal podozrivo pridelených zákaziek.

Po jeho nástupe do funkcie šéfa OLO začala mestská firma intenzívne spolupracovať so spoločnosťou Vassal EKO.

Dotyčná firma z Podunajských Biskupíc má však v ostatných mesiacoch čoraz väčšie problémy. Majiteľ Vassal EKO Michal Kováč je bol od leta vo vyšetrovacej väzbe pre podozrenie z uplácania policajtov (aktualizované o 07:21 hod.: z väzby bol prepustený koncom októbra a stíhaný je na slobode, informovali minulý týždeň Aktuality.sk), ktorí mali údajne zabezpečiť bezproblémové pôsobenie firmy v odpadovom biznise.

Podobne závažné sú však aj podozrenia, že firma niekoľko rokov navážala odpad na lokalitu vedľa jej areálu a vytvorila tak gigantickú nelegálnu skládku na okraji Bratislavy.

Vyplýva to z vyjadrenia Okresného úradu v Bratislave, ktorý poukázal na to, že nelegálna halda je naplnená odpadmi, ktoré museli vzniknúť po roku 2008, pričom prístup k nej je iba cez areál Vassal EKO. Kováčova firma dostala už v roku 2009 od inšpekcie pokutu 12 000 eur za to, že ukladala komunálny odpad na inom mieste ako na mieste v súlade so zákonom o odpadoch.

V čase vrcholiacich protestov verejnosti proti vzniknutej halde sa na sociálnej sieti objavila fotografia, na ktorej sú spolu na jachte Michal Kováč s riaditeľom spoločnosti OLO Branislavom Cimermanom. Fotografiu zverejnila facebooková stránka Bratislava bez odpadu.

Spravodajskému portálu Nového času Topky.sk sa podarilo zistiť, že na fotografii je aj tretí muž, ktorým je Michal Grebeči. Ten bol minulý mesiac vypočúvaný políciou pre podobné podozrenia z nelegálneho nakladania s odpadmi.

Nelegálna halda odpadov v pozadí vyrástla v tesnom susedstve areálu Vassal EKO.
Firma tvrdí, že s ňou nemá nič spoločné. | Foto: Odpady-portal.sk

Vassal rastie

Mestská spoločnosť spolupracovala s Vassal EKO prvýkrát už v roku 2009, išlo však len o jednu zmluvu, podľa ktorej Vassal EKO zhodnocovala pre OLO vo svojom areáli na Lieskovskej ulici najmä odpadový betón, bioodpad a objemný odpad do konca roku 2010.

Potom už firmy niekoľko rokov nespolupracovali. Od nástupu Branislava Cimermana sa však Vassalu pozoruhodne darí.

O význame vzťahov OLO s Vassalom EKO svedčí aj skutočnosť, že už v prvom roku spolupráce Vassal fakturoval firme OLO služby v objeme 889 tisíc eur, v roku 2017 až 1,8 milióna eur a tento rok zatiaľ 1 milión eur, teda spolu už takmer 3,7 milióna eur.

Prudko s tým rastú od roku 2016 aj celkové tržby Vassal-u, ktorá mala veľa rokov príjmy stabilizované na úrovni okolo dvoch miliónov eur, no v roku 2016 ich zdvojnásobila a vlani už strojnásobila.

Od roku 2016 uzatvorila OLO s Vassalom EKO najmenej deväť zmlúv, ktorých podrobnosti prinášame nižšie. Získali sme ich na základe žiadosti o sprístupnenie informácií z mája tohto roku. Väčšina je bez zverejnených cenových plnení, ktoré nám magistrát odmietol poskytnúť odkazujúc na obchodné tajomstvo.

INISOFT

Recyklačná linka

V OLO sa rozhodli, že na Vassal EKO prevedú na mnoho rokov aj službu triedenia plastov.

Súťaž vypísala OLO v septembri 2016. Dôvodom malo byť uplynutie zmluvnej doby, počas ktorej spoločnosť Recopap zabezpečovala pre OLO triedenia papiera. V OLO sa však prekvapujúco rozhodli, že externou subdodávkou budú zabezpečovať nielen triedenie papiera, ale aj plastov a to v rámci jednej súťaže. Firma odôvodňovala outsourcing ekonomickými a ekologickými dôvodmi.

OLO vypísala súťaž aj na prenájom svojich priestorov – časti areálu a haly – na zabezpečenie spracovania papiera a plastov. Víťazným nájomcom je opäť spoločnosť Vassal EKO, ktorá v hale vybudovala modernú recyklačnú linku.

Hoci Vassal triedi pre OLO papier a plasty, predstavitelia OLO ani hlavného mesta na okázalom uvedení triediacej linky v máji tohto roku nevystúpili.

Linka však podnes, teda ani päť mesiacov po jej prezentácii, nie je spustená do prevádzky.

Vassal EKO spolupracovala aj na podujatí Olománia vo februári tohto roku

Vassal EKO spolupracovala s OLO aj na podujatí Olománia vo februári tohto roku | Foto: Odpady-portal.sk

Zmluvy s Vassal EKO

Pozrite si prehľad zmlúv získaných na základe infozákona.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kde je hranica medzi zberným dvorom a inými formami zberu? (PRÁVNY POHĽAD)

Kde je hranica medzi zberným dvorom a inými formami zberu? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok Márie Sadloňovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v júnovom vydaní časopisu Odpadové hospodárstvo 04-06/2024 a zaoberá sa problematikou dvoch foriem zberu.

Zbyněk Kozel: Nariadenie o obaloch veľmi nezmení zber, no prináša tlak na triedičky

Zbyněk Kozel: Nariadenie o obaloch veľmi nezmení zber, no prináša tlak na triedičky

Samostatná recyklácia obalových odpadov bude znamenať triediace linky pre najmenej 12 druhov obalov, upozorňuje šéf českej OZV.

Ministerstvo nie je hračka, hoci sa jeho vedenie tak správa (KOMENTÁR)

Ministerstvo nie je hračka, hoci sa jeho vedenie tak správa (KOMENTÁR)

Komentár Radovana Kazdu vyšiel v úvodníku júnového vydania štvrťročníka Odpadové hospodárstvo 04-06/2024 s prílohou ENERGO a VODA.

X
X
X
X