Rozšírenie skládky FCC pri Bratislave dostane zelenú. Ministerstvo však má podmienky | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Rozšírenie skládky FCC pri Bratislave dostane zelenú. Ministerstvo však má podmienky

Envirorezort v nasledujúcich mesiacoch plánuje uzatvoriť 12 skládok. Situácia so skládkovaním na západe krajiny ale podľa ministra Budaja nemá iné riešenie ako rozšírenie existujúcej skládky v Zohore.

skládka odpadov

Foto: Odpady-portal.sk

Aktualizácia 18. júna 10:40 hod.: Článok sme doplnili o stanovisko spoločnosti FCC Slovensko.


Skládka odpadov v katastri obce Zohor v okrese Malacky sa podľa všetkého bude môcť rozšíriť o nové kapacity. Vyplýva to z rozhodnutia vydaného v zisťovacom konaní, ktoré dnes, 11. júna, vydal Odbor posudzovania vplyvov na životné prostredie Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR). Rozhodnutie zatiaľ nenadobudlo účinnosť.

Prevádzkovateľ skládky, spoločnosť FCC Zohor, počíta s rozšírením skládky nie nebezpečných odpadov (NNO) o takmer 24 000 m2, vďaka čomu by mala vzniknúť kapacita pre uloženie 245 000 m3 odpadov. Zámeru spoločnosti sme sa na Odpady-portal.sk podrobnejšie venovali už v auguste 2020. 

Budaj: Iná možnosť neexistuje

Podľa primátorov a starostov z regiónu Bratislavy, Senca a Pezinka, ktorí sa na jeseň 2020 obrátili na ministra životného otvoreným listom, je situácia s kapacitami na skládkovanie odpadov v regióne kritická. Ako uviedli, problém sa naplno prejavil, napríklad, koncom septembra 2020 v Senci.

„Rozliční aktivisti, vo väčšine prípadov bez akéhokoľvek alternatívneho riešenia, v súčasnosti bránia a efektívne brzdia akýkoľvek proces EIA a stavebného konania v súvislosti s nakladaním s odpadom – skládkami odpadov, spaľovňami, recyklačnými závodmi a podobne,“ uviedli predstavitelia samospráv v liste.

Z dnešného rozhodnutia MŽP SR vyplýva, že skládka NNO v Zohore, ktorá obsluhuje obce v celom Bratislavskom kraji, sa bude môcť rozšíriť. Jej navýšená kapacita bude vyčerpaná v roku 2023, kedy sa podľa envirorezortu skládka uzatvorí.

„Uzatvorenie skládky nebolo nikdy plánované. Termín dosiahnutia maximálnej kapacity skládky nemožno dnes presne určiť, závisí od množstva produkovaného odpadu,“ uviedla v reakcii Zuzana Krenyitzká, manažérka komunikácia a CSR spoločnosti FCC Slovensko.

„Skládka je vždy budovaná po sektoroch, s vopred stanovenou kapacitou. Jej životnosť závisí jednak od množstva vyprodukovaného odpadu, ako aj celkového vývoja legislatívy a možností plánovaných alternatívnych riešení zhodnocovania odpadu. V zmysle stratégie udržateľnosti Skupiny FCC do roku 2050, bude skládkovanie ukončené v zmysle aktuálne platných smerníc EÚ.“

Podľa vyjadrenia ministra Jána Budaja (OĽaNO) momentálne na západnom Slovensku neexistuje inú možnosť, ako predĺžiť ukladanie na túto skládku.

„Neustále presadzujeme zmeny, aby odpadu bolo čo najmenej a aby sme mohli skládky uzatvárať. Ale v separácii odpadu stále veľmi zaostávame. Preto sa toľko odpadu ešte vždy dostáva na zmesové skládky,“ povedal J. Budaj.

„Dlhoročné zanedbávanie a odkladanie riešenia odpadov predchádzajúcimi vládnymi garnitúrami spôsobilo, že odpadový systém takmer skolaboval. Zachrániť sa nám ho podarilo v hodine dvanástej,“ vyhlásil minister.

Ministerstvo má sedem podmienok

Rozšírenie kapacity skládky NNO v lokalite Zohor prešlo konaním podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie viackrát, okrem iného aj v roku 2016. Spoločnosť FFC Zohor však zatiaľ rozšírenie skládky zrealizovala iba čiastočne pre problémy pri vysporiadaní vlastníctva záujmových pozemkov.

 
 

Zostáva vám 52% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (3)

 1. info@odpadovyhospodar.sk14.06.2021 (08:49)
  ja keď čítam toto, tak je mi až zle: Dlhoročné zanedbávanie a odkladanie riešenia odpadov predchádzajúcimi vládnymi garnitúrami spôsobilo, že odpadový systém takmer skolaboval. Zachrániť sa nám ho podarilo v hodine dvanástej, Kto schválil §114c, kto zaviedol povinný zber kuchynských BIO odpadov od 2021, úpravu odpadov od 2021? nebola to náhodou predošlá vláda? Tu sa reálne čaká, čo normálne spraví táto vláda. Rok Vám už prešiel, vidieť je však len chaos.
 2. smetiar114.06.2021 (10:51)
  plne súhlasím, zanedbanie strategických investícií do OH je cestou do pekla nielen pre životné prostredie ale aj pre peňaženky bežných ľudí. Už včera bolo neskoro, kedy mala vláda vydať koncesie na 3 ďalšie ZEVO na celú SR a zabezpečila by sa konkurencia, regionálna dostupnosť a aj stabilita naprieč Slovenskom. Kto o 5 rokov zaplatí všetky procesy úprav odpadu, oddeleného zberu BIO, spoluspaľovanie výhrevnej zložky v cementárňach? Spaľovne ZEVO sú nepopulárne, ale budú ďaleko lacnejšie a kontrolovanejšie z hľadiska ŽP ako všetky tieto stupne v OH.
 3. marianna16.06.2021 (20:10)
  Primátori a starostovia zaspali na vavrínoch. Koľkí riešili zber a spracovanie biologických odpadov skôr, než im zákon nedal inú možnosť? Neozvali sa, že vybudované kapacity skládok sa veľmi rýchlo zapĺňajú a nehľadali možnosti ako tieto vybudované kapacity šetriť. V roku 2009 sa senčanom veľkohubo sľubovalo, že problém s odpadom je na 15 rokov vyriešený. A čuduj sa svete, kapacita sa zaplnila o 5 rokov skôr- v auguste 2020. No a až vtedy sa milí primátori a starostovia zobudili... Sú problémy s budovaním nových ZEVO? Ale skládky sa rozširovať budú...a potom sa hrajme na nejakú hierarchiu OH. ZEVO by si mal vziať pod patronát štát, aby boli správne umiestnené a pokryli potreby regiónov. Ale čo si mám myslieť, keď IEP (pod MŽP) spraví pre BA štúdiu podľa ktorej im stačia na plnenie cieľov 2 kotly. Prečo neriešia potrebu celého regiónu? To si má ZEVO stavať každá dedina? Pán minister by sa mal zorientovať, lebo na doplnenie kotla v bratislavskej OLO netreba, pokiaľ je mi známe, nijaké zvláštne povolenia. Pred rekonštrukciou išli na 3 kotle. Ale len budovanie skládky regiónu nadlho nepomôže...

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V plastovom priemysle môže karty zamiešať nový hráč. Črtá sa bioplast vyrobený z hmyzu

V plastovom priemysle môže karty zamiešať nový hráč. Črtá sa bioplast vyrobený z hmyzu

Muchy by najprv plastový odpad rozkladali, následne by sa z ich tiel extrahovali chemikálie pre ďalšiu plastovú výrobu.

Správca zálohovania hovorí o podvodoch a manipuláciách. Vidí za nimi aj niektorých predajcov

Správca zálohovania hovorí o podvodoch a manipuláciách. Vidí za nimi aj niektorých predajcov

Finančné škody znáša správca aj výrobcovia zapojení do systému.

Vyvážal odpad na cudzí pozemok, tvrdí polícia. Muž teraz čelí obvineniu

Vyvážal odpad na cudzí pozemok, tvrdí polícia. Muž teraz čelí obvineniu

Vyšetrovateľ v prípade vidí neoprávnené nakladanie s odpadom.