Radoslav Jonáš: Použitý kuchynský olej z domácností je zatiaľ nevyužitý potenciál | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Radoslav Jonáš: Použitý kuchynský olej z domácností je zatiaľ nevyužitý potenciál

Výrobca biopalív Meroco v súčasnosti vyrába pokročilé biopalivá najmä z použitých olejov, ktoré sa zbierajú z reštaurácií.

Radoslav Jonáš

Radoslav Jonáš / Foto: Odpady-portal.sk

Na slovenských cestách je od tohto týždňa prvý kamión, ktorý jazdí na 100 % biopalivo. Jeho prevádzku spustil dopravca Yellow Express. Keďže čistá bionafta zatiaľ na slovenských čerpacích staniciach nie je, kamión bude biopalivo tankovať priamo u výrobcu.

Ako pre Energie-portal.sk priblížil Radoslav Jonáš zo spoločnosti Meroco, špecialista biopalivárskych závodov v Leopoldove patriacich do skupiny Envien Group, kamión bude jazdiť na bionaftu vyrábanú z repky olejnej.

Okrem biopaliva na báze čistého repkového oleja Meroco spracováva taktiež odpadové oleje. Ide predovšetkým o použité kuchynské oleje, ktoré sa zbierajú z reštaurácií, v menšej miere aj o použité kuchynské oleje z domácností, ktoré Meroco zbiera napríklad v spolupráci s čerpacími stanicami Slovnaft.

„Veľký zatiaľ nevyužitý potenciál predstavuje kuchynský olej z domácností,“ doplnil R. Jonáš. „Využívame však aj iné druhy odpadových olejov. Ide napríklad o odpadový kukuričný olej, ktorý vzniká pri výrobe etanolu z kukurice či voľné mastné kyseliny, ktoré vznikajú pri výrobe bionafty.“ V týchto prípadoch ide o tzv. pokročilé biopalivá druhej generácie. 

„Práve pokročilé biopalivá majú budúcnosť a preto Meroco aj celá Envien Group skúma možnosti, ktoré odpadové suroviny by sa dali využiť a v tomto smere už aj realizujeme investície,“ uzavrel R. Jonáš.

Viac sa dozviete v článku na Energie-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: ODPADY 2022

Pozvánka na konferenciu: ODPADY 2022

Organizátor EKOS Plus pozýva na 10. ročník konferencie, ktorá sa uskutoční koncom júna v Žiline (aktualizovaný program).

Predchádzajúce vlády zbabelo nezaviedli zber kuchynského odpadu, tvrdí Ján Budaj (prepis vystúpenia)

Predchádzajúce vlády zbabelo nezaviedli zber kuchynského odpadu, tvrdí Ján Budaj (prepis vystúpenia)

Prinášame časť prepisu vystúpenia Jána Budaja, ktorá sa týkala odpadového hospodárstva, v rozprave počas vyslovovania nedôvery ministrovi životného prostredia.

Monitoring odpadového hospodárstva | 16. - 21. 6. 2022

Monitoring odpadového hospodárstva | 16. - 21. 6. 2022

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.