Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Hrozí nedostatok plastov? Rastie cena a dopyt, nepomáha ani recyklácia

Výrobcovia plastov sú pod tlakom kvôli chýbajúcej surovine a zvyšujúcej sa cene.

Hrozí nedostatok plastov? Rastie cena a dopyt, nepomáha ani recyklácia

Foto: Wikimedia

Cena plastov v celej Európe vystrelila prudko nahor. Najmä stredne veľkí spracovatelia sa dostávajú pod veľký tlak. “Chýbajúce dodávky plastov viedli k obmedzovaniu produkcie a znižovaniu kapacít. Zasiahnuté sú všetky typy plastov od PP, PE, PVC, cez strojárske ABS, PC, PA, až po najkvalitnejšie ako PVDF a PTFE,” upozorňujú zástupcovia spracovateľov v Nemecku.

Podľa čísel nemeckého združenia GKV vzrástla cena polystyrénu a expandovaného polystyrénu len v marci o 30 %, pri S-PVC bol nárast o 61 % za posledných 10 mesiacov. Cena PUR sa zvýšila o polovicu za ostatného pol roka. Podobne vzrástli technické plasty potrebné v rôznych odvetviach priemyslu.

Rast zaznamenávajú aj petrochemické suroviny, z ktorých sa polyméry vyrábajú. Aj keď nie až do takej miery, ako sa zvýšila cena samotných plastov. Náklady na etylén sa zvýšili o 17 % za tri mesiace, pri propyléne bol nárast 21 %. Nahor išli aj polyolefíny, a to až o desiatky percent iba za marec.

Ako Odpady-portal.sk už uviedol, aj podľa odvetvového združenia EuPC hlásia európske spoločnosti problém so získavaním nevyhnutných vstupných surovín a udržanie výroby plastov.

Podľa GKV to súvisí aj so situáciou v nákladnej doprave. Kolaps globálneho obchodu zo začiatku vlaňajška vystriedalo oživenie dopytu koncom roka, avšak s nedostatočnou ponukou. Cena prepravných kontajnerov na ázijsko-európskych koridoroch vzrástla štvornásobne oproti koncu roka 2020. Iba tento fakt spôsobil rast ceny plastov v priemere o 200 eur za tonu. Situácia v doprave sa však už pomerne stabilizovala, hoci stále existuje nedostatok prepravných kapacít v lietadlách.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V českom meste zväčšujú objem nádob na triedený odpad

V českom meste zväčšujú objem nádob na triedený odpad

Často vznikajúce “vláčiky” nádob s odpadom popri bytových domoch nahradia veľkoobjemovými kontajnermi na papier, plasty a sklo.

Monitoring odpadového hospodárstva | 25. - 30. 11. 2021

Monitoring odpadového hospodárstva | 25. - 30. 11. 2021

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

Kosit nezvyšuje poplatok za odpad v Košiciach, chce strojnásobiť dodávky tepla zo ZEVO

Kosit nezvyšuje poplatok za odpad v Košiciach, chce strojnásobiť dodávky tepla zo ZEVO

Zberová spoločnosť pokračuje v meste za nezmenených podmienok. Teplo z odpadu je už o polovicu lacnejšie ako z plynu.