NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Podtatranská obec úspešne využíva systém riadenia odpadov

V Gánovciach znižujú faktúry za odpady a šetria obecné financie zavedením elektronickej evidencie odpadov.

Gánovce zavedením elektronickej evidencie znižujú faktúry za odpady a šetria obecné financie

Foto: menejodpadu.sk

Aj keď poplatky zberným spoločnostiam, ako aj za skládkovanie neustále rastú, slovenské samosprávy môžu platiť za odpady nižšie faktúry. Presvedčila sa o tom obec Gánovce neďaleko Popradu, ktorá dlhé roky nevenovala pozornosť riadeniu svojho odpadového hospodárstva. Obyvatelia odpad netriedili a v čase zberu vykladali pred domy poloprázdne nádoby.

Optimalizácia a efektivita nákladov na odpadové hospodárstvo

Od začiatku tohto roka však vedenie obce rozhodlo o zavedení modernej elektronickej evidencie odpadov a výsledky sa okamžite dostavili. Za prvé mesiace dokázali v Gánovciach ušetriť na faktúrach za odpad v priemere o desať percent. Nižšie platby samosprávy sa už čoskoro odzrkadlia aj na poplatkoch pre obyvateľov. Keďže obec platí menej, menej budú platiť aj domácnosti.

Infografika: menejodpadu.sk

Keďže starosta obce Michal Materný nechcel každoročne zvyšovať poplatky pre svojich obyvateľov, hľadal nástroje, ako znížiť množstvo odpadu v čiernych nádobách. Obsah z nich totiž končí na skládkach a obec zaň vynakladá každoročne čoraz viac financií.

Riešením sa ukázalo zavedenie elektronickej evidencie odpadov a triedenie odpadov priamo pri zdroji – v domácnostiach.

Systém výhodný pre domácnosti aj samosprávu

„Uvedomujeme si, že pre obec nebolo po dlhé roky odpadové hospodárstvo prioritou. Vynakladali sme prostriedky na skládkovanie odpadov a nevyvíjali sme ani žiadne aktivity, aby občania lepšie separovali,“ hovorí starosta obce Michal Materný.

S prípravou na zavedenie moderného, spravodlivého a motivačného systému elektronickej evidencie odpadov ELWIS začali v Gánovciach na konci minulého roku. Odpadové nádoby označili QR kódmi a občania dostali všetky potrebné informácie. Nechýbali ani štartovacie balíčky na označenie vriec, do ktorých triedia plasty, papier a sklo.

„Originálny kód priradený konkrétnej domácnosti je pri zbere odpadu vždy naskenovaný čítačkou a automaticky sa prenáša do systému. Samospráva má hneď po zbere informácie o tom, koľko odpadu občania vyprodukovali a vytriedili,“ vysvetľuje Martina Gaislová, odborníčka na odpadové hospodárstvo z portálu menejodpadu.sk.

Dôležité informácie pre rozhodovanie

Všetky zozbierané dáta sú okamžite dostupné v personalizovanom prostredí systému. V prehľadných tabuľkách a grafoch sa zobrazia napríklad štatistiky o množstve a počte vyvezených nádob, či o úrovni triedenia domácností.

Aby Gánovce mohli spravodlivý systém zaviesť, vedenie obce nezabudlo ani na dôslednú spoluprácu a komunikáciu s občanmi. Pripravili kampaň, v ktorej občanom poskytli potrebné informácie o tom, ako sa bude evidencia realizovať a aký prínos to pre nich bude mať.

Gánovce sa chceli zamerať najmä na obmedzenie tvorby odpadu, využitie kompostovania na záhradách obyvateľov a na vytriedenie bioodpadu do nádob, ktoré sú na to určené.

„Systém ELWIS poskytuje dáta, ktoré nám pomáhajú adresne zlepšiť nakladanie s odpadmi. My pomôžeme občanom s tým, ako lepšie triediť a každý občan zas môže pomôcť obci svojim zodpovedným správaním znížiť náklady na skládkovanie,“ hovorí starosta Michal Materný.

Podľa neho ide o najspravodlivejšiu a najvhodnejšiu formu odmeny pre tých, ktorí produkujú málo odpadu a zároveň separujú. Na základe zozbieraných priebežných dát a výstupov prikročí obec k nastaveniu motivačných poplatkov.

INISOFT

Obec šetrí od začiatku

Od januára tohto roku, kedy Gánovce elektronickú evidenciu zaviedli, dosahujú v obci skvelé výsledky. Tie sa odzrkadľujú najmä vo výške obecných faktúr za odpady.

„Porovnávali sme výšku faktúr za prvý mesiac a museli sme sa prelistovať až desať rokov dozadu, aby sme našli faktúru v podobnej výške. Ak to premietneme na čísla, oproti januáru minulého roku sme znížili náklady o 38 percent. Ak porovnám tohtoročný február s minuloročným, tam máme úsporu 24 percent,“ hovorí o výsledkoch starosta Michal Materný. A v šetrení pokračujú aj v ďalších mesiacoch.

Podľa jeho slov môžu náklady na odpadové hospodárstvo v obci tvoriť každé desiate euro z obecnej kasy. Starosta Materný pripomína, že sa mení aj legislatíva, ktorá pridáva obciam nové povinnosti.

Foto: menejodpadu.sk

Gánovciam priniesol systém evidencie odpadov ELWIS zjednodušenie sledovania vývoja množstva odpadov a obci pomáha nastaviť spravodlivú výšku poplatkov. V konečnom dôsledku tak motivujú svojich obyvateľov k zvýšeniu miery triedenia.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Aj polystyrén sa dá recyklovať. Ako polystyrénový odpad správne vytriediť?

Aj polystyrén sa dá recyklovať. Ako polystyrénový odpad správne vytriediť?

Odpadový polystyrén zo zatepľovania budov a veľkých elektrospotrebičov nepatrí do žltých kontajnerov. Pozrite si, kde sa dá na Slovensku odovzdať na recykláciu.

Monitoring odpadového hospodárstva | 3. - 8. 6. 2021

Monitoring odpadového hospodárstva | 3. - 8. 6. 2021

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

Obec nemá problém s medveďmi. Pokutu za nekryté kontajnery dostala

Obec nemá problém s medveďmi. Pokutu za nekryté kontajnery dostala

V Mýte pod Ďumbierom medvede nevyberajú odpadky z kontajnerov. Za ich nedostatočné zabezpečenie však inšpekcia udelila pokutu.