Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Bioplynka pri Dunajskej Strede plánuje zhodnocovať aj BRKO

Celková ročná spracovateľská kapacita sa nezmení, narastie však množstvo vyprodukovaného digestátu.

Bioplynka pri Dunajskej Strede plánuje zhodnocovať aj BRKO

Ilustračné foto: Depositphotos

Bioplynová stanica Šamorín chce v rámci svojej jestvujúcej prevádzky doplniť nové druhy surovinových vstupov vo forme odpadov určených na zhodnocovanie, keďže v súčasnosti odpady nezhodnocuje. Vyplýva z najnovšieho zámeru, ktorý je zverejnený na Informačnom portáli rezortu MŽP SR (odkaz na celý zámer nájdete na konci článku).

Bioplynovú stanicu Šamorín, ktorá plne funguje od januára 2013, prevádzkuje spoločnosť ECO PWR. Spoločnosť bola založená v roku 2010 za účelom výstavby a prevádzkovania jednomegawattovej bioplynovej stanice. V súčasnosti disponuje Zmluvou o pripojení BPS na distribučnú sieť v objeme 0.998 MW elektrickej energie.

Tržby spoločnosti dosiahli svoje maximum v roku 2015, keď sa vyšplhali na sumu 1,4 milióna eur, odvtedy klesajú a pohybujú sa na úrovni 700-tisíc eur, pričom vlani predstavovali sumu 635-tisíc eur. Spoločnosť v roku 2020 dosiahla stratu 117-tisíc eur.

Bioplynka vyrába elektrickú energiu prostredníctvom bioplynu vyrobeného z poľnohospodárskych výpestkov, najmä kukuričnej siláže. Ročne tak spotrebuje 14-tisíc ton kukuričnej siláže a štyritisíc ton cukrovarníckych rezkov. Bioplynová stanica pracuje na princípe mokrej, dvojstupňovej fermentácie. Prevádzka pritom v súčasnosti disponuje dvoma primárnymi a dvoma sekundárnymi fermentormi.

V rámci procesu prevádzky BPS Šamorín sa v súčasnosti spracovávajú tri základné druhy surovín, ktoré nie sú odpadmi. Ide o kukuričnú siláž, trávnu senáž a hnoj.

Upravený bioplyn je vedený do kogeneračnej jednotky. Elektrická energia je v prvom kroku využívaná na zabezpečenie energetických potrieb prevádzky a zvyšok je dodávaný do verejnej siete. Energia vo forme tepla je využívaná na vykurovanie priestorov prevádzky a na zabezpečenie udržiavania teploty vo fermentoroch.

Okrem bioplynu a energetických výstupov vytvára bioplynová stanica aj materiálny výstup – digestát, teda zvyšok po anaeróbnej fermentácii, ktorý je spravidla povoľovaný ako sekundárny zdroj živín a využívaný na hnojenie pri poľnohospodárskych činnostiach.

Objem zhodnocovaných surovín sa nezmení

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Mohlo by vás zaujímať

Na Liptove má vyrásť nové zariadenie na termochemickú recykláciu plastov

Na Liptove má vyrásť nové zariadenie na termochemickú recykláciu plastov

Investor plánuje začať s výstavbou ihneď po ukončení povoľovacieho procesu.

Rozšírenie skládky FCC pri Bratislave dostane zelenú. Ministerstvo však má podmienky

Rozšírenie skládky FCC pri Bratislave dostane zelenú. Ministerstvo však má podmienky

Envirorezort v nasledujúcich mesiacoch plánuje uzatvoriť 12 skládok. Situácia so skládkovaním na západe krajiny ale podľa ministra Budaja nemá iné riešenie ako rozšírenie existujúcej skládky v Zohore.

Globálna produkcia plastov vlani poklesla, dôvodom bol covid

Globálna produkcia plastov vlani poklesla, dôvodom bol covid

Spotreba plastov, ktoré smerovali do ochranných pomôcok v zdravotníctve v súvislosti s prebiehajúcou pandémiou, tvorila len zlomok z celkového objemu.