NKÚ: Kontrola cezhraničnej prepravy odpadu je nedostatočná | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

NKÚ: Kontrola cezhraničnej prepravy odpadu je nedostatočná

V rokoch 2015 až 2019 prešlo cez Slovensko takmer 91-tisíc ton odpadu, z toho viac ako 77-tisíc ton smerovalo na Ukrajinu.

NKÚ: Kontrola cezhraničnej prepravy odpadu je nedostatočná

Foto: Depositphotos

Cezhraničná preprava odpadu sa nie vždy realizuje v súlade s platnými legislatívnymi pravidlami. Tranzit odpadu medzi krajinami Európskej únie aj mimo nich upravuje tzv. Bazilejský dohovor, ktorý klasifikuje odpady ako zelené (napríklad plasty, kov, papier) alebo žlté (nebezpečné alebo potenciálne nebezpečné, napr. batérie, oleje).

Na každý druh odpadu sa pri jeho preprave vzťahujú špecifické predpisy – oznámenie úradom, žiadosť o súhlas k preprave, obsahujúcu miesto pôvodu, cieľ, či objem alebo spôsob spracovania. Tieto administratívne požiadavky musí splniť každý subjekt realizujúci cezhraničný transport odpadu.

Kontrolu nad prepravou odpadu na Slovensku realizujú tri inštitúcie: Ministerstvo životného prostredia SR, Slovenská inšpekcia životného prostredia a Finančné riaditeľstvo prostredníctvom colných úradov.

Podľa zistení Národného kontrolného úradu (NKÚ) si však tieto úrady nie vždy plnia svoje povinnosti, najmä pokiaľ ide o prepravu odpadu do a z Ukrajiny. “Výsledky medzinárodného auditu ukázali, že Slovensko nezabezpečuje dostatočnú kontrolu pohybu odpadu na hraniciach mimo členských štátov EÚ,” konštatuje úrad.

Odpady-portal.sk informoval o výsledkoch zistení NKÚ už vlani, najnovšia správa zahŕňa aj poznatky z Poľska a Ukrajiny.

Formálne kontroly

Kontrolóri zo Slovenska, Poľska a Ukrajiny uvádzajú, že ich krajinám chýba účinný systém kontroly týchto tokov. Preverovanie pravidiel na hraniciach je formálne, bez fyzického overovania typu a množstva prevážaného odpadu či on-line prístupov do informačných systémov.

Počas kontrolovaného obdobia prešlo cez Slovensko takmer 91-tisíc ton odpadu, z toho viac ako 77-tisíc ton smerovalo na Ukrajinu. Ďalších takmer 14-tisíc ton odpadu prišlo z Ukrajiny na Slovensko. V prípade preverovaných tranzitov odpadov cez územie Slovenska na Ukrajinu išlo o odpad, ktorý síce nebol nebezpečný, no podliehal povoľovacím procesom.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OLO bude modernizovať a ekologizovať ZEVO v Bratislave. Investícia presiahne sto miliónov eur

OLO bude modernizovať a ekologizovať ZEVO v Bratislave. Investícia presiahne sto miliónov eur

Zariadenie na energetické využitie odpadu má byť po modernizácii ekologickejšie. Novou investíciou sa však celkové energetické zhodnocovanie odpadu zvýši len mierne.

Množstvový zber si v obci pochvaľujú, na skládku posielajú čoraz menej odpadu

Množstvový zber si v obci pochvaľujú, na skládku posielajú čoraz menej odpadu

Stredoslovenská obec využíva na tzv. množstvový zber systém založený na žetónoch. Obyvatelia platia za odpad v závislosti od toho, koľko ho vytvoria.

Jeden z najväčších výrobcov už dodáva prvé zálohované PET fľaše a plechovky do obchodov

Jeden z najväčších výrobcov už dodáva prvé zálohované PET fľaše a plechovky do obchodov

Výrobcovia a distribútori môžu nezálohované obaly uvádzať na trh do konca januára. Obchodníci majú čas na dopredaj zásob do 30. júna.