Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

S úpravou mechanizmu prerozdeľovania príjmov z Envirofondu nesúhlasíme, tvrdí ZMOS

Združenie miest a obcí Slovenska predovšetkým odmieta zníženie výšky príjmov pre obce, na ktorých území sa nachádza skládka odpadu. Návrh kritizujú aj samotní odpadári.

S úpravou mechanizmu prerozdeľovania príjmov z Envirofondu nesúhlasíme, tvrdí ZMOS

Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Samosprávy a odpadári nesúhlasia so znižovaním výšky príjmov pre obce, na ktorých území sa nachádza skládka odpadov. Vyplýva to zo stanoviska Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) k návrhu nariadenia, ktorým sa ustanovuje výška sadzieb poplatkov za uloženie odpadov. Návrh, ktorý obsahuje v porovnaní s pôvodným znením jedno „kompromisné“ riešenie, je predložený na rokovanie Hospodárskej a sociálnej rady SR. Spolu s vyhodnotením MPK si ho môžete stiahnuť prostredníctvom odkazu na konci článku.

V návrhu, ktorý Ministerstvo životného prostredia SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania v apríli, rezort uvádza, že jeho cieľom je podporiť triedený zber a zvýšiť mieru recyklácie, a to najmä biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu z domácností. O celom materiáli sme podrobnejšie informovali v tomto článku.

Najdôležitejšou zmenou v pôvodnom návrhu bola zmena v prílohe číslo 4, kde MŽP SR navrhovalo znížiť výšku príjmov pre obce za rok 2021 a nasledujúce roky. V prípade skládky odpadov na odpad, ktorý nie je nebezpečný, malo ísť o zníženie z 5 eur/t na 4 eur/t, a v prípade skládky odpadov na nebezpečný odpad o zníženie z 33 eur/t na 30 eur/t.

Ďalšia zmena sa týka aj § 4 návrhu nariadenia, kde sa vkladá nové písm. b), ktoré zabezpečuje prerozdelenie príjmov práve pre obce, ktoré majú zavedené a zabezpečené vykonávanie triedeného zberu biologicky rozložiteľných kuchynských odpadov.

Z dôvodu prerozdelenia príjmov pre túto novú skupinu obcí bolo podľa ministerstva potrebné upraviť výšky poskytovaných finančných prostriedkov aj zvyšným subjektom, teda upravujú sa percentuálne výšky z príjmov z poplatkov.

APOH: Na zníženie výšky príjmov doplatia občania aj životné prostredie

Na avizované zníženie výšky príjmov od tohto roka ihneď zareagovali odpadári, ale aj obce a mestá. Tie navrhovali ponechať doterajšie znenie tabuľky (5 eur/t v prípade nie nebezpečného odpadu a 33 eur/t v prípade nebezpečného odpadu od roku 2021 a v nasledujúcich rokoch, pozn. redakcie).

„Účelom týchto platieb pre obce, na území ktorých sa nachádzajú skládky odpadov, je ich použitie na elimináciu nepriaznivých vplyvov skládok odpadov na životné prostredie ich občanov. Znížením sadzieb dochádza k poškodeniu občanov týchto obcí, pretože znížením objemu finančných prostriedkov z príjmov z poplatkov dôjde k obmedzeniu eliminácie škodlivých účinkov skládok odpadov na životné prostredie občanov dotknutých obcí,“ zdôrazňuje Asociácia podnikateľov v odpadovom hospodárstve (APOH).

Príjmy Envirofondu rastú, dotknutým obciam sa aj napriek tomu príjmy znížia

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Eurofondy z OP KŽP sa v tomto roku na 90 % nevyčerpajú, priznáva ministerstvo

Eurofondy z OP KŽP sa v tomto roku na 90 % nevyčerpajú, priznáva ministerstvo

Prijímatelia príspevkov z OP KŽP sa potýkajú s výrazným zdražením stavebných prác. Tie v mnohých prípadoch nie je možné obstarať za pôvodne predpokladané ceny.

Slnečné žiarenie rozkladá plasty v mori na desaťtisíce chemických zlúčenín

Slnečné žiarenie rozkladá plasty v mori na desaťtisíce chemických zlúčenín

Z novej štúdie vyplýva, že plasty možno nie sú v životnom prostredí také odolné a trvácne, ako sa predpokladalo. Slnko mení a degraduje aj mikroplasty.

Hlavné mesto si bude zabezpečovať triedenie odpadu vo vlastnej réžii

Hlavné mesto si bude zabezpečovať triedenie odpadu vo vlastnej réžii

Mesto tiež prezradilo, za akú sumu odkúpilo triediacu linku od spoločnosti Bratislavská recyklačná.