Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Polopodzemné kontajnery v Žiline majú zastaviť výlety diviakov ku smetiam

Poslanec mestského zastupiteľstva navrhuje zaviesť kontajnery najskôr na “najnavštevovanejšom” sídlisku Hájik, neskôr v celom meste.

Polopodzemné kontajnery v Žiline majú zastaviť výlety diviakov ku smetiam

Žilinské sídlisko Hájik nie je jediným na Slovensku, kde okolie početných kontajnerových nádob na jednom mieste pripomína skôr menšiu neriadenú skládku odpadov najrôznejšieho druhu. Zvyšky potravín a zápach však priťahujú aj obyvateľov neďalekého lesa a polí. Diviačia zver pravidelne chodieva na sídlisko za potravou a vyberá z kontajnerov pochúťky.

Poslanec mestského zastupiteľstva Martin Kapitulík navrhuje preto riešenie osvedčené už vo viacerých mestách Slovenska. Stop neporiadku, zápachu a špine môžu dať polopodzemné kontajnery.  

„Navrhujeme, aby sa pilotne na sídlisku Hájik umiestnili systémy umožňujúce využiť priestor pod úrovňou zeme ako úložisko na odpad – tzv. polopodzemné kontajnery. Následne by sa pokračovalo v ich umiestnení aj v ďalších mestských častiach Žiliny. Vo vyspelých európskych krajinách takéto riešenia úspešne fungujú už 25 rokov. Ide o moderné, hygienické, estetické, bezpečné, úsporné a efektívne riešenie nakladania s odpadom,“ cituje poslanca miestny Žilinský Večerník.

Zver sa pod zem nedostane

Takéto kontajnery majú podľa neho množstvo výhod. Sú estetické, netreba ich tak často vyprázdňovať, šetria miesto v meste, čím ostane viac miesta pre parkoviská či verejnú zeleň. Do kontajnera pod zemou sa nedostane zver či hlodavce. “Vďaka stálej podzemnej teplote je spomalený rozklad baktérií a odpad v takýchto kontajneroch nezapácha. Čo je však rovnako dôležité, majú dlhú životnosť, čiže výrazne šetria verejné financie. Všetky benefity mi potvrdili aj primátori a odborníci z miest, kde už takéto moderné kontajnery majú,“ tvrdí Martin Kapitulík.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ministerstvo chce preskupiť eurofondy, viac peňazí má ísť na BRKO

Ministerstvo chce preskupiť eurofondy, viac peňazí má ísť na BRKO

Pozrite si, aké zmeny čakajú Operačný program Kvalita životného prostredia.

Plastový odpad z riek odstraňuje bublinová bariéra

Plastový odpad z riek odstraňuje bublinová bariéra

Bublinová bariéra dokáže zachytiť plastové zvyšky od jedného milimetra až do jedného metra. Riešenie z dielne holandských výskumníkov môže nájsť uplatnenie aj v ostatných štátoch Únie.

Audit v Envirofonde si posvietil na dotácie pre obce. Odhalil viaceré pochybenia (VIDEO)

Audit v Envirofonde si posvietil na dotácie pre obce. Odhalil viaceré pochybenia (VIDEO)

Okrem auditu v réžii ministerstva životného prostredia Environmentálny fond aktuálne prechádza aj kontrolou Najvyššieho kontrolného úradu SR.