NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Konzorcium svetových značiek predstavuje prvú enzymaticky recyklovanú plastovú fľašu

Enzymatická recyklácia má mnoho výhod a posúva výrobcov obalov o krok bližšie k donekonečna recyklovateľným plastom.

Konzorcium svetových značiek predstavuje prvú enzymaticky recyklovanú plastovú fľašu

Foto: Pexels

Enzýmy v priemysle

Francúzska značka balenej vody Perrier predstavuje prvú polyetyléntereftalátovú fľašu, ktorá je vyrobená zo stopercentne recyklovaného materiálu pomocou enzymatického recyklačného procesu od spoločnosti Carbios.

Celosvetovo sa každý rok vyrobí približne sedemdesiat miliónov ton polyetyléntereftalátov, čo zodpovedá asi dvadsiatim percentám všetkých ročne vyprodukovaných plastov. V snahe vyrábať udržateľnejšie obaly hľadala spoločnosť Perrier riešenia medzi startupmi, ktoré sa venujú problematike plastového odpadu.

Spoločnosť Carbios sa zameriava na biotechnológie a vyvíja biologické postupy určené na vylepšenie nakladania s plastmi a textíliami na konci ich životného cyklu, predovšetkým použitím enzýmov.

Značka balenej vody je súčasťou konzorcia, ktoré založili firmy Carbios, L'Oreal, Nestlé Waters, PepsiCo a Suntory Beverage & Food Europe a ktoré podporuje industrializáciu recyklačnej technológie, ktorú vyvinula spoločnosť Carbios.

Enzýmy už v súčasnosti majú mnohé priemyselné využitia, používajú sa napríklad pri výrobe čistiacich prostriedkov, biopalív, textílií či pri spracovaní potravín, no Carbios je prvá spoločnosť, ktorá sa ich rozhodla zapojiť v plastovom priemysle, konkrétne na recykláciu polymérov.

Enzymatická recyklácia má mnoho výhod

Hlavnou výhodou enzymatickej recyklácie je, že pri nej na rozdiel od zvyčajných metód recyklácie plastu nedochádza k zmene vlastností recyklátu a na zachovanie kvality nového produktu nie je potrebné pridávať nový plast.

Keďže technológia funguje pri miernych podmienkach, ušetrí sa v porovnaní so skládkovaním alebo spaľovaním približne 30 % emisií oxidu uhličitého, čím sa znižuje uhlíková stopa spracovania PET. Celý proces je navyše veľmi rýchly, 97 % plastov enzýmy rozložia v priebehu šestnástich hodín, čo je desaťtisíc krát účinnejšie ako ktorýkoľvek z doterajších pokusov o biologickú recykláciu plastov.

Spoločnosť Carbios vo svojom postupe používa enzýmy, ktoré sa prirodzene vyskytujú v komposte a ktoré štiepia PET plasty na základné monoméry, teda kyselinu tereftalovú a etylénglykol. Tieto zložky sa následne dajú použiť na výrobu nového PET polyméru v potravinárskej kvalite.

Prostredníctvom tohto recyklačného procesu sa z akéhokoľvek typu PET plastu môže stať nová fľaša z vyrobená z recyklátu, či už číra alebo nepriehľadná. Toto riešenie má potenciál rozšíriť súčasnú škálu recyklačných možností a umožniť tak recykláciu väčšieho množstva polyetyléntereftalátov.

Recyklované PET fľaše sú vysoko kvalitné

Na úrovni prototypu už vo výskumnom a vývojovom centre spoločnosti Nestlé vo Francúzsku vyrobili prvé enzymaticky recyklované a recyklovateľné fľaše s objemom pol litra.

Výroba enzymaticky recyklovanej a recyklovateľnej fľaše je zavŕšením takmer desaťročného výskumu spoločnosti Carbios, ktorého cieľom bolo vyvinúť nový proces recyklácie za použitia enzýmu, ktorý sa prirodzene vyskytuje v komposte a bežne rozkladá listové membrány odumretých rastlín.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Konzultácie k zámeru pripojiť sa do ETS potrvajú do začiatku augusta.

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Najnovšou akvizíciou KOSIT-u je firma s miliónovými obratmi. Na trhu je už takmer 25 rokov.

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Zabezpečenie kontinuálneho chladenia by mohlo ročne zachrániť 620 miliónov ton potravín a znížiť emisie z potravinového odpadu o viac ako 40 %. Podobné výsledky sa však dajú docieliť aj skrátením dodávateľských reťazcov.

X
X
X
X