V minulosti EÚ svoje ciele pre zber a zhodnocovanie elektronického odpadu splnila. Následne si stanovila náročnejšie ciele.
Členské štáty EÚ spolu zbierajú a zhodnocujú viac vyradených elektrických a elektronických zariadení ako väčšina zvyšku sveta. Hrozí však, že EÚ nesplní svoje ambicióznejšie ciele týkajúce sa zberu elektronického odpadu.
Tvrdia to audítori Európskeho dvora audítorov (EDA), ktorá vo svojom najnovšom preskúmaní upozorňujú na niekoľko výziev, napríklad potrebu zabezpečiť a kontrolovať dodržiavanie platných pravidiel, a na problém porušovania predpisov a trestnej činnosti, ako je nezákonná preprava odpadu do krajín mimo EÚ.
Preskúmanie, ktoré EDA zverejnil dnes, 20. mája, nie je výsledkom auditu, ale skôr analýzou verejne dostupných informácií a materiálov zozbieraných osobitne na tento účel. Čo audítori zistili?
Recykluje sa 80 % vyzbieraného elektroodpadu
Elektronický odpad – vyradené elektrické a elektronické nástroje, domáce spotrebiče a dokonca aj veľké zariadenia ako fotovoltické panely – je škodlivý pre životné prostredie, ak sa nespracuje správne.
V mnohých prípadoch pritom elektronický odpad obsahuje recyklovateľné materiály, ako sú kovy a plasty. Môže tak prispieť k vytváraniu obehového hospodárstva. Napríklad jedna tona smartfónov obsahuje zhruba stokrát viac zlata ako jedna tona zlatej rudy.
„Zber a zhodnocovanie elektronického odpadu v EÚ sa postupom času zlepšili a EÚ v súčasnosti recykluje približne 80 % elektronického odpadu, ktorý vyzbiera,“ uviedla Joëlle Elvinger, členka EDA zodpovedná za preskúmanie.
„No zber, recyklácia a opätovné použitie elektronického odpadu nie je rovnako účinné v každom členskom štáte a ich mieru je možné ešte zvýšiť. Takisto sme zaznamenali určité výzvy vyplývajúce zo spôsobu, akým EÚ rieši problém nesprávneho nakladania s elektronickým odpadom, nezákonnú prepravu odpadu a inú trestnú činnosť.“
Upozornili na ekodizajn
V minulosti EÚ splnila svoje ciele pre zber a zhodnocovanie odpadu, a následne si stanovila náročnejšie ciele. Aktuálne údaje o plnení nových cieľov za rok 2019 zatiaľ nie sú k dispozícii.
Foto: EDA / Eurostat
Zostáva vám 46% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.