NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Kuriozita v Žiline: V kontajneri s odpadom uviazol diviak

Mestská časť Hájik má dlhodobo problém s lesnou zverou, hľadajúcou potravu v nezabezpečených zberných nádobách.

Kuriozita v Žiline: V kontajneri s odpadom uviazol diviak

Foto: Mestská polícia Žilina

Kontajnerové stojiská s komunálnym odpadom sú vyhľadávanou destináciou pre lesnú zver najmä v častiach miesta obcí v blízkosti lesných porastov. Okrem medveďov hľadá v kontajneroch potravu aj diviačia zver. Dlhodobý problém s diviakmi majú v žilinskej mestskej časti Hájik.

Zatiaľ čo kedysi diviaky rozrývali pozemky v okolí obydlí počas noci, v súčasnosti sa odvážia hľadať potravu aj v nedostatočne zabezpečených kontajneroch. Nedávna návšteva diviaka v jednom zo stojísk sa skončila jeho nechceným uviaznutím v kontajneri. Nádobu prevrátil takým spôsobom, že si zablokoval otvor. Kontajner aj s diviakom musel nakoniec odviezť privolaný poľovník.

Mesto realizuje rôzne opatrenia proti obmedzeniu návštev lesnej zvery v obydliach. Napríklad čistenie okolitých pozemkov s odstraňovaním náletových drevín, kde by sa diviaky mohli koncentrovať. V pláne je aj výstavba nových uzamykateľných kontajnerových stojísk, či inštalovanie polopodzemných nádob.

Nie všade však možno stojiská umiestniť z dôvodu obmedzenia inžinierskych sietí. „Na Hájiku sa v roku 2020 vybudovali štyri nadzemné kontajnerové stojiská. Hustota podzemných sietí aj iné technické príčiny neumožnili vybudovanie kontajnerových stojísk na všetkých 10 miestach, ktoré sme ako poslanci v spolupráci s mestským úradom a obyvateľmi Hájika pri ich plánovaní navrhli,“ cituje mestského poslanca Jána Ničíka server Žilinak.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kežmarok bude mať novú kompostáreň

Kežmarok bude mať novú kompostáreň

Kežmarská kompostáreň bude mať kapacitu na spracovanie 4 000 ton odpadu ročne. Kuchynský odpad by z toho mal tvoriť jednu štvrtinu.

Sensoneo získalo miliónovú investíciu na podporu svojej expanzie

Sensoneo získalo miliónovú investíciu na podporu svojej expanzie

Spoločnosť poskytujúca podnikové riešenia pre smart manažment odpadov získala investíciu vo výške 2 milióny eur z Fondu Európskej rady pre inovácie a fondu Venture to Future.

Žiar nad Hronom plánuje zhodnocovať cigaretové ohorky, stanú sa druhotnou surovinou

Žiar nad Hronom plánuje zhodnocovať cigaretové ohorky, stanú sa druhotnou surovinou

Má ísť o pilotný zber.