Na jar preto mesto spustilo pilotný projekt na jednom zo sídlisk, kde sa odpad z kuchyne zberá spôsobom od dverí ku dverám. Za prvý mesiac sa vyzbieralo deväť ton bioodpadu a v súčasnosti sa zber zavádza aj v ďalších mestských častiach.
Mesto pri výbere najvhodnejšieho systému zberu prihliadalo na tri parametre: komfort pre obyvateľov, výťažnosť systému a ekonomiku zberu. Každá domácnosť obdržala plastový košík s objemom 10 litrov a 25 kompostovateľných vreciek. Obyvatelia 2-krát do týždňa vykladajú košík s kuchynským bioodpadom priamo pred dvere svojho bytu. Na sídliskách nie sú žiadne spoločné nádoby pre zhromažďovanie tohto odpadu.
„V deň zberu zberači jednotlivé vrecká s odpadom pozbierajú priamo od bytov, zaevidujú prostredníctvom QR kódu na košíku a súkromná spoločnosť odvezie odpad do bioplynovej stanice v Bošanoch. Vyzbierané množstvo odpadov za štyri týždne pilotného projektu a následne za prvý mesiac samotného zberu nám ukazujú, že sme sa vybrali správnym smerom,“ hodnotí primátor mesta Partizánske Jozef Božik.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.