Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Dovezený plastový odpad má pre rozvojové krajiny hospodársky prínos, naznačuje štúdia

Vedci analyzovali jedenásť rokov ekonomických údajov a dospeli k záveru, že zovšeobecnenie, že bohaté krajiny presúvajú plastový odpad spolu so všetkými súvisiacimi problémami do krajín s nižšími príjmami, nie je celkom správne.

Dovezený plastový odpad má pre rozvojové krajiny hospodársky prínos, naznačuje štúdia

Foto: Pexels

S odpadom súvisí rast HDP

Už niekoľko desaťročí prepravujú bohaté krajiny plastový odpad, a s ním aj problémy týkajúce sa životného prostredia, do menej prosperujúcich častí sveta. Z novej analýzy dát sa zdá, že tento zdanlivo nerovný obchod môže mať aj potenciálnu svetlú stránku: vedci zistili, že z plastového odpadu môžu mať pre krajiny s nižšími príjmami ekonomický úžitok.

štúdii, ktorá bola publikovaná v časopise Journal of World-Systems Research, analyzovali Yikang Bai z Washingtonskej štátnej univerzity a Jennifer Givens zo Štátnej univerzity v Utahu jedenásť rokov údajov o celosvetovom obchode s plastmi, pričom ich porovnávali s ekonomickými opatreniami týkajúcimi sa osemdesiatich piatich krajín. Dospeli k záveru, že v krajinách s nižšími príjmami dovoz plastového odpadu súvisel s rastom hrubého domáceho produktu na obyvateľa.

„Naša štúdia poskytuje detailné pochopenie globálneho obchodu s plastovým odpadom. Médiá často situáciu prezentujú tak, že rozvinuté krajiny týmto spôsobom presúvajú škody na životnom prostredí do menej rozvinutých krajín. Má to však aj ďalšiu stránku: plastový odpad by sa v prvom rade dal použiť ako zdroj, aj keby v konečnom dôsledku stále mohol prispieť k environmentálnej záťaži menej rozvinutých krajín,“ hovorí Yikang Bai.

Autori štúdie zdôrazňujú, že plastový odpad zostáva veľkým problémom, najmä pre rozvojové krajiny, keďže väčšina sa nerecykluje a dokonca aj plasty, ktoré sa recyklujú, majú v konečnom dôsledku negatívny vplyv na životné prostredie.

Výskum však naznačuje, že s časťou plastového odpadu sa pred likvidáciou obchoduje a hľadá sa mu v rozvojových krajinách opätovné využitie. V predošlom výskume už bolo dokázané, že v krajinách s nižšími príjmami to takto funguje s elektronickým odpadom – k jeho likvidácii ani zďaleka nedochádza hneď po dovoze zo zahraničia.

V bohatších častiach sveta sa často za odpad považuje aj stále funkčná elektronika, ktorá sa v rozvojových krajinách väčšinou opravuje a dlho ešte ďalej slúži, kým sa skutočne zlikviduje. Pre krajiny s nižšími príjmami je týmto spôsobom odpad cenným zdrojom, preto majú motiváciu ho dovážať.

Časť plastov sa recykluje

V rámci štúdie Yikang Bai a Jennifer Givens analyzovali údaje od Organizácie Spojených národov a Svetovej banky, pričom skúmali niekoľko ekonomických premenných, ako aj obchodné informácie o bežnom plastovom odpade, napríklad polyetyléne a polystyréne.

Vyhodnotili údaje o štyridsiatich piatich krajinách s vysokými príjmami, z ktorých väčšina sa nachádza na severnej pologuli, vrátane európskych krajín a Spojených štátov, a porovnali ich s údajmi o štyridsiatich krajinách s nižšími príjmami, predovšetkým z globálneho juhu, ako sú Botswana, Salvádor a Vietnam.

INISOFT

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Domácnosti budú môcť využiť podporu na odstránenie eternitu zo striech, hlási MŽP

Domácnosti budú môcť využiť podporu na odstránenie eternitu zo striech, hlási MŽP

O jednom druhu podpory je už rozhodnuté. Envirorezort však pracuje aj na ďalšom mechanizme.

Reforma EIA viazne. MŽP odkladá nový zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie

Reforma EIA viazne. MŽP odkladá nový zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie

Novela patrila k najdôležitejším legislatívnym zámerom envirorezortu v roku 2021.

Eurokomisia si chce posvietiť na mikroplasty, navrhla niekoľko opatrení

Eurokomisia si chce posvietiť na mikroplasty, navrhla niekoľko opatrení

Únii chýba komplexný prístup k riešeniu znečistenia mikroplastmi, ktoré sú neúmyselne uvoľňované do životného prostredia. Komisia si posvieti na odery pneumatík, plastové pelety aj textílie.