NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Lodné nátery môžu byť veľkým zdrojom mikroplastov v oceáne, tvrdia vedci

Nemeckí vedci predstavili komplexnú analýzu drobných čiastočiek plastov, ktoré plávajú v Severnom mori. Identifikovali zdroj znečistenia, s ktorým pôvodné štúdie zaoberajúce sa mikroplastami nepočítali.

Lodné nátery môžu byť veľkým zdrojom mikroplastov v oceáne, tvrdia vedci

Foto: Pexels

Lode zanechávajú stopu

Lodná doprava môže byť obrovským zdrojom drobných plastových častíc plávajúcich v oceáne, najmä na otvorenom mori. Tím geochemikov z Univerzity v Oldenburgu v novej štúdii prináša prvý detailný prehľad výskytu mikroplastov v Severnom mori.

Vedci zistili, že väčšina plastových častíc, ktoré sa nachádzali vo vzorkách vody odobratých zo zálivu Deutsche Bucht v juhovýchodnej časti Severného mora, pochádzala zo spojív, ktoré sa používajú v lodných náteroch. V tejto oblasti Severného mora sa nachádza niekoľko z najvyťaženejších plavebných trás na svete.

„Našou hypotézou je, že lode zanechávajú vo vode akúsi stopu, ktorá je podobne významným zdrojom mikroplastov v oceáne, ako sú častice z opotrebenia automobilových pneumatík na súši,“ hovorí Dr. Barbara Scholz-Böttcher z Universität Oldenburg, ktorá výskum viedla.

Analýza mikroplastov

Na jeseň v rokoch 2016 a 2017 odoberali vedci z Univerzity v Oldenburgu na výskumnom plavidle vzorky vody z rôznych miest v zátoke Deutsche Bucht.

Dr. Barbara Scholz-Böttcher a jej dvaja kolegovia Christopher Dibke a Marten Fischer pomocou sít z nehrdzavejúcej ocele vytiahli z vody plastové častice s priemerom menším ako jeden milimeter a následne analyzovali ich chemické zloženie.

Použili špeciálnu analytickú metódu, pri ktorej molekuly plastu najskôr zahriali na teplotu takmer 600 °C, s cieľom rozložiť ich na menšie charakteristické fragmenty. Potom ich roztriedili a priradili k jednotlivým skupinám polymérov na základe ich hmotnosti a chemických vlastností. Týmto spôsobom dokázali vedci tiež vypočítať hmotnosť každého typu plastu.

„V predchádzajúcich štúdiách sa merali iba počty častíc v Severnom mori. My sme ako prví sledovali aj rozloženie hmotnosti, čím sme získali komplexnejší obraz o pôvode jednotlivých druhov plastov,“ zdôrazňuje Dr. Scholz-Böttcher.

Výsledky vedcov prekvapili, keďže vzorky obsahovali predovšetkým indikátory polyvinylchloridu (PVC), akrylátov a polykarbonátov. Ich hmotnosť predstavovala priemerne asi dve tretiny z celkového množstva mikroplastov, v niektorých vzorkách išlo dokonca až o 80 %.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V časti Nórska sa rozhodli hádzať plasty do čiernych kontajnerov. Takéto sú výsledky

V časti Nórska sa rozhodli hádzať plasty do čiernych kontajnerov. Takéto sú výsledky

Región stavil na plne automatizovanú triedičku zmesového odpadu so zariadeniami na spracovanie plastov a triedenie papiera, ako aj na zrušenie triedeného zberu plastov. Výsledky prekvapujú.

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohovanie odkloní časť odpadu zo žltých nádob. MŽP chce upraviť ciele a štandardy zberu

Zálohované PET fľaše a plechovky majú smerovať naspäť do obchodov. Ministerstvo tvrdí, že adekvátne tomu treba znížiť nároky na poskytovaný objem nádob pre plast a kovy.

Vláda prijala Program odpadového hospodárstva na roky 2021 – 2025. Pripúšťa aj nové ZEVO

Vláda prijala Program odpadového hospodárstva na roky 2021 – 2025. Pripúšťa aj nové ZEVO

Ministerstvo životného prostredia chce tiež nastaviť nové pravidlá pre kompostárne a zaviesť triedený zber textilu.