Nemeckí vedci predstavili komplexnú analýzu drobných čiastočiek plastov, ktoré plávajú v Severnom mori. Identifikovali zdroj znečistenia, s ktorým pôvodné štúdie zaoberajúce sa mikroplastami nepočítali.
Lode zanechávajú stopu
Lodná doprava môže byť obrovským zdrojom drobných plastových častíc plávajúcich v oceáne, najmä na otvorenom mori. Tím geochemikov z Univerzity v Oldenburgu v novej štúdii prináša prvý detailný prehľad výskytu mikroplastov v Severnom mori.
Vedci zistili, že väčšina plastových častíc, ktoré sa nachádzali vo vzorkách vody odobratých zo zálivu Deutsche Bucht v juhovýchodnej časti Severného mora, pochádzala zo spojív, ktoré sa používajú v lodných náteroch. V tejto oblasti Severného mora sa nachádza niekoľko z najvyťaženejších plavebných trás na svete.
„Našou hypotézou je, že lode zanechávajú vo vode akúsi stopu, ktorá je podobne významným zdrojom mikroplastov v oceáne, ako sú častice z opotrebenia automobilových pneumatík na súši,“ hovorí Dr. Barbara Scholz-Böttcher z Universität Oldenburg, ktorá výskum viedla.
Analýza mikroplastov
Na jeseň v rokoch 2016 a 2017 odoberali vedci z Univerzity v Oldenburgu na výskumnom plavidle vzorky vody z rôznych miest v zátoke Deutsche Bucht.
Dr. Barbara Scholz-Böttcher a jej dvaja kolegovia Christopher Dibke a Marten Fischer pomocou sít z nehrdzavejúcej ocele vytiahli z vody plastové častice s priemerom menším ako jeden milimeter a následne analyzovali ich chemické zloženie.
Použili špeciálnu analytickú metódu, pri ktorej molekuly plastu najskôr zahriali na teplotu takmer 600 °C, s cieľom rozložiť ich na menšie charakteristické fragmenty. Potom ich roztriedili a priradili k jednotlivým skupinám polymérov na základe ich hmotnosti a chemických vlastností. Týmto spôsobom dokázali vedci tiež vypočítať hmotnosť každého typu plastu.
„V predchádzajúcich štúdiách sa merali iba počty častíc v Severnom mori. My sme ako prví sledovali aj rozloženie hmotnosti, čím sme získali komplexnejší obraz o pôvode jednotlivých druhov plastov,“ zdôrazňuje Dr. Scholz-Böttcher.
Výsledky vedcov prekvapili, keďže vzorky obsahovali predovšetkým indikátory polyvinylchloridu (PVC), akrylátov a polykarbonátov. Ich hmotnosť predstavovala priemerne asi dve tretiny z celkového množstva mikroplastov, v niektorých vzorkách išlo dokonca až o 80 %.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.