NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Plán obnovy počíta s reformou nakladania so stavebným odpadom

Odpadové hospodárstvo nemá v pláne obnovy veľké zastúpenie. Výnimkou je sféra stavebných odpadov. Štát chce reformou zavádzať princípy obehového hospodárstva do praxe.

Plán obnovy počíta s reformou nakladania so stavebným odpadom

Minister financií Eduard Heger / Foto: Odpady-portal.sk

V blízkej budúcnosti by malo dôjsť k reforme nakladania so stavebným odpadom, ktorá si dáva za cieľ väčšmi podporovať zavádzanie obehového hospodárstva na Slovensku.

Vyplýva to z Plánu obnovy a odolnosti SR, ktorý včera predložilo Ministerstvo financií SR do medzirezortného pripomienkového konania (odkaz na všetky dokumenty nájdete na konci článku).

Európsky plán obnovy vznikol ako spoločná reakcia Únie na ekonomickú krízu vyvolanú pandémiou nového koronavírusu, pričom všetky členské štáty museli pri jeho príprave splniť konkrétne požiadavky Európskej komisie, ku ktorým patrila napríklad aj podmienka vyčleniť aspoň 37 % alokovaných zdrojov na zelenú transformáciu.

Na podporu zelenej ekonomiky by mala ísť najvyššia suma 2,17 miliardy eur. Značný objem prostriedkov poputuje aj do oblasti zdravia (1,45 miliardy eur či efektívnej verejnej správy a digitalizácie (1,04 miliardy eur). Nasleduje vzdelávanie (798 miliónov eur) a veda, výskum a inovácie (700 miliónov eur).

Odpadové hospodárstvo nemá v pláne veľké zastúpenie

Minister životného prostredia Ján Budaj dnes na tlačovej konferencii zdôraznil, že v rámci implementácie plánu obnovy je prioritou envirorezortu najmä zelená obnova rodinných domov, adaptácia na zmenu klímy a dekarbonizácia priemyslu. Slovensko tak podľa neho z plánu obnovy získa na zlepšenie životného prostredia a zdravia ľudí jednu miliardu eur.

Odpadové hospodárstvo by sa nemalo stať kľúčovou časťou plánu obnovy. Napriek tomu sa mu rezort financií vo svojom predloženom dokumente v rámci obnovy budov v obmedzenej miere venuje, a to práve v spomínanej oblasti reformy nakladania so stavebným odpadom.

Reforma tak môže pomôcť pri zavádzaní obehového hospodárstva do praxe, keďže z hľadiska produkcie odpadov predstavuje tento segment dlhodobo najvýznamnejší odpadový prúd. 

MIM / ESONA

Identifikovali hlavné problémy

 
 

Zostáva vám 69% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Zmenili text novely zákona o odpadoch. V Zbierke zákonov vyšlo oznámenie

Zmenili text novely zákona o odpadoch. V Zbierke zákonov vyšlo oznámenie

Týmto úkonom by mal platiť odklad povinnosti upravovať odpad pred skládkovaním. Jeho ústavnosť však môže byť problematická.

V zákone o odpadoch je chyba. Prepis môže byť mätúci

V zákone o odpadoch je chyba. Prepis môže byť mätúci

/Aktualizované 5.12./ Slovo, ktoré je odlišné v schválenom pozmeňujúcom návrhu a v Zbierke zákonov, môže viesť k nejasnej interpretácii povinnosti upravovať odpad.

Kam so starými liekmi? Treba ich správne triediť, upozorňujú odborníci

Kam so starými liekmi? Treba ich správne triediť, upozorňujú odborníci

Staré a exspirované lieky nepatria do koša ani do kanalizácie. Ideálne miesto na odovzdanie je lekáreň. To však neplatí pre výživové doplnky.

X
X
X
X