DTE 2021
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Pri Žarnovici má vyrásť mobilné centrum obehového hospodárstva za milióny eur

Technológiu zhodnocovania stavebných odpadov plánujú využívať v mieste vzniku odpadu, teda mimo strediska. Recyklát má mať pestré využitie.

Pri Žarnovici má vyrásť mobilné centrum obehového hospodárstva za milióny eur

Foto: Depositphotos

V Banskobystrickom kraji má vzniknúť Mobilné stredisko obehového hospodárstva so zameraním na zber, triedenie, zhodnocovanie a spracovanie stavebných odpadov, ale aj následné využitie recyklátov. Vyplýva to z najnovšieho zámeru, ktorý je zverejnený na Informačnom portáli rezortu MŽP SR (odkaz na celý zámer nájdete na konci článku).

Navrhovateľom je spoločnosť ECO Recycling Services, ktorá je v odpadovom sektore nováčikom, keďže bola založená len 1. januára tohto roka dvoma spoločníkmi – Jozefom Juhásom a Jurajom Juhásom.

Mobilné stredisko obehového hospodárstva má vyrásť v katastrálnom území Orovnica v Žarnovickom okrese.

Spoločnosť ECO Recycling Services v zámere odkazuje aj na nedávno predložený Plán obnovy a odolnosti SR, z ktorého vyplýva, že v blízkej budúcnosti by malo dôjsť k reforme nakladania so stavebným odpadom s cieľom väčšmi podporovať zavádzanie obehového hospodárstva na Slovensku. Jedným z pilierov spomínanej reformy má byť aj povinné využitie recyklátu ako náhrady za prírodné zdroje v rámci stavebnej činnosti, ktorá je financovaná z verejných zdrojov, čo sa má týkať najmä výstavby dopravných komunikácií a infraštruktúry.

„Realizáciou navrhovanej činnosti sa zabezpečí výrazný progres v zhodnocovaní stavebných odpadov priamo na mieste ich vzniku. Pri zhodnocovaní bude použité najmodernejšie zariadenie spĺňajúce požiadavky BAT, šetrné voči životnému prostrediu. Zhodnotené odpady budú ako druhotné suroviny v značnom objeme použité pre stavebné účely priamo v mieste ich vzniku bez potreby ďalších prepráv, čo okrem ekonomického prínosu bude predstavovať aj značný environmentálny prínos,“ konštatuje sa v zámere.

Zhodnocovanie odpadu bude prebiehať mimo strediska

Predmetom navrhovanej činnosti nie je výstavba, ale prevádzka technológie. Spoločnosť predpokladá, že s prevádzkou by mohla začať už v tomto roku.

Ďalej zdôrazňuje, že všetky zariadenia môžu pracovať samostatne alebo v zostave ako technologické linky, pričom teoreticky je možné z navrhovaných zariadení zostaviť tri takéto linky. Každá linka bude pritom obsahovať jeden drvič a jeden triedič a drviaca lopata sa bude podľa prevádzkových potrieb striedať pri jednotlivých linkách.

Súčasťou vybranej zostavy je napríklad aj zariadenie MOBISCREEN MS 953/953i EVO, ktoré môže byť napájané aj z externého zdroja. V praxi to znamená, že pre efektívnu prevádzku bude možné voliť medzi dvoma zdrojmi energie, teda vlastným pohonom alebo externým zdrojom napájania. Podľa navrhovateľa má dané zariadenie obrovskú výhodu v tom, že môže byť použité aj v miestach, kde by iné zariadenia nemohli byť využité. 

GX Solutions

Keďže zariadenia budú mobilné, úpravu a zhodnocovanie stavebných odpadov bude navrhovateľ vykonávať v mieste ich vzniku, teda mimo strediska.

Spoločnosť predpokladá, že ročne zhodnotí každým z navrhovaných mobilných zariadení viac ako 100-tisíc ton ostatného stavebného odpadu.

Triedič s kapacitou do milión ton ročne

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Ministerstvo chce preskupiť eurofondy, viac peňazí má ísť na BRKO

Ministerstvo chce preskupiť eurofondy, viac peňazí má ísť na BRKO

Pozrite si, aké zmeny čakajú Operačný program Kvalita životného prostredia.

Plastový odpad z riek odstraňuje bublinová bariéra

Plastový odpad z riek odstraňuje bublinová bariéra

Bublinová bariéra dokáže zachytiť plastové zvyšky od jedného milimetra až do jedného metra. Riešenie z dielne holandských výskumníkov môže nájsť uplatnenie aj v ostatných štátoch Únie.

Audit v Envirofonde si posvietil na dotácie pre obce. Odhalil viaceré pochybenia (VIDEO)

Audit v Envirofonde si posvietil na dotácie pre obce. Odhalil viaceré pochybenia (VIDEO)

Okrem auditu v réžii ministerstva životného prostredia Environmentálny fond aktuálne prechádza aj kontrolou Najvyššieho kontrolného úradu SR.