Marek Brinzík z organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) NATUR-PACK na dnešný Svetový deň recyklácie pripomína základné pravidlá triedenia odpadu.
Kým v niektorých oblastiach nakladania s odpadmi sa Slovensku darí a napríklad v recyklácii plastových obalov je krajina vysoko nad priemerom EÚ, triedenie odpadu má stále veľké rezervy. Dlhodobou výzvou sú aj nelegálne skládky odpadov.
Pre Odpady-portal.sk to uviedol Marek Brinzík, riaditeľ pre vzťahy s verejnosťou organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) NATUR-PACK, ktorého sme pri príležitosti dnešného Svetového dňa oslovili, aby zhrnul súčasný stav triedenia a recyklácie odpadov na Slovensku a pripomenul pravidlá, ktorými sa treba pri triedení odpadu riadiť.
„Základné pravidlo nad všetkými pravidlami je nevyhadzovať recyklovateľné odpady do zmesového kontajnera,“ vysvetlil M. Brinzík. „Dôležitým pravidlom tiež je stláčať všetko, čo sa stlačiť dá, napríklad PET fľaše, škatule či kartónové obaly.“
Správnym stláčaním je podľa skúseností z analýz OZV NATUR-PACK možné ušetriť až do 80 % objemu v prípade modrých kontajnerov a do 40 % v prípade žltých kontajnerov.
„To vo výsledku umožní, že kontajner sa nepreplní a nespôsobí sériu nadväzujúcich problémov, ako napríklad to, že ak niekto chce triediť odpad, ale nenájde preň miesto v správnom kontajnery, vhodí ho do kontajnera na zmesový komunálny odpad,“ doplnil M. Brinzík.
Zabúdať však netreba ani na samotné kontajnery. Tie treba po vhodení odpadu vždy zatvárať, aby sa vytriedené odpady neznečistili. Obzvlášť dôležité je to v prípade modrých kontajnerov, keďže papierový odpad je citlivý na poškodenie vodou.
„Dôležité tiež je, aby v kontajneroch končilo to, čo do nich naozaj patrí,“ zdôraznil M. Brinzík s tým, že v prípade žltých kontajnerov pravidlá nie sú v rámci celého Slovenska jednotné a vždy sa treba oboznámiť so systémom triedenia v konkrétnom meste či obci.
V mnohých sídlach patria do žltých kontajnerov okrem plastov napríklad aj nápojové kartóny či kovové obaly.
Prečo je dôležité triediť odpad?
Kľúčovým faktorom pre triedenie odpadu podľa M. Brinzíka je, aby ľudia vnímali jeho význam a mali dostatok informácií o tom, ako prebieha následná recyklácia odpadu.
V OZV NATUR-PACK sa preto už dávnejšie rozhodli navštevovať recyklátorov odpadu a formou YouTube reportáži približovať, ako vyzerá recyklácia rôznych druhov odpadov v praxi. V spolupráci s iniciatívou Miesta preč chce NATUR-PACK túto snahu v roku 2021 ešte zintenzívniť.
„Cieľom je zdokumentovať prevádzky, subjekty a organizácie, ktoré nakladajú s odpadom, prípadne sú príkladmi predchádzania/minimalizácie vzniku odpadov. Úlohou je priniesť tieto informácie pútavo verejnosti, formou videí a textov. Vytvoriť mapu MIEST PREČ,“ priblížila Petra Csefalvayová z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky, o.z. (INCIEN), ktorý zakladateľom tejto iniciatívy.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.