Slovensku sa darí plniť ciele recyklácie odpadov z obalov do roku 2025 | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Slovensku sa darí plniť ciele recyklácie odpadov z obalov do roku 2025

Správa o stave životného prostredia SR v roku 2019 identifikovala slabý progres vo viacerých oblastiach. Priniesla však aj pozitívne správy.

Pri väčšine odpadov z obalov plníme stanovené ciele recyklácie do roku 2025

Foto: Depositphotos

Na Slovensku v roku 2019 vzrástla produkcia komunálnych odpadov, celková produkcia odpadov však mierne poklesla. Veľkým problémom aj naďalej zostáva vysoká miera skládkovania, pozitívnou správou však je, že sme už v roku 2018 plnili recyklačné ciele pri väčšine odpadov z obalov. Vyplýva to zo Správy o stave životného prostredia Slovenskej republiky v roku 2019, ktorú nedávno zverejnilo Ministerstvo životného prostredia SR (odkaz na celú správu nájdete na konci článku).

V správe sa hneď v úvode konštatuje, že napriek rastu miery recyklácie je súčasný stav neuspokojivý a Slovensku hrozí nesplnenie stanovených cieľov.

Autori správy zdôrazňujú potrebu zodpovedného prístupu každého jednotlivca, a to nielen v prípade recyklácie, ale aj v procese samotného predchádzania vzniku odpadov. „Práve zmenou svojho spotrebiteľského chovania môžeme významnou mierou prispieť k zníženiu množstva odpadov,“ konštatujú ďalej.

Problémom sú aj environmentálne záťaže. Hoci sa počet evidovaných potvrdených environmentálnych záťaží medziročne znížil o tri, na druhej strane narástol počet pravdepodobných environmentálnych záťaží.

„Evidovaných bolo 310 potvrdených environmentálnych záťaží, z toho 152 s vysokou prioritou riešenia. Z nich na 20 lokalitách prebiehala v roku 2019 sanácia,“ uvádza sa v správe.

Produkcia komunálnych odpadov stále rastie

Pokrok v rámci produkcie komunálnych odpadov a nakladania s nimi patrí medzi najnegatívnejšie hodnotené oblasti za rok 2019. Správa zdôrazňuje, že od roku 2005 došlo k pomerne výraznému nárastu množstva vyprodukovaných komunálnych odpadov, pričom stále pretrváva vysoký podiel skládkovania. A hoci miera recyklácie odpadov rastie, tempo rastu je nedostatočné pre splnenie cieľa v roku 2020.

 
 

Zostáva vám 69% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Eurokomisia chce znížiť závislosť od kritických dodávok z Číny. Kľúčom má byť recyklácia

Eurokomisia chce znížiť závislosť od kritických dodávok z Číny. Kľúčom má byť recyklácia

Európski recyklátori nový recyklačný cieľ vítajú. V opatreniach by však chceli ísť ešte ďalej. Poznáme prvé podrobnosti predstaveného plánu.

OZV búra mýty o recyklácii odpadu vzdelávaním o jeho triedení

OZV búra mýty o recyklácii odpadu vzdelávaním o jeho triedení

18. marca si pripomíname Svetový deň recyklácie. OZV ENVI - PAK edukuje ľudí v otázkach triedenia, aby odpad nekončil na skládke ako nevyužitá surovina, ale aby sa ďalej spracoval.

Globálne sa obchoduje len so zlomkom plastového odpadu. Tu sú TOP exportéri (+GRAFY)

Globálne sa obchoduje len so zlomkom plastového odpadu. Tu sú TOP exportéri (+GRAFY)

Predstava, že väčšina plastového odpadu sa prepravuje do zahraničia, je mylná. Akí sú TOP exportéri? Na deviatom mieste je malý európsky štát, ktorý nedosahuje ani rozlohu Slovenska.